שתף קטע נבחר

תיעוד מהתרגיל הגדול ביחידת עוקץ: כלב תוקף "מחבל"

על רקע ההערכות כי הסיכויים לעימות בזירה הפלסטינית, הן באיו"ש והן בעזה, גבוהים, הוקפצה יחידת "עוקץ" לתרגיל שדימה שבוע של לחימה. הלוחמים תרגלו מרדף אחר מחבלים, מציאת חומרי נפץ ואיתור נעדרים

 

 

תיעוד מיוחד: לוחמי ולוחמות "עוקץ" מתרגלים "שבוע לחימה" בתרגיל פתע גדול. למרות המתיחות בצפון, צה"ל ממשיך להחשיב את הזירה הפלסטינית כנפיצה ביותר, ולא רק ברצועת עזה. הערכות המודיעין בצה"ל בשנה האחרונה מלמדות כי גבהו הסיכויים להסלמה ולפריצה של עימות בזירה הפלסטינית, וחרף המתיחות עם רצועת עזה בחודש האחרון - הדבר אמור במיוחד על יהודה ושומרון דווקא.

 

באחת משתי הזירות הפלסטיניות עלולה לפרוץ המלחמה הבאה. ובדומה לחטיפת שלושת הנערים, שחיממה את גזרת הרצועה עד למבצע צוק איתן בקיץ 2014, גם לקראת 2018 הערכה היא דומה ואף מחוזקת יותר. ההערכות האלה באות לידי ביטוי בשטח, בסדרת תרגילים ואימונים שצה"ל עורך בימים אלה כדי להכשיר את הכוחות למצב של הסלמה מתפרצת ביהודה ושומרון. אחד התרגילים שנערכו לאחרונה הוא של יחידת הכלבנים של צה"ל, "עוקץ", השייכת לזרוע היבשה. 

 


 

 

מדובר באימון מתפרץ בסגנון "שבוע מלחמה", התרגיל הגדול ביותר שערכה עוקץ בשנים האחרונות, והוא התקיים בשבוע החולף. עיקר התרגיל של היחידה, שכמה מכלביה נהרגו בפעילות מבצעית בצוק איתן, היה לחימה במתאר הדרומי, כלומר - בעזה. באימון תורגלה טכניקת קרב חדשה: שליחת צוות קרב משימתי לגזרת יהודה ושומרון, הכולל הפעלת כוחות משולבים ללחימה בגדה המערבית, בדגש על איתורי אמצעי לחימה.

 

האימון כלל גיוס מילואים נרחב של לוחמי היחידה בתוך 12 שעות, הפעלת היחידה כמסגרת עצמאית וכן חבירה לכוחות מתמרנים. הלוחמים והלוחמות וכלביהם תרגלו אימונים אופרטיביים, חבירה לכוחות במסוקי חיל האוויר והפעלת צוותי קיצון לאיתור חטופים.

 

שבוע לחימה: לוחמי עוקץ וכלביהם בתרגיל הגדול ()
שבוע לחימה: לוחמי עוקץ וכלביהם בתרגיל הגדול

 

 

התרגיל החל בבסיס האימונים של פיקוד מרכז ליד בית גוברין, ומשם הוטסו לוחמי היחידה לאוגדת עזה. כל יכולות היחידה תורגלו בימי האימון האינטנסיבי: מרדף ותקיפת מחבלים, איתור חומרי נפץ ואיתור נעדרים. הלוחמים התנסו בפשיטות התקפיות בשטח האויב עם הכלבים, לחימה בשטח בנוי ופתוח, לחימה במנהרות, סיכול חדירות אויב לשטח ישראל ועוד. 

 

לכלבים המאולפים חוברו אמצעים טכנולוגיים מגוונים שסייעו ללוחמים והפכו את החיות ל"אגרוף מבצעי" על ארבע. "לוחמי עוקץ נמצאים בחוד הכוחות המתמרנים בלחימה, ונדרש מהם להתמודד עם אתגרים פיזיים ומנטליים ייחודיים", הסביר מפקד היחידה, סא"ל ג'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים