שתף קטע נבחר

אחרי 50 שנות אהבה, הסודות נחשפים

התופעה של זוגות המחדשים את ברית הזוגיות לאחר 50 שנות נישואים ועורכים חתונה מחודשת שבה הם מבקשים לשחזר את הברית גם לאחר עשרות שנים של חיים משותפים, הינה מיוחדת ויוצאת דופן בעידן שלנו, שבו שליש מהזוגות מתגרשים ו-60% מהזוגות מודים כי אינם מאושרים. מה סוד הקסם של הזוגות שמאושרים יחד גם 50 שנה אחרי?

התופעה של זוגות המחדשים את ברית הזוגיות לאחר 50 שנות נישואים ועורכים חתונה מחודשת שבה הם מבקשים לשחזר את הברית גם לאחר עשרות שנים של חיים משותפים, הינה מיוחדת ויוצאת דופן בעידן שלנו, שבו שליש מהזוגות מתגרשים ו-60% מהזוגות מודים כי אינם מאושרים. כאשר שומעים את הזוגות הללו מדברים על חייהם המשותפים ורואים את המבט בעיניהם כאשר הם מתבוננים זה בזו, עולה מיד הסקרנות לדעת ולחקור מהם המרכיבים הסודיים שמחזיקים את הזוגיות שלהם זמן רב כל כך עד כי הם חוגגים אותה בראש חוצות גם 50 שנה אחרי שהכירו.

 

זוגות המבקשים לחדש את הברית הזוגית, בדרך כלל עושים זאת משום שהם לא חוו את הטקס שהיו רוצים לחוות בצעירותם, או משום שהתחתנו בתקופת מלחמה, או משום שהמצב הכלכלי לא אפשר להם לחגוג בימים בהם הכירו. לצד סיבות אלו, יש המבקשים לחזק את ברית האהבה ולרענן בכך את הקשר דרך עריכת טקס נישואים חגיגי. טקס זה שונה במהותו מהטקס הראשוני, מאחר שהוא נעשה למען הזוגיות והמשפחה כולה, אשר כוללת היום גם את הילדים, הנכדים ולעיתים אפילו את הנינים.

 

זהו טקס רצוני שנעשה על ידי מי שצלח את הזוגיות ועושה זאת למען הדורות הבאים כדי שישכילו וילמדו. הזוגות מודים שחייהם המשותפים ידעו עליות ומורדות, אך אף על פי כן הם התגברו עליהם והשכילו לצלוח אותם. אם כן, מה אפשר ללמוד מזוגות אלו? משיחות עימם עולה שיש מספר מרכיבים שכל אחד מאתנו יכול לאמץ על מנת לשמור ולשפר את חייו הזוגיים:

האהבה שלהם, ההשראה שלנו (צילום: באדיבות מגמת צילום בבית ספר נעמת בחולון) (צילום: באדיבות מגמת צילום בבית ספר נעמת בחולון)
האהבה שלהם, ההשראה שלנו(צילום: באדיבות מגמת צילום בבית ספר נעמת בחולון)
 

1.התייחסות בכבוד - כבדו את הצרכים והשונות של כל אחד מכם, ואל תבוזו להם, כך שתוכלו לבטא את עצמכם ולצמוח בתוך הזוגיות.

 

2. תקשורת מקרבת - הקשיבו לרצונות, לצרכים ולרגשות הקשורים לצרכים אלו. אל תנסו להעניק פרשנויות לדברים של השני, והפחיתו עד כמה שאפשר שימוש בביקורת.

 

3. נתינה שאינה תלויה בדבר - העריכו את האהבה שלכם ואת הזכות שניתנה לכם לאהוב. אל תתנו את אהבתכם בהחזרת אהבה מצדו של בן הזוג. אם תעשו כן, תכנסו למצב של פנקסנות, והאהבה ברבות הימים תלך ותפחת.

 

4. דאגה ואכפתיות - גלו חום ובטחון כלפי השני, כאשר כל אחד מכם מלטף את האחר במקומות הכואבים ונוכח שם בשבילו בשעת הצורך.

 

5. התפייסות – מריבה היא חלק טבעי מהזוגיות, אך צריך לדעת לנהל אותה נכון, כך שלא תצאו ממנה חבולים וכואבים. לפיכך, נהלו שיחה מקרבת על נושא המריבה. כאשר הרוחות נרגעות, שוחחו על נושא המריבה והגיעו להסכמות ביניכם שיובילו להתפייסות ולא ישאירו את הדברים לא מדוברים. אחד הזוגות היטב לתאר זאת: "אנחנו תמיד הולכים לישון מפויסים".

 

 

6. התייחסות חיובית למשפחות המוצא - כל אחד מבני הזוג חש בנאמנות כפולה, הן למשפחת המוצא והן למשפחה החדשה. כאשר קיימת ביקורת וחוסר שביעות רצון לגבי משפחת המוצא, הדבר מחלחל לקשר ויוצר אווירה לא נעימה וכן מתחים רבים. לכן, במפגש בין שני הדורות נסו לשמור על מרחב אישי לכל המשתתפים. יש לכבד את הייחודיות של משפחת המוצא כי בסופו של דבר, בחרתם בבן זוג שהוא סך התכונות והערכים שקיבל ממשפחתו. יש להוקיר את משפחת המוצא שלו על כך.

 

7. מציאת איזון בין זמן בילוי ביחד ולחוד - שמרו על מצב של קרבה המתחשב ביכולת של כל אחד מכם לשמור על פרטיותו ועצמאותו, תוך נתינת מקום למרחב הזוגי והיחידני. אתם עצמאיים שהחליטו לשתף פעולה, לשלב כישרונות ואהבה, וליצור ביחד דבר אחד גדול. שימרו על שיתוף פעולה, כאשר כל אחד סומך על האחר ומעריך אותו.

 

8. הקצאת זמן איכות לזוגיות - מצאו זמן שבו תפעלו ביחד כדי לבצע פעולות מהן שניכם נהנים. פעולות אלו יכללו זמן ייחודי בו אתם מבלים בפרטיות כמו יציאה משותפת, תחביב משותף או הליכה.

 

כללים אלו אולי ידועים לכולנו, אולם קשה לנו ליישם אותם בתוך מרוץ החיים היום-יומיים. עם זאת, אם ברצוננו בחיים בהם כל יום מחדש נעריך ונודה על הזוגיות שזכינו לה, יש באפשרותנו להגיע לכך. מומלץ לאמץ תחילה ולו כלל אחד מרשימה זאת. כאשר כלל זה יהפוך לטבע שני שלנו, אזי אפשר לאמץ עוד אחד ועוד אחד וכך הלאה. כך , לא ירחק היום בו תוכלו להסתכל אחורה ולומר כי חייתם "באושר ועושר עד עצם היום הזה", ממש כפי שכתוב באגדות.

 

ד"ר רונית כהן זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות מגמת צילום בבית ספר נעמת בחולון
מה סוד הקסם שלכם?
צילום: באדיבות מגמת צילום בבית ספר נעמת בחולון
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים