שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד התחבורה מבטיח: טסט תוך שלושה ימים

  שתי חברות זכו במכרז הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים. ההמתנה לטסט שאורכת חמישה חודשים בממוצע צפויה להתקצר דרמטית. תוצאות הטסטים ייקבעו בעזרת מחשב, כל מהלך המבחן יצולם ויוקלט כדי ליצור אחידות ולמנוע מעשי שוחד

  טלדור ופמי פרימיום הן החברות שיפעילו מחודש יוני הקרוב את מבחני הנהיגה המעשיים ("טסטים"), לאחר שזכו במכרז ההפרטה של משרד התחבורה. כך נודע ל"ידיעות אחרונות". טלדור תפעיל את מערך הטסטים בצפון הארץ, עד אזור פתח תקווה, פמי פרימיום מירושלים ותל-אביב, דרומה. לפי המכרז, כל אחת צריכה להעסיק 90 בוחני נהיגה, כך שיהיו 180 בסך הכל. מבין 130 הבוחנים הקבועים שמעסיק כיום משרד התחבורה, 64 ייקלטו בשתי הזכייניות, ועוד 25 יעברו לשמש כמפקחים עליהן ועל מורי הנהיגה. שאר הבוחנים יפרשו בתנאים משופרים.

   

  מרס 2016: ההמתנה לטסט תקוצר ל-3 ימים

  ינואר 2017: הוסר המכשול האחרון בפני קיצור ההמתנה

   

   (צילום: קובי קואנקס) (צילום: קובי קואנקס)
  (צילום: קובי קואנקס)

   

  על הפרטת הטסטים הוחלט לפני שנתיים, בעקבות המשבר המתמשך במבחני הנהיגה, זמני המתנה ארוכים לטסט, יחסים בעייתיים של חלק מהבוחנים לנבחנים ולמורים ופערים לא הגיוניים בין שיעורי מעבר הטסטים באזורים שונים בארץ, בעיקר שיעור גבוה של כישלונות בצפון לעומת שאר המדינה. למהלך קדמה לפני עשור הפרטה של מבחני התיאוריה, שהתגלתה כמוצלחת.

   

  ההפרטה התעכבה בשל עתירות שהגישו הבוחנים וההסתדרות לבית הדין הארצי לעבודה ולבג"ץ נגד המהלך ונגד העברת הסמכות לקבוע מי כשיר לנהיגה לגורמים פרטיים. כבר בחודש ינואר השנה נדחו העתירות והשופטים קבעו כי הפיקוח הממשלתי על החברות הפרטיות ישמר את השליטה של המדינה על הפעילות. יש להזכיר בהקשר זה כי בהודעה הראשונה של משרד התחבורה אודות קיצור זמני ההמתנה (חודש מרס, 2016), כמו-גם לאחר דחיית העתירות, הודיע משרד התחבורה כי מבחני נהיגה ראשונים במתכונת החדשה צפויים להתחיל במחצית השניה של השנה הנוכחית.

   

  במכרז התמודדו שבע חברות, ביניהן טארגט, מילגם, סיסטם ומעבדות מתקדמות. טלדור ופמי פרימיום זכו בעבר במכרזים קודמים של משרד התחבורה. טלדור הייתה מהמפעילות הראשונות של מבחני התיאוריה לאחר ההפרטה ופמי פרימיום מפעילה תחנות צילום רישיונות נהיגה והפקת אישורים רפואיים לנהגים. הזכייה נקבעה בהתאם לציון שקיבלו הזוכות על איכות ההצעה, ולפי המחיר שביקשו מהמדינה לביצוע המבחנים.

   

  לטלדור תשלם המדינה 137 שקל למבחן נהיגה, ולפמי פרימיום 146 שקל. הצעתה של טלדור הייתה נמוכה יותר, על סמך ההערכה כי בחלקה הצפוני של המדינה ימשיכו להתקיים יותר מבחני נהיגה בשנה לעומת חלקה הדרומי, 220 אלף לעומת 200 אלף, כך שהוצאותיה הקבועות יתחלקו על פני מספר גבוה יותר של נבחנים, שמספרם צפוי בשני האזורים לגדול בכ-2% בשנה. כך או כך צפויה כל אחת מהחברות לקבל מהמדינה בכל שנה כ-30 מיליון שקל עבור ביצוע המבחנים. הנבחנים אגב משלמים וימשיכו לשלם למדינה 141 שקל לטסט. משך הזכייה היא לארבע שנים, עם אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות.

   

  עוד 14 בוחנים זמניים

  ההערכה היא שההפרטה לא תגדיל את מספר המבחנים, לאור העובדה כי ההמתנה המקוצרת בין טסט לטסט תביא את התלמידים למבחנים החוזרים בכושר נהיגה גבוה יותר, וכי ייסגר פער הכישלונות בין האזורים - כיום עוברים בטסט ראשון בתל אביב למשל אחוז 28% מהנבחנים, ובחיפה 14%. בשנה שעברה הועברה האחריות על חדרה למחוז הצפון של הבוחנים, וגם שם צנחו לפתע אחוזי המעבר בקרוב למחצית.

   

  כיום עומד זמן ההמתנה לטסט על כחמישה חודשים, לאחר שגם תוספת של 40 בוחנים זמניים עד להפרטה לא שיפרה את המצב. באחרונה אושרה קליטתם של 14 בוחנים זמניים נוספים, ואלה יתחילו לבחון תלמידים בעוד כחודש. לפי השיטה החדשה תעבור הקצאת הטסטים ממורי הנהיגה לזכיינים, שיקצו לתלמידים טסט ראשון בתוך שלושה ימים, ומבחן חוזר בתוך 7־14 ימים לכל היותר.

   

  ההחלטה על הצלחת תלמיד תתבסס על קריטריונים ברורים, מדידים ומחייבים, תוך צמצום שיקול דעת של הבוחן בקביעת תוצאות הבחינה המעשית. הבוחן יעניק ציונים לנבחן בטאבלט שיישא, והמחשב יקבע אם התלמיד עבר. ברכב יותקנו מצלמות לתיעוד מסלול נסיעת המבחן ותיעוד הנבחן במהלך הטסט.

   

  הצילום יכלול גם הקלטה קולית בתוך הרכב שבו תותקן גם מערכת GPS לצורך ניטור, מעקב ותיעוד מסלולי הנסיעה של הרכב. תיעוד המבחן יועבר למחשב אישי או לטאבלט של הבוחן. אמצעים אלה יסייעו בהגברת הפיקוח והאכיפה וכן בהבטחת אחידות והוגנות במבחנים בין כל התלמידים.

   

  "רפורמה מהפכנית"

  שר התחבורה, ישראל כץ, ציין כי מדובר ברפורמה מהפכנית וקפיצת מדרגה, וכוללת שימוש במערכות טכנולוגיות מתקדמות ומערך פיקוח ובקרה מקצועי על המבחנים. "קיצור זמני ההמתנה למבחנים, יחסוך לתלמידים הנדרשים לבצע טסט חוזר מאות שקלים, מאחר שעתה הם יידרשו לקחת פחות שיעורי נהיגה בין טסט לטסט", הוסיף כץ.

   

  "אנחנו ערים לזמני ההמתנה הנוכחיים ולדחיפות המעבר לשיטה החדשה", אמר אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר לתנועה במשרד התחבורה. "לכן אנחנו קולטים כעת בוחנים נוספים וכבר בחודש הקרוב נחבר בין הזוכות במכרזי ביצוע הטסטים לזוכה במכרז לאספקת המערכת הטכנולוגית. באפריל נתחיל להתקין את המערכות ברכבי מורי הנהיגה המשמשים גם לביצוע הטסטים, וב-15 ביוני נעבור לשיטה החדשה". במשרד התחבורה שוקלים לסבסד את התקנת המערכות ברכבי המורים, שעלותה כ־1,500 שקל.

   

  יו"ר ארגון מורי הנהיגה, אבי גולן: "אני מברך את שר התחבורה וצוותו של ההתמדה והנחישות, בדרך למציאת פתרון קבע למצוקת מבחני הנהיגה בישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קובי קואנקס
  ההמתנה לטסט תקוצר
  צילום: קובי קואנקס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים