שתף קטע נבחר

אתר מורשת סירב לאפשר כנס תמיכה בחיילים חרדים נרדפים: "אירוע פוליטי"

"הפורום נגד הסתה", שמאגד פעילים ממגזרים שונים, ביקש לערוך באתר ההנצחה בגבעת התחמושת מסיבת עיתונאים למען חיילים חרדים שסובלים מהתנכלויות. הנהלת האתר סירבה: "אין לנו רשות לקחת איזשהו צד"

 

 

ארכיון (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
ארכיון(צילום: בני דויטש)

אתר המורשת וההנצחה למלחמת ששת הימים וחללי צה"ל בגבעת התחמושת בירושלים סירב לקיים בשטחו אירוע לתמיכה בחיילים החרדים הסובלים מהתנכלויות ותקיפות אלימות מצד הפלגים הקיצוניים במגזר. הנימוק: כנס בנושא זה הוא "עניין פוליטי".

 

נציג "הפורום נגד הסתה" פנה בשבוע שעבר להנהלת העמותה בבקשה לשכור אולם במקום ולקיים בו מסיבת עיתונאים, כפי שהיא מאפשרת לאירועים אחרים - פרטיים וציבוריים - להשתמש במתקניה. הנציג ציין כי הכנס יעסוק בהגנה על החיילים מפני התקפות הקיצוניים, שהוא בקונצנזוס, ולא יהיו בו מסרים שנויים במחלוקת כמו גיוס תלמידי ישיבה.

אתר ההנצחה בגבעת התחמושת בירושלים ()
אתר ההנצחה בגבעת התחמושת בירושלים

 

בשיחת טלפון בין הצדדים הבהיר נציג הפורום כי החברים בו הם פעילים חברתיים מארגונים שונים שאינם מזוהים פוליטית, ולבקשת עמותת גבעת התחמושת אף מסר את שמותיהם: ביזי צברי, קצין צה"ל במילואים שארגן את צעדת המחאה במאה שערים למען החיילים החרדים; גדי דמרי, יו"ר ארגון "בית שמש ציונית" הנלחם בהתקפות על חיילי צה"ל בעירו ומשה לורבר, מייסד ארגון "אזרחים למען חיילים בודדים".

 

עוד באותו היום התקבלה התשובה בדואר האלקטרוני: "לאחר בדיקה, בשל היותנו גוף ממלכתי לא נוכל לקיים באתר מסיבת עיתונאים בעלת גוון פוליטי. עמך הסליחה". בשיחה נוספת הדגיש נציג הפורום בשנית כי אנשיו אינם קשורים למפלגה או לגוף פוליטי אחר והם פועלים למען מטרה ש"היא בקונצנזוס". תשובת גבעת התחמושת: "אין לנו רשות לקחת איזשהו צד, אסור לנו להזדהות עם שום דבר פוליטי, הייעוץ המשפטי שלנו לא מאפשר לנו לאשר לך את זה. הוא אמר חד משמעית שלא. אין לי יותר ברור מזה. אנחנו יכולים לעזור".

 

גדי דמרי, חבר "הפורום נגד הסתה" שמאגד פעילים חרדים, דתיים וחילונים, אמר בתגובה: "מצער שמוזיאון שמיועד להנצחת חיילי צה"ל מסרב לתת במה לנושא חשוב כמו מאבק נגד ההסתה נגד חיילי צה"ל שמחרפים את נפשם למעננו". בסופו של יתקיים האירוע היום ב-12 בבית ההארחה בית וגן בירושלים.

 

"אנחנו גוף ממלכתי" 

כתרי מעוז, מנכ"ל אתר גבעת התחמושת, אישר בשיחה עם ynet את הדברים, והסביר: "זה סוג של אירוע פוליטי ואנחנו גוף ממלכתי, ממשלתי. אני חלק ממשרד הביטחון כמו שאני חלק ממשרד ירושלים ומורשת. לפי החוק, בשבוע הבא, כ"ט בנובמבר, אנחנו הופכים מעמותה למרכז הלאומי למורשת מלחמת ששת הימים".

 

הוא הוסיף: "אתה לא יכול לחשוד בי שאני, כקצין בכיר בצה"ל עד היום, תומך בהסתה ובאלימות נגד החיילים, אבל אנחנו לא יכולים להיות מזוהים עם גוף כזה או אחר. אני גם לא רוצה שנגיע לסיטואציה שכאן, מול גבעת התחמושת, תהיה הפגנה - לא מהצד הזה ולא מהצד ההוא. אני כמנכ"ל קיבלתי החלטה הזו. לא רוצה להיות שם".

 

לדברי מעוז, גם השכרת האולם לאירועים פרטיים כמו מסיבות בר-מצווה אינה דבר מובן מאליו. "היה כאן דיון עמוק מה לעשות עם זה", סיפר, "בסופו של דבר ההתניה של זה הייתה שהנער יבוא ללמוד כאן את סיפור גבעת התחמושת וזה יהיה חלק מהתוכן של בר-המצווה. הוא בא ומדריך את המשפחה שלו באתר הקרב עם איזשהו ערך שהוא בוחר - אחריות, גבורה או כל דבר אחר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים