שתף קטע נבחר

אב ובתו בקניון, היא חייבת לשירותים. מה עושים?

לאן צריכים אבות ללוות את בתם הקטנה - לשירותי הנשים או לשירותי הגברים הציבוריים? התשובה לשאלה הזו לא ברורה להרבה הורים. אם שהעלתה את הנושא ברשת פתחה דיון סוער. "גבר לא יכול להיכנס לשירותי נשים, גם אם הוא מלווה את בתו", אומרת פסיכולוגית. ומה דעתם של ההורים?

הוויכוח ברשת סוער - "האם גברים צריכים ללוות את בתם הקטנה לשירותי הנשים או שירותי הגברים הציבוריים?". אישה פרסמה באתר ההורות Mumsnet פוסט על כך שבעלה נוהג לקחת את בתם בת הארבע לשירותי הנשים הציבוריים. היא כתבה שהסבירה לו שנשים נבוכות מהעניין, ולכן עליו לקחת את בתם לשירותי הגברים.

 

הסוגיה הציתה דיון סוער, ומתברר שמדובר בנושא שנוי מאוד במחלוקת. היו שכתבו כי לא הגיוני שגבר מבוגר יסתובב בשירותי נשים, ואישה אחת אף ציינה כי הייתה מדווחת על האב. אלה שצידדו באב הדגישו כי שירותי הגברים תמיד מוזנחים וכי הם מבינים מדוע האב חושש ומסרב לחשוף את בתו למשתנות ציבוריות.

 

"גבר לא יכול להיכנס לשירותי נשים"

אז מהי התשובה הנכונה? "מבחינת נורמה חברתית, גבר לא יכול להיכנס לשירותי הנשים משום שהוא לא מכבד את המרחב הפרטי של נשים אחרות", מסבירה ד"ר שמרית תלרז כהן, פסיכולוגית קלינית המתמחה בילדים ונוער. "לפני הכניסה לשירותים גבר צריך לחשוב בכובד ראש מה הוא עושה כשהוא נכנס למרחב של נשים אחרות, גם אם זה עם ילדה, משום שהנורמה החברתית היא שיש הפרדה בין המינים בשירותים ציבוריים".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מה לגבי החשש שהילדה תראה בשירותי גברים דברים שהיא לא אמורה לראות?

"מעטים המקרים שבהם הילדים נחשפים לאיברים חשופים, ולכן החרדה היא לרוב של ההורה ולא של הילד. לכן אם האב חושש להכניס ילדה לשירותי גברים, הוא צריך להבין מה הקושי שלו, על איזו חרדה זה יושב אצלו. ילדה שנמצאת עם ההורה שלה היא מוגנת ולכן לא נפגעת. כשהורה מלוה את ילדו לשירותים, השירותים הם מרחב בטוח, ההורה שם כדי להגן עליו".

 

לטענתה של ד"ר תלרז כהן, הכניסה לשירותים היא הזדמנות לשיחה כללית ועמוקה יותר: "מסר לילד על שמירה על גבולות פרטיים, המרחב הפרטי שלו, מתי ולמי מותר להראות את הגוף. אם הילד נכנס עם ההורה לשירותים ושואל שאלות, חשוב לענות, להסביר ולחנך".

 

באיזה גיל לדעתך ילד יכול להיכנס לשירותים לבד?

"ילד יכול להיכנס לבד לשירותים ציבוריים סביב גיל 5-4, כשהוא עצמאי ויכול להסתדר בעצמו. בזמן הזה ההורה מחכה לו מחוץ לשירותים והילד יודע שהוא יכול לקרוא לו במידת הצורך. חלק מחינוך לעצמאות זה לעודד עצמאות ולהיות זמין אם משהו יקרה".

 

קראו עוד:

- "אני אבא שרוצה לבלות עם ילדיו כאן ועכשיו"

- קשב וריכוז: 10 עצות לחיים קלים יותר

- מופעי חנוכה הגדולים לילדים

 

"בחיים לא הייתי נכנסת לשירותי גברים"

ומהי דעתם של ההורים? "אם אין ברירה, צריך להיכנס לשירותים לפי מינו של ההורה ולא של הילד", טוענת אביבית שי מפתח תקווה, אימא לבת ושני בנים. "אני חושבת שההפרדה בין שירותי הנשים לשירותי הגברים נעשתה לא סתם, עובדה שהיא קיימת במרבית המקומות. לכן, לטעמי, אב צריך להיכנס אך ורק לשירותי הגברים ואילו האם לשירותי הנשים ולא חשוב מה מינו של הילד.

 

"בשירותים מופרדים נשים יודעות שרק נשים נמצאות שם, והן עושות מה שהן רוצות בזכות זה. הן מרגישות בנוח בשירותים שלהן, וגבר מבוגר שיסתובב עלול לפגוע בטריטוריה שלהן ובתחושת הביטחון שלהן. זה נכון גם בצד השני. לא מתאים לדעתי שנשים יסתובבו בשירותי גברים עם בנן משום שיש שם משתנות, איברים אינטימיים שעלולים להיות חשופים. לא הייתי רוצה שגבר ייכנס לשירותי הנשים, גם אם הוא מלווה את בתו. אני בחיים לא אכנס לשירותי גברים, ולא משנה מה הסיבה".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

שי מדגישה שכאשר אב נכנס עם בתו לשירותי הגברים הוא צריך לעשות זאת בצורה אחראית וחכמה: "לקחת אותה על הידיים, אולי לסובב לה את הראש, להשתדל כמה שפחות להסתובב שם ולא להתעכב".

 

מתי לדעתך ילד יכול להסתדר בעצמו?

"החל מגיל חמש לערך, כשהילדים בוגרים וכבר מסוגלים להסתדר בעצמם בשירותים כדאי שייכנסו לבד, כשההורה משגיח מבחוץ. מספיק שהאבא או האימא יחכו בחוץ, יטו אוזן. כשהילד שלי נכנס לבד, אני לא זזה מהדלת ואם הוא מתעכב אני קוראת לו. לא אדבר ואכניס לו פחדים לפני. פעם אחת היינו בשירותים גדולים ולא היה סיכוי שהוא ישמע אותי כי בין הדלת לשירותים היה מרחק גדול, לכן ביקשתי ממישהו שיקרא לו בשמו ושיבדוק שהכול בסדר".

 

"מגיע נטו לשמור על הבת שלי"

"אני לא מבין למה נשים צריכות להיות מובכות כשגבר נכנס עם בתו לשירותי נשים. תאי השירותים הם מוצנעים ואני מגיע נטו לשמור על הילדה שלי", אומר שי רוקח-פן, אב לבת חמש וחצי. "הדבר האחרון שאני חושב עליו זה איך להסתכל על אותה אישה. זה תא שירותים, לא מלתחות, ולכן אישה לא אמורה להיות חשופה שם מלכתחילה".

 

מדוע חשוב לך להכניס את בתך לשירותי הנשים דווקא?

"ברוב המקומות שירותי הגברים אינם היגיינים. מלבד זה, אני מעדיף שתיכנס לשירותי הנשים כי היא בת, שתשב איפה שישבו בנות לפניה, איפה שנקי יותר. לא נוח לי להכניס אותה לשירותי הגברים, לא בגלל איברים חשופים, כי לרוב הם עומדים עם הגב אליה, זה לא החשש שלי, אבל לעיתים יש משתנות ואז היא רצה אליהן, צריך לעצור אותה. זה קרה לנו כשהייתה קטנה וזה היה לא נעים. בנוסף זו סיטואציה מביכה לגברים וגם לילדה".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

רוקח-פן מתגורר בקנדה עם בן זוגו ומסביר ששם, ב-80% מהמקומות יש שירותים משפחתיים המותאמים לצורכי כלל המשפחה. אם אין, הוא יעדיף כאמור להיכנס לשירותי הנשים. "אם זה במקום קטן כמו מסעדה, אני אבקש מהמלצרית או אחראית המשמרת לבדוק קודם את השירותים, לראות שאין שם אף אחת. אף פעם לא נכנסתי לשירותים כשהייתה בפנים מישהי. תמיד נכנסתי כשהיה ריק ואני תמיד מחכה מחוץ לתא. לפעמים פתאום מגיעה אישה וחוששת שהתבלבלה בין שירותי הגברים לנשים, אבל כשאני מסביר שאני ממתין לבתי הקטנה, היא מבינה".

 

עם זאת משתף רוקח-פן: "כשהגענו לביקור בארץ, תמיד ביקשתי את עזרת הסבתות ללוות את בתי לשירותים משום שלא היה לי נעים, אין מה לעשות, זו הנורמה ורציתי להימנע ככל הניתן מתגובות שליליות. אני לא רוצה לעמוד במצב שבו מישהי תכעס עליי שאני נכנס לשירותים. הבעיה שאנחנו שני אבות ולא תמיד אני יכול לדאוג שאישה תיכנס עם בתי". לסיכום הוא אומר: "אני בעיקר חושב שהנושא טעון כי עושים ממנו כזה, בסך הכול השירותים הם סגורים".  

 

כמה חיידקים יש באסלה? צפו: 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
להתייחס לנורמות החברתיות
צילום: shutterstock
מומלצים