שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סכנת הכלבת: כך תתמודדו אחרי הנשיכה

  למלחמה בסוריה השפעה משמעותית על התפשטות הכלבת בצפון: זאבים ותנים נגועים חודרים מהמדינה השכנה. הווטרינר ד"ר אבי ליליאן באולפן ynet: "ממליצים למדינה לחסן חינם את חיות הבית". כך אתם תתמודדו

   

  נשיכת תנים וכלבת: איך תתמודדו?    (צילום: אורי דוידוביץ)

  נשיכת תנים וכלבת: איך תתמודדו?    (צילום: אורי דוידוביץ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המקרה השמיני בחודשיים האחרונים של נשיכת תן בעיקר בצפון הארץ, מאיר את בעיית הסיכון לכלבת וההתמודדות עם חיות הבר. ד"ר אבי ליליאן מארגון הרופאים הווטרינריים לחיות הבית, הסביר באולפן ynet כי למלחמה בסוריה יש השפעה על כך: "אין שם שירותים וטרינריים ובעלי החיים שחודרים משם ונגועים בכלבת - פוגעים באזור הצפון".

   

  הוא הסביר על זן חדש של כלבת, V7 שחודר דרך בעלי חיים, ובהם זאבים, תנים. "כארגון הרופאים הווטרינריים לחיות הבית ממליצים למדינה בתקופה הקרובה לחסן חינם את חיות הבית, כלבים חתולים, ולדאוג להסברה נאותה - לא לקחת סתם כלבים משוטטים, לדאוג להסתובב עם בעלי החיים קשורים ברצועה ולדאוג לחיסונים של חיות הבית".

   

  לשאלה לגבי התנהלות לאחר נשיכה של חיית בר, השיב כי יש לפנות לחדר המיון ולדווח על הפגיעה. "יבדקו אם אתה מחוסן נגד טטנוס, אנטי טטנוס. מתייחסים לשריטה או נשיכה של בעל חיים כאילו זה מסמר חלוד. אם לא חוסנת בחמש שנים האחרונות, חשוב מאוד שתהיה מחוסן. שנית, יבדקו אם יש כלבת בסביבה. אם נמצא בעל החיים החשוד כנושך, השירותים הווטרינריים יחליטו אם להמית אותו ולבדוק את הגופה. אם נמצאה גופה, יבדקו אם הוא אכן נגוע בכלבת, ותקבל טיפולים בהתאם, ארבע זריקות נגד כלבת.

  תן באזור בית שאן (צילום: אופיר בן חמו) (צילום: אופיר בן חמו)
  תן באזור בית שאן(צילום: אופיר בן חמו)

  חיסון כלבת ברמת צבי (צילום: המועצה האזורית גלבוע) (צילום: המועצה האזורית גלבוע)
  חיסון כלבת ברמת צבי(צילום: המועצה האזורית גלבוע)
   

  ליליאן הסביר כי אי אפשר יהיה למגר לחלוטין כלבת, והזכיר כי התנים הם חלק מהטבע העירוני, הם חלק מהטבע הארצי, "חשוב שהם יישארו במערכת, הם חלק חשוב מהמערכת האקולוגית. תפקידנו לדאוג לכך שלא יהיה ריבוי יתר של תנים. כמו כל דבר בטבע, חשוב שיהיה איזון".

   

  "דללו את אוכלוסיית התנים"

  אתמול נשך תן גבר בן 37 בטיול בבריכות הדגים של עין חרוד איחוד במועצה האזורית גלבוע בצפון. מצבו הוגדר קל. בנוסף תן נשך חתול במושב שדי תרומות שבדרום עמק המעיינות. התן נורה ונהרג, והפגר הועבר לבדיקה שתקבע אם היה נגוע במחלה. החתול הועבר להסגר. שלשום מסר משרד הבריאות כי פרה מהרפת במושבה יקנעם נמצאה חיובית למחלה.

   

  מפגש של תן וחתול    (צילום: האני עבוד)

  מפגש של תן וחתול    (צילום: האני עבוד)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  במועצה האזורית גלבוע אומרים כי זהו המקרה ה-39 שהתגלה באזור הגלבוע והעמקים, מאז יום כיפור האחרון. "המקרה מחדד ומדגיש את קריאתה של מועצה אזורית גלבוע לרשויות - לשנות את גישתם בכל הקשור לדילול אוכלוסיית התנים. המועצה התריעה כבר לפני כשנה וחצי שמודבר ב'זן מתפרץ', ביחד עם חזיר הבר, שהתרבה באופן חריג, הפר את האיזון, וגורם לנזקים חמורים לחקלאים. על הרשויות לעבור למצב חירום, ולגבות זאת בתקציבים מתאימים לפעילויות הכוחות בשטח. בנוסף, אנו קוראים לתושבים להישמע להוראות שפורסמו בהרחבה ובכך להישמר היטב נגד התופעה".

    

  תושבי האזור הגדירו את האירועים האחרונים "התפרצות חריפה ודרמטית" של המחלה. כלבת היא מחלה קטלנית לבעלי חיים ובני אדם. הווירוס מועבר בין בעלי חיים בנשיכה או בשריטה. מדובר במחלה חשוכת מרפא, והדרך היחידה להציל את מי שננשך הוא בקבלת סדרה של ארבעה חיסונים זמן קצר לאחר הנשיכה, בהפרש של חמישה ימים זה מזה.

   

  בתחילת השבוע התגלתה כבשה חולה במושב רמת צבי, ובהמשך התגלתה חתולה נגועה ביישוב גן נר, לאחר שהתנהגה בצורה משונה ואף תקפה כלבים. התושבים בשני היישובים הללו, השייכים למועצה האזורית גלבוע, נקראו לחסן את כל חיות הבית, גם כאלה שחוסנו במהלך השנה האחרונה. בעלי חיים נגועים התגלו בבית שאן, בעפולה ובמועצות האזוריות עמק המעיינות, עמק יזרעאל, וגלבוע. תן נגוע אחד אף נמצא סמוך לעין השופט. 

   

  בין המקרים האחרונים, שלושה אורחים שננשכו בעת שביקרו בצימרים בקיבוץ ניר דוד, ולאחר מכן ננשך ילד בגני חוגה שבעמק המעיינות. תושב בית שאן שננשך ברגלו אף פונה לאשפוז בבית חולים. ילדה נוספת מבית שאן ננשכה בעת שכלבה התקוטט עם תן נגוע, והכניס אותו לסלון הבית. בשבוע שעבר ננשך נער כבן 15 מקיבוץ מירב שבגלבוע, בעת שהיה במטע סמוך לקיבוץ נווה איתן.

   

  יש גם מפגשי תן וחיות בית שמסתיימים אחרת. ביום שישי בבוקר, סמוך לשעה 9:00, ישב האני עובד מחיפה בספריה של האוניברסיטה בעיר, כשהבחין לפתע בתן על מדשאת האוניברסיטה. בסרטון הווידיאו שצילם נראה התן פוגש בחתול ושניהם בוחנים האחד את השני בסקרנות מהולה בחשש. התן בכל מקרה, נראה עוקף את החתול וממשיך בחיפושים אחרי מזון במדשאות הקמפוס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים