שתף קטע נבחר

ההפיכה הושלמה: מוגאבה התפטר אחרי 37 שנה

הרודן ששלט במדינה האפריקנית מאז 1980 הגיש מכתב התפטרות: "פרשתי כדי לאפשר העברה מהירה וחלקה של השלטון". חגיגות פרצו בפרלמנט וברחובות, מתנגדי מוגאבה ירו באוויר לאות שמחה

נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, התפטר הערב (יום ג') מתפקידו, ובכך הקיץ הקץ על 37 שנות שלטונו של הרודן במדינה האפריקנית. יושב ראש הפרלמנט של זימבבווה מסר את ההודעה על התפטרות מוגאבה מעט לאחר תחילת הישיבה בפרלמנט שנועדה לעסוק בהליך הדחתו של מוגאבה.

 

 

נשיא זימבבווה המודח רוברט מוגאבה (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא זימבבווה המודח רוברט מוגאבה(צילום: AP)

דורכים על תמונת מוגאבה, הערב בבירה (צילום: AP) (צילום: AP)
דורכים על תמונת מוגאבה, הערב בבירה(צילום: AP)

ישיבת ההדחה בפרלמנט של זימבבווה, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ישיבת ההדחה בפרלמנט של זימבבווה, הערב(צילום: AFP)

החגיגות בבירה הרארה (צילום: AP) (צילום: AP)
החגיגות בבירה הרארה(צילום: AP)
במכתב ההתפטרות הרשמי כתב מוגאבה: "אני, רוברט גבריאל מוגאבה, מגיש באופן רשמי את התפטרותי מתפקידי כנשיא זימבבווה, והיא נכנסת לתוקף באופן מיידי. התפטרתי כדי לאפשר העברה מהירה וחלקה של השלטון". יו"ר הפרלמנט הקריא את המכתב במהלך הישיבה.

 

מיד עם ההכרזה על התפטרות מוגאבה פרצו חגיגות בפרלמנט, וחוגגים בבירה הרארה ירו באוויר לאות שמחה. אלפי מפגינים נגד מוגאבה הניפו כרזות שבהן נראתה תמונתו של מפקד הצבא צ'יוונגה, שנתפש כמוביל המהלך להדחתו של מוגאבה.

 

במכתב ההתפטרות שלו לא ציין מוגאבה מי יחליף אותו בשלטון, אבל יו"ר מפלגת השלטון אמר לסוכנות הידיעות AP כי סגן הנשיא לשעבר אמרסון מננגגווה, שהודח רק לאחרונה מתפקידו, יתמנה לנשיא בתוך 48 שעות. מננגגווה ברח מהמדינה אחרי הדחתו, ויו"ר המפלגה אמר הערב: "הוא נמצא במקום לא רחוק מכאן".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

יו"ר הפרלמנט מכריז על התפטרות הנשיא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יו"ר הפרלמנט מכריז על התפטרות הנשיא(צילום: AFP)

מצדיעים למפקד הצבא: "אתה הגיבור" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצדיעים למפקד הצבא: "אתה הגיבור"(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההפיכה בזימבבווה החלה בשבוע שעבר, אבל במשך כמעט שבוע סירב מוגאבה בן ה-93 לוותר על השלטון – גם כשמפלגתו החליטה להדיח אותו משורותיה והורתה לו לפרוש. הגורם העיקרי לנפילתו הפתאומית של מוגאבה היא המחלוקת בין חברים בצמרת של מפלגת השלטון בנוגע לשאלה מי יירש אותו – ולא מחאה עממית נגד שלטונו.

 

הצבא תפס את השלטון במדינה אחרי שמוגאבה הדיח את סגן הנשיא מננגגווה, שנחשב עד אז למועמד המוביל לרשת אותו, כדי לסלול את הדרך למינויה של רעייתו גרייס בת ה-52 לנשיאת זימבבווה. גרייס מוגאבה נודעה באורח החיים הראוותני שלה והסתבכה גם בשערוריות אלימות, ובשל כך יש לה מבקרים רבים. רק ההשנה היא הואשמה בהכאת דוגמנית שנתפסה עם בניה בחדר מלון בדרום אפריקה.

 

מננגווה, שהיה בעבר בכיר במערכת הביטחון של זמבבווה, צפוי להתמנות לנשיא הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הנשיא המתפטר מוגאבה
צילום: AP
מומלצים