שתף קטע נבחר

מופלות, נאנסות ומורעבות: הטרגדיה של הצפון קוריאניות

מונעים מהן השכלה והזדמנויות תעסוקה, סוחרים בהן והן חשופות לאלימות בבית ובמקום העבודה וחלקן סובלות מתת-תזונה. דו"ח של האו"ם מצייר תמונה עגומה ביותר של מצב הנשים במדינה המבודדת בעולם

שמחה מזויפת? נשים צפון קוריאניות לצד המנהיג העליון קים ג'ונג און (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שמחה מזויפת? נשים צפון קוריאניות לצד המנהיג העליון קים ג'ונג און (ארכיון)(צילום: רויטרס)

נשים צפון קוריאניות לא זוכות להשכלה ולהזדמנויות עבודה וחשופות לאלימות בבית ולתקיפה מינית במקום העבודה. כך נטען היום (יום ב') על ידי פאנל מומחים של האו"ם בנושא זכויות אדם.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ועדת האו"ם למיגור האפליה נגד נשים בחנה את המצב בצפון קוריאה והביעה את חששה מקרי אונס והתעללות בנשים במעצר, בייחוד כאלה שהושבו למדינה לאחר שברחו לחו"ל.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פאנל המומחים של האו"ם מסר שהנשים הצפון קוריאניות "פחות מיוצגות או מקופחות" בתחומי החינוך, משפט, ביטחון וכוחות המשטרה וההנהגה וכן בעמדות ניהול "בכל תחומי העבודה הלא-מסורתיים".

 

אין תמיכה פסיכולוגית וסוציאלית ומקלטים לקורבנות תקיפה

אלימות במשפחה היא תופעה רווחת במדינה הקומוניסטית המבודדת ויש "מודעות מוגבלת מאוד" לנושא והיעדר שירותים משפטיים, תמיכה פסיכולוגית וסוציאלית ומקלטים שזמינים לקורבנות.

 

צפון קוריאה מסרה לפאנל המומחים ב-8 בנובמבר שהיא פועלת לשמור על זכויות נשים ושוויון מגדרי, אולם הסנקציות שהוטלו עליה על ידי המעצמות הגדולות בגין תוכנית הגרעין ותוכנית הטילים שלה גובות מחיר והקורבנות הן אימהות וילדים פגיעים.

 

הפאנל מסר שלעיצומים הכלכליים יש השפעה לא פרופוציונלית על נשים. לפי המומחים מהאו"ם, הנשים הצפון קוריאניות סובלות מ"רמות גבוהות של תת-תזונה", כש-28 אחוזים מהנשים ההרות והמניקות מושפעות מהמצב.

 

הדו"ח של האו"ם מצא גם שהעונשים שמוטלים בצפון קוריאה על מקרי אונס אינם עומדים בקנה אחד עם חומרת הפשע, ולעתים קרובות אנסים בכלל לא נענשים. שינויים בחוק שנעשו בשנת 2012 צמצמו את העונשים כל כמה סוגי אונס, בהם אונס ילדים, אונס של עובד על ידי המפקח עליו ואונס חוזר ונשנה. בדו"ח נכתב ששינוי חוק העונשין הפלילי הוביל ל"צמצום הענישה מארבע לשלוש שנים לאנשים שכופים על נשים לקיים עמם יחסי מין".

 

עוד נכתב בדו"ח של פאנל המומחים שנשים צפון קוריאניות שסחרו בהן בחו"ל ואז הן שבו לארצן "נשלחות לפי הדיווחים למחנות עבודה או לבתי סוהר ומואשמות ב'חציית גבול לא חוקית' ועשויות להיות חשופות להפרות נוספות של זכויות האדם שלהן, כולל אלימות מינית מצד כוחות הביטחון וביצוע הפלות בכפייה".

 

נשים צפון קוריאניות שחיות בסין, כך נכתב בדו"ח, יכולות להעביר את האזרחות שלהן לילדים שלהן, אולם רבים מהן לא רושמות את הילדים שלהן "מחשש שיחזירו אותם בכוח" לצפון קוריאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
צפון קוריאנית בעת חגיגות העצמאות (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים