שתף קטע נבחר

ביקור פתע: אסד נפגש ברוסיה עם פוטין

לראשונה מאז 2015 יצא הנשיא הסורי את גבולות המדינה כדי להיפגש עם פטרונו הרוסי. בפגישה שנערכה אתמול בסוצ'י, שם נועד פוטין גם עם רה"מ נתניהו, בירך פוטין את אסד על "הישגיו" בלחימה נגד הטרור והבהיר כי סוריה קרובה להשלים את המשימה. נשיא איראן הכריז: "סופו של דאעש"

 

מפגש פסגה: נשיא סוריה בשאר אסד נועד אתמול (ב') בסוצ'י שברוסיה עם מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין, מי שנחשב לאיש ששולט דה-פקטו בסוריה ואחראי על כך שמשטרו של הנשיא הסורי לא ייפול. ככל הידוע, זו הפגישה הראשונה בין השניים מאז יצא אסד את גבולות המדינה באוקטובר 2015 כדי להיפגש עם פטרונו. לפי דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב, ביקורו של אסד בסוצ'י נמשך ארבע שעות.

 

בקרמלין ולשכת הנשיאות הסורית פרסמו הודעה רשמית על הביקור שהתקיים מתחת לרדאר. לפי הקרמלין, פוטין בירך את אסד על "הישגיו" בלחימה נגד הטרור והבהיר כי סוריה קרובה להשלמת המשימה במאבק נגד הטרור. הנשיא הסורי הודה לפוטין על תמיכתו במשטרו גם בפן הצבאי וגם בפן הפוליטי.

חיבוק מרגש. אסד ופוטין ()
חיבוק מרגש. אסד ופוטין

 

עוד נמסר מלשכתו של פוטין כי הנשיא הסורי הפציר בפני אסד שפתרון פוליטי בסוריה הוא כלי מפתח לאחר שיסתיים המאבק בטרור. בקרמלין ציינו כי הפגישה התקיימה לקראת ביקורם של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני בהמשך השבוע ברוסיה.

 

הקרמלין ציין בהודעה על הפגישה כי הנשיא הרוסי מתכנן לשוחח עם אמיר קטאר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיגים נוספים באזור המזרח התיכון בנוגע לנעשה בסוריה. הוא הוסיף כי שליחו המיוחד יפקח על המפגש שמתכונן להתקיים בריאד השבוע בהשתתפות האופוזיציה הסורית.

 

אסד מצידו אמר כי דמשק מעוניינת בקידום פתרון פוליטי לאחר "הבסת הטרוריסטים". אסד הפציר בפני פוטין את חשיבתו התמיכה הרוסית כדי למנוע "אי-התערבות" של מדינות אחרונות בדיאלוג שמתקיים בין הפלגים הסוריים מבלי להזכיר את שמה של ישראל. "אנחנו מעוניינים בדו-שיח עם כל אחד שמעוניין בפתרון פוליטי", אמר אסד.
 

הפגישה בין נשיא סוריה לנשיא רוסיה מתקיימת שלושה חודשים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נועד עם פוטין באותו בית נופש של הנשיא הרוסי בסוצ'י. הפגישה התקיימה על רקע החתימה על ההסכם שחתמו ארה"ב, רוסיה וירדן הכולל התחייבות רוסית להרחיק את הכוחות האיראניים, את חיזבאללה ואת המיליציות השיעיות בסוריה מהגבול עם ישראל ברמת הגולן.

 

ההסכם לא ריצה את ישראל משום שהאיראנים יכולים להיות במרחק של 8-7 ק"מ מהגבול. ראש הממשלה נתניהו אמר על כך: "הבהרתי לידידינו קודם כל בוושינגטון וגם לידידינו במוסקבה, שישראל תפעל בסוריה, כולל בדרום סוריה, לפי הבנתנו ולפי צורכי הביטחון שלנו. זה מה שקורה וזה מה שימשיך לקרות".

 

במקביל, נשיא איראן חסן רוחאני הכריז בנאום בטלוויזיה על סוף דאעש. מפקד כוח "קודס" במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, שלח איגרת למנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, ובירך אותו לרגל חיסול ארגון ה"מדינה האיסלאמית": "כחייל שהטלתם עליו להיות בשדה הקרב הזה ואחרי השחרור של אל-בוכמאל אני מכריז על סיום השליטה של העץ המזוהם והמקולל הזה (דאעש)".  

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים