שתף קטע נבחר

חשמל נקי: המדינה הירוקה בעולם שברה שיא מדהים

קוסטה ריקה שברה את השיא של עצמה ובשנת 2017 רשמה 300 ימים של ייצור חשמל אך ורק מאנרגיות ירוקות

קוסטה ריקה, שנחשבת לאחת המדינות הירוקות בעולם, שברה את השיא של עצמה. מאז תחילת השנה ייצרה קוסטה ריקה חשמל מאנרגיות מתחדשות בלבד במשך 300 ימים. השיא הקודם נרשם ב-2015 והוא שייך גם כן למדינה ממרכז אמריקה, שהצליחה לייצר אז חשמל מאנרגיות מתחדשות במשך 299 ימים. עד סוף השנה נותרו עוד כמה שבועות וכמובן מספר הימים צפוי לעלות.

 

קוסטה ריקה. ארכיון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קוסטה ריקה. ארכיון(צילום: shutterstock)

 

רשות החשמל של קוסטה ריקה הודיעה כי מאז ה-1 במאי המדינה לא השתמשה בדלקים מזהמים כדי לייצר חשמל - כלומר כמעט שבעה חודשים ברציפות.

 

ד"ר מוניקה אריאה, יועצת לענייני סביבה בקוסטה ריקה, אמרה כי מדובר בהישג פנטסטי. אך, לדבריה, יש פרדוקס בנתונים הירוקים, כיוון שכלי הרכב ומערכות החימום בבתים מופעלים עדיין על-ידי דלקים מזהמים. 

 

החשמל בקוסטה ריקה מיוצר על-ידי אנרגיה סולארית (שמש), אנרגיית רוח, אנרגיה הידרואלקטרית (מים), ביומסה (מורכבת מצמחים חיים או מעובדים, מגז טבעי ומפסולת של בעלי חיים) ואנרגיה גיאותרמית (חום המגיע מקרום כדור הארץ).

 

בשנת 2009 הודיעה קוסטה ריקה על תוכנית, לפיה עד שנת 2021 היא תשתמש אך ורק באנרגיה ירוקה לייצור חשמל, ולכן תפסיק לפלוט מזהמים לאוויר. בשנת 2015 הודיעה המדינה כי 68% מהחשמל בקוסטה ריקה יוצר על-ידי אנרגיית מים והאנרגיה הגיאותרמית סיפקה 15% נוספים. אנרגיית הרוח תרמה 5% מייצור החשמל והיתר באים מאנרגיית השמש ומביומסה.


פורסם לראשונה 22/11/2017 19:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קוסטה ריקה. ירוקה מתמיד
צילום: shutterstock
מומלצים