שתף קטע נבחר

צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג, ירון ברנר  וארז ארליכמן

כך הצילו ציפור פצועה שנחתה על אסדת גז ליד אשקלון

עובדי אסדת "מרי B" של חברת נובל אנרג'י הבחינו בטבלן בינוני, עוף מים קטן שנחת על אסדת הגז ומתקשה לעוף. הוא הובא בעזרת ספינת אספקה אל החוף ומשם נלקח לטיפול בביה"ח לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. לאחר שיקום מהיר בבית החולים, הושב הטבלן בחזרה לטבע

 

 

עובדי אסדת הגז "מרי B" של חברת "נובל אנרג'י" הופתעו לגלות לפני כשבועיים ציפור פצועה על האסדה הממוקמת במרחק של כ-25 ק"מ מערבית לאשקלון.

 

"העובדים באסדה יצאו מחדר הבקרה וראו טבלן בינוני, שמתקשה לעוף ונראה במצוקה. הם יצרו קשר עם משרדי החברה בחוף ודאגו שספינת אספקה שלנו תפנה את הטבלן", אומר דרור גולדשטיין, מצוות איכות הסביבה של נובל אנרג'י.  

 

הטבלן הפצוע על אסדת הקידוח. זכה למגבת וקערת מים עד לפינויו בספינה לחוף ()
הטבלן הפצוע על אסדת הקידוח. זכה למגבת וקערת מים עד לפינויו בספינה לחוף

 

הטבלן הבינוני נחשב לעוף מים קטן, בעל יכולת תעופה מהירה ובעל רגליים המותאמות לשחייה במים. הוא הוכנס לקופסת קרטון והובא בביטחה אל החוף. גולדשטיין וצוותו הביאו את הטבלן בשעת ערב אל בית החולים לחיות בר של הספארי בר"ג ורשות הטבע והגנים שם העניקו לו טיפול ראשוני.

 

אסדת קידוח מרי B (צילום: אלבטרוס) (צילום: אלבטרוס)
אסדת קידוח מרי B(צילום: אלבטרוס)

 

נפגע בראש וברגליים

"הטבלן הגיעו אלינו כשהוא מדמם במקור וסובל מפגיעה ברגל. לא ידוע לנו מה מקור הפציעה. לאחר בדיקות מקיפות, גילינו שהוא לא סובל משברים ברגל וכי הפגיעה בראשו אינה חמורה", אומרת ל-ynet רוני אליאס, המטפלת הראשית בבית החולים לחיות בר.

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 

"אכל כל הדגיגונים והחרקים שהגשנו לו"

הטבלן קיבל נוזלים, משככי כאבים ואנטיביוטיקה. בבית החולים חששו בתחילה כי הטבלן שנוהג לצוד את מזונו בצלילה לא יקבל את מזונו בהאכלת יד מצד המטפלים. "לשמחתנו, מדובר בטבלן חכם והוא אכל את כל הדגיגונים והחרקים שהגשנו לו", מציינת אליאס.

 

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
(צילום: ארז ארליכמן)

 

שב לטבע בכוחות מחודשים

אליאס מגלה כי "לאחר מספר ימים של מתן טיפול תרופתי בתא אישפוז מרווח, יכולנו לראות שהוא מתחיל ללכת בצורה יפה על הרגל הפגועה וגם עף היטב בכוחות עצמו". 

 

לאחר התייעצות עם אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים, הוחלט לשחרר את הטבלן באזור שפלת יהודה. המקום שנבחר היה מאגר המים ליד מושב תימורים, בתקווה כי הטבלן ימשיך במסלול נדידתו ויוכל לשהות במקור מים גדול.

 

 (צילום: מאיה לוזון) (צילום: מאיה לוזון)
(צילום: מאיה לוזון)

 (צילום: מאיה לוזון) (צילום: מאיה לוזון)
(צילום: מאיה לוזון)

 

לקראת סוף השבוע שעבר, הגיעו אנשי חברת נובל אנרג'י לקחת את הטבלן בחזרה לטבע מבית החולים. "לכל העובדים שעזרו להצילה היה איכפת ממנה. זכינו להשתתף בשחרור שלה בחזרה לטבע ולראותה חוזרת אל סביבת המחייה שלה, בריאה ושלמה", מסכם דרור.  על אף שלא ידוע האם מדובר בזכר או נקבת טבלן, עובדי האסדה החליטו לקרוא לציפור בשם מרי J.  הטבלן שוחרר בסיוע של ליעד כהן, פקח רשות הטבע והגנים שתיעד אותו לאחר ההשבה שוחה בהצלחה במאגר המים. מאז ההשבה לטבע, הטבלן נצפה על ידי צפרים אתמול (א') במאגר.


 (צילום: ליעד כהן, רשות הטבע והגנים) (צילום: ליעד כהן, רשות הטבע והגנים)
(צילום: ליעד כהן, רשות הטבע והגנים)

 (צילום: מאיה לוזון) (צילום: מאיה לוזון)
(צילום: מאיה לוזון)

 

"הוא קיבל מאיתנו את כל הטיפול הדרוש וכעת אנחנו מאחלים לו שישרוד בהצלחה בטבע", מסכמים בבית החולים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים