שתף קטע נבחר

הנשיא יקל בעונשו של יונתן היילו, שחנק למוות גבר שאנס אותו

12 שנות מאסר נגזרו על היילו, הנשיא ריבלין הודיע כי ימיר חלק מהעונש למאסר על תנאי. הסיבות שפירט: "תהליך השיקום שעבר, מצבו הרפואי יוצא הדופן והנסיבות הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם הרצח". הוא יוכל להשתחרר מייד לאחר שתתכנס ועדת השחרורים לדון בעניינו

 

יונתן היילו בבית המשפט לפני כשנה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
יונתן היילו בבית המשפט לפני כשנה(צילום: גיל יוחנן )

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע היום (א') על החלטתו להקל בעונשו של יונתן היילו ולהמיר חלק ממאסרו בפועל למאסר על תנאי כך שיוכל לעמוד לפני ועדת השחרורים בתקופה הקרובה.

 

על היילו נגזרו 20 שנות מאסר לאחר שהורשע ברצח ירון איילין ב-2010 בנתניה. במהלך המשפט נטען כי הקורבן אנס את הנאשם פעמיים, ובשל כך קבעו השופטים כי מדובר באחריות מופחתת לרצח. בית המשפט גם הורה להיילו לפצות כספית את משפחת הקורבן. ואולם בשנת 2016 שינה בית המשפט העליון את ההרשעה להריגה וקיצר את העונש ל-12 שנות מאסר.

 

בגזר הדין צוין כי בית המשפט קיבל את העובדה שהיילו פחד מהמנוח והיה אחוז תחושת שיתוק ופחד, שנבעו מכך שנפל קורבן לאורך זמן למעשיו הקשים של איילין. השופטים קבעו כי היילו היה נתון במצב של מצוקה נפשית עקב התעללות חמורה ומתמשכת.

 

הנשיא ריבלין מסר להיילו לפני כשנה כי אם יגיש בקשת חנינה נוספת בחלוף פרק זמן משמעותי, יהיה מקום לשקול שוב את הבקשה ולהתחשב בתהליך השיקום שעבר בתקופת המאסר.

 

"אכן, נוכח תהליך השיקום המשמעותי שעבר היילו בשנה האחרונה, לאור מצבו הרפואי יוצא הדופן ובהתחשב בנסיבותיו הקשות והמיוחדות, כמי שהיה קורבן למעשים קשים טרם ביצוע המעשה על ידו, החליט הנשיא לאמץ את המלצת שרת המשפטים ולהמיר חלק מעונש המאסר בפועל שהוטל על היילו בעונש של מאסר על תנאי, כך שעונש המאסר בפועל יעמוד על עשר שנים ושמונה חודשים, באופן שהוא יוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים בתקופה הקרובה". כך נמסר מבית הנשיא.

 

כך בעצם התקצרה תקופת מאסרו של היילו בשנה וארבעה חודשים. הוא כבר ריצה את תקופת המאסר שנקבעה בהמלצת משרד המשפטים, כלומר עשר שנים ושמונה חודשים מאסר בפועל. לפני כשבועיים המליצה גם שרת המשפטים איילת שקד לקצר בעונשו של היילו ולהקדים את הגעתו לוועדת השחרורים, זאת אחרי שקיבלה את המלצת משרד המשפטים בנושא. כעת, כשנשיא המדינה קיבל את המלצתה, היילו צפוי להגיע לוועדת השחרורים ולהשתחרר מייד. 

 

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) מסר בתגובה: "אני מברך את נשיא המדינה על החלטתו להקל את עונשו של יונתן היילו. בתחילת הדרך החתמתי יותר מ-70 חברי כנסת על בקשה לחון את יונתן היילו, מעולם לא נרתמו כל כך הרבה חברי כנסת משלל הסיעות לבקשה כזו ולשמחתי נשיא המדינה זיהה מהלך זה כרוח גבית להחלטתו. יונתן נקלע לנסיבות טרגיות במיוחד, שבמסגרתן מצד אחד שילם את חובו לחברה וישב מספר שנים בכלא, ומצד שני כעת הגיע הזמן שייצא לחופשי וישקם את חייו".

 

בדצמבר 2016 דחה הנשיא ריבלין את בקשת החנינה של היילו. בנימוקי הדחייה הבהיר הנשיא כי מוסד החנינה איננו ערכאת ערעור נוספת על החלטות בית המשפט וכי עיקר נימוקי בקשת החנינה, המתארים את הרקע לביצוע העבירה ואת נסיבותיה, עמדו לפני בית המשפט העליון ונלקחו בחשבון על ידו, כשזה החליט בזמנו להמיר את סעיף ההרשעה להריגה ולהפחית שש שנים מעונשו של היילו. 

בריאיון בעקבות בקשת החנינה אמר היילו, "אני מרגיש שהייתה כלפיי גזענות מצד המערכת. ברור לי שאם הייתי אדם לבן, היו מסתכלים עליי אחרת. לגבר לבן שנאנס לא היו מעיזים לדבר כמו שדיברו אליי. גם לא לאישה. על גבר שנאנס צוחקים". 

 

על בקשת החנינה של היילו חתמו עשרות חברי כנסת. מאסרו עורר פעילים חברתיים לנהל קמפיין למען שחרורו

 

עו"ד אלון אייזנברג, סנגורו של היילו, מסר: "הפרקליטות נלחמה לגזור עליו מאסר עולם ולא האמינה לו שהוא עבר התעללות מינית. לאחר מסע משפטי וניצחון אדיר וצודק, הוא ירצה רק שש שנים. ברוח השחרור ולאחר חמש שנות מאבק, ברור שיונתן היילו הוא ההוכחה שאפשר להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יונתן היילו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים