שתף קטע נבחר

דו"ח המבקר: שירותים ציבוריים חסרים - דווקא בערי תיירות

טבריה ונצרת אמורות למשוך מבקרים רבים אבל יש בהן מעט מדי תאי שירותים ציבוריים, חלקם ברמת תחזוקה נמוכה וההנגשה לנכים לוקה בחסר. תל אביב, שבה יותר מ-1,000 תאי שירותים ציבוריים, זוכה לביקורת טובה

 

מתוך דו"ח המבקר: שירותים מאובזרים בתל אביב ()
מתוך דו"ח המבקר: שירותים מאובזרים בתל אביב

השירותים הציבוריים ומתקני הנוחות הם שירותים בסיסיים התורמים לרווחת הציבור בערים. היעדרם של שירותים ציבוריים או תחזוקה וניקיון ירודים שלהם עלולים לפגוע במישרין בבריאותו של ציבור המשתמשים ואף ליצור מפגעים תברואתיים סביבתיים. מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בדק בדו"ח על הרשויות המקומיות את השירותים הציבוריים בארבע ערים ברחבי הארץ ומצא ריח רע – בעיקר בהנגשת השירותים לבעלי מוגבלויות.

 

תל-אביב: סליחה, איפה השירותים?

בפרק העוסק בתל אביב-יפו כתב המבקר כי בעיר יותר מ-1,000 תאי שירותים ציבורים ביותר מ-100 מתקנים. הבדיקה העלתה כי ברוב המתקנים חסרים שלטים המכוונים את המעוניינים אל השירותים הציבוריים.

 

עוד בדו"ח המבקר:

מאגרי המידע ברשויות המקומיות לא מוגנים כראוי

בקיצור: 14 סיפורים מעצבנים מהדו"ח

מאות אלפי השקלים והעמותות הקשורות לח"כ סמוטריץ'

כך זינק תקציב מרכז המבקרים שהפך למסוכן

 

במתקנים ספורים מצא המבקר שאין כלל תאי שירותים למוגבלים בניידות, ובמתקנים ספורים נוספים – למוגבלים בניידות אין גישה למבנה השירותים עצמו או שחסרות התאמות עבורם. בנוסף מצא המבקר כי כמעט בכל המתקנים אין פינות החתלה וברובם לא נמצאו בתי השירותים מתקנים לתליית תיקים ומעילים. בנוסף, ברוב המתקנים חסרים שלטים המיידעים מיהו הגורם האחראי למקום ומהם מספרי הטלפון לדיווח על תקלות ולמסירת תלונות.

 

בביקורת נמצא כי רמת התחזוקה של השירותים הציבוריים בחופים המוכרזים שנתונים באחריותם של זכייני מסעדות החופים ירודה, מכיוון שהיא מתבצעת על ידי עובד "רב שימושי" של הזכיין ולא מתקיימת תחזוקה צמודה ורצופה במשך כל שעות הפעילות.

הכניסה לשירותים הציבוריים בכיכר מגן דוד בתל אביב ()
הכניסה לשירותים הציבוריים בכיכר מגן דוד בתל אביב

ויש גם ביקורת טובה. משרד מבקר המדינה ציין לחיוב את רמתם הגבוהה מאוד של השירותים הציבוריים המצויים ב"מרכז הפארק" ואת האביזרים והמוצרים הייחודיים המצויים במתקן, כמו ספות, כורסאות ומקרר במבואה לשירותים וגם מוצרי טואלטיקה, תמרוקים וחיתולים להחלפה חינם אין כסף.

 

עכו: אצל מי המפתח לשירותים?

בעכו, כך לפי המבקר, פרוסים 45 תאי שירותים ציבוריים בשישה מתחמים. בבניין עיריית עכו יש רק שני תאים למוגבלים בניידות ואילו בגן הבוטני מוצבים שלושה תאי שירותים בלבד, האמורים לתת מענה לכל באי הגן. כמו כן, אף שהפעילות בגן מיועדת ומותאמת לילדים, לא נמצאו בשירותים סידורים והתאמות לילדים ואין בהם פינת החתלה.

 

חלק מהשירותים הציבוריים לא מונגשים. המבקר מצא כי כדי להגיע לתאים בשירותים הציבוריים שבמרכז MED הסמוך לחוף הים, יש צורך לרדת כ-20 מדרגות. המבקר ציין כי לפיכך תאי השירותים – אשר מכל מקום לא יועדו לאנשים עם מוגבלות – הם מחוץ לתחום למוגבלים בניידות. עוד נכתב בדו"ח כי אין בתאי השירותים מתקנים להחתלה ומתקנים לתליית תיקים ומעילים.

 

בשירותים הציבוריים בשוק העירוני חסרו אביזרים, לרבות אביזרי אחיזה למוגבלים בניידות.

בעכו העתיקה נמצא בביקורת כי שניים מחמשת מתחמי השירותים נמצאו נעולים ללא סיבה וללא מידע אצל מי נמצא המפתח. לכן, כתב המבקר, לא ניתן להשתמש בהם.

 

לפרק עבירות בנייה של רשויות מקומיות ותאגידים עירוניים - לחצו כאן

לדו"ח העוסק בעיריית בית שמש - לחצו כאן

לפרק עבירות בנייה של רשויות מקומיות ותאגידים עירוניים - לחצו כאן

לפרק על אבטחת מידע והגנת הפרטיות ברשויות המקומיות - לחצו כאן

לפרק על דירקטוריונים של תאגידים עירוניים - לחצו כאן

לפרק על מתקני שירותים ציבוריים ברשויות המקומיות - לחצו כאן

 

במתחם בשוק העירוני השירותים נמצאים במבנה מיושן, שמתוחזק ברמה נמוכה. בביקורת נמצא כי התאים לנשים היו נעולים ובתאי הגברים והנשים לא היו סידורים למוגבלים בניידות ולא נמצא בהם הציוד המינימלי הנדרש. המבקר ציין כי עיריית עכו והחברה לפיתוח עכו העתיקה התנערו כל אחת מהאחריות לשירותים האלה והטילו אותה זו על זו.

 

טבריה: דמי כניסה ללא אישור

בטבריה, שאותה הגדיר המבקר עיר תיירות מובהקות, קיימים מתקני שירותים ציבוריים בבניין העירייה ובמתחמים אחרים. הבדיקה העלתה כי בבניין עיריית טבריה אין כלל תאי שירותים המיועדים למוגבלים בניידות, אין שלטים המנחים לחדרי השירותים בקומות השונות ואין מתקנים לתליית תיקים ומעילים בתאי השירותים.

 

עוד נמצא בביקורת כי בבניין שבו שוכנים אגפי החינוך והתרבות של העירייה אין בשירותים פינת החתלה ואין סידורים והתאמות לילדים, אף על פי שבבניין שוהים ילדים רבים. כמו כן, בכל תאי השירותים שבבניין אגף הרווחה אין פינת החתלה ואין מתקנים לתליית מעילים ותיקים.

 

בנוסף נמצא בביקורת כי בשירותים הציבוריים בשלושה מתחמים אחרים בעיר אין בכלל תאי שירותים למוגבלים בניידות ובשני מתחמים נוספים התאים למוגבלים בניידות היו נעולים. בשני מהמתחמים אף גבה גורם פרטי דמי כניסה בגובה שני שקלים בכניסה לשירותים הציבוריים ללא אישור העירייה. מדובר בשירותים ברחוב הירדן ובכניסה לשוק העירוני.

 

בנצרת נמצאו ליקויים דומים לטבריה ולעכו – בין היתר נמצא כי כדי להגיע לשירותים הצמודים ללשכת מנכ"ל עיריית נצרת יש לעלות 36 מדרגות. עוד נמצא כי הכיורים והאסלות ברמת תחזוקה בינונית ורמת הניקיון משביעת רצון.

 

בשוק העירוני בנצרת אין שלטים חיצוניים המנחים אל מבנה השירותים. מנכ"ל העירייה מסר לעובדי משרד מבקר המדינה כי ב-2013 עמד לרשות העירייה תקציב של 12 מיליון שקל מטעם משרד התיירות להקמת מתקני שירותים ציבוריים חדשים בנצרת. ואולם, סכום זה לא נוצל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים