שתף קטע נבחר

פרשת השחיתות בישראל ביתנו: יועצת לשר ויועץ תקשורת נאשמים בשוחד

טלי קידר, שהייתה בעבר היועצת של שר החקלאות, מואשמת בלקיחת שוחד. על פי כתב האישום, היא ביקשה 300 אלף שקל מראש מועצה תמורת סגירת דו"ח ביקורת ואחוזים מתקציב ניקוז. רונן משה מואשם במתן שוחד והלבנת הון

פרשת "242" שבה מואשמים בין השאר בכירים "בישראל ביתנו", ממשיכה לספק כתבי אישום חדשים: היום (ד') הוגשו כתב אישום נגד שני מעורבים נוספים: טלי קידר, יועצת שר התיירות לשעבר, סטס מסז'ניקוב, ומי שהייתה גם יועצת שר החקלאות לשעבר, יאיר שמיר, מואשמת בלקיחת שוחד. רונן משה, יועץ תקשורת ובעל חברת שירותי ייעוץ אסטרטגי, ניהול משברים, דוברות ותקשורת, מואשם במתן שוחד והלבנת הון.

 

על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב על ידי מאור אבן חן וענבל לוי מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, בין 2009 ל-2013 שימשה קידר כיועצת בכירה לשר מיסז'ניקוב. ובין 2013 ל-2014 הייתה יועצת בכירה לשר שמיר. כשעבדה במשרד החקלאות הייתה קידר מקורבת למנכ"ל המשרד, רמי כהן, נהנתה מרמת אמון גבוהה וממעמד רם והייתה דמות דומיננטית במשרד.

 

טלי קידר. מואשמת בלקיחת שוחד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
טלי קידר. מואשמת בלקיחת שוחד(צילום: ירון ברנר)

בשנים 2014-2010 עסק משה במתן ייעוץ אסטרטגי, ניהול משברים דוברות ותקשורת, ולפני כן בשנים 2009-2004 שימש כיועץ תקשורת לכמה שרים. שני הנאשמים הכירו זה את זו במהלך עבודתם בכנסת. על פי האישום, משה נתן שוחד לקידר וליועץ התקשורת של מיסז'ניקוב ושמיר, אמנון ליברמן, בתמורה לכך שיקדמו את האינטרסים העסקיים שלו וירתמו את הגורמים הרלוונטיים במשרדי התיירות והחקלאות לפרסם בפינת הטלוויזיה "דקה לשמונה", ששודרה בצמוד למהדורת החדשות המרכזית בערוצי הטלוויזיה 2, 10 ו-1. באותה העת, הוא נתן שירותי ייעוץ לחברה שהפיקה את הפינה.

 

אחוזים מתקציב הניקוז

על פי כתב האישום, משה העביר לליברמן ולקידר כ-30 אלף שקל במזומן ולאחר מכן 24 אלף שקל במזומן. קידר וליברמן הפעילו לחצים על משה כדי שיתן להם את יתרת הסכום שסיכמו ביניהם, אולם הוא לא העביר להם את יתרת הכסף. את משה מייצגים עורכי הדין גדי זילברשלג וירון לונדון.

 

בשני אישומים נוספים מתוארות בקשות שוחד של קידר, בהן ביקשה לכאורה שוחד מראש מועצת מגילות, מרדכי דהמן, אך הוא לא נענה. במהלך סיור של אנשי מפלגת "ישראל ביתנו", בהיותה יועצת בכירה לשר החקלאות, ניגשה קידר לדהמן וביקשה ממנו 300 אלף שקל בתמורה לסגירת דו"ח ביקורת בעקבות אי סדרים שהתגלו בפרויקט "הנגשת הים הנסוג" של משרד התיירות, שמטרתו הייתה לסייע בהסדרת הגישה לחופי ים המלח. אף שלא נענתה, דינה של קידר כמי שלקחה שוחד.

 

פרשה נוספת עוסקת בדרישה של קידר לקבל אחוזים מתקציב הניקוז של מועצת מגילות. בשנת 2014 היה אמור משרד החקלאות להעביר למועצה תקציב של שלושה מיליון שקל להסדרת הניקוז בנחלים. קידר נפגשה עם דהמן ואמרה לו כי בתמורה להעברת התקציב, יהיה עליו לשלם לה 5% מתקציב הניקוז, במזומן. אף שלא נענתה גם במקרה זה, דינה של קידר כמי שלקחה שוחד.

 

כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט בפרשה 242 כוללים יותר מ-10 פרשיות. בראש הנאשמים עומדת פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר, שמיוחסים לה כמה מקרים חמורים של שוחד ועבירות נוספות. סטס מיסז'ניקוב, בכיר נוסף לשעבר במפלגת "ישראל ביתנו" ושר התיירות לשעבר נשלח אתמול למאסר של 15 חודשים לאחר שהורשע במרמה והפרת אמונים בפרשה נפרדת מפרשה 242, שנחקרה במקביל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מיסז'ניקוב. קידר הייתה היועצת שלו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים