שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  לא גאים בקונסול באיסטנבול: הקהילה היהודית הפנתה עורף

  יוסי לוי ספרי, הקונסול החדש של ישראל באיסטנבול, הוא דיפלומט ותיק ומוערך - אבל נשיא הקהילה היהודית בטורקיה, יצחק איברהימזאדה, מתנגד למינוי שלו והוא דואג להפגין זאת בכל דרך אפשרית. הסיבה: לוי ספרי הוא גיי מחוץ לארון שחי עם בן זוג

  גיבוי מלא ממשרד החוץ. הקונסול יוסי לוי ספרי (משמאל) ובן הזוג רוני גולדברג ()
  גיבוי מלא ממשרד החוץ. הקונסול יוסי לוי ספרי (משמאל) ובן הזוג רוני גולדברג

  למשבר הנוכחי בין ישראל לטורקיה אין קשר לתקרית המרמרה, לתמיכה של אנקרה בחמאס או להצהרות העוינות של הנשיא ארדואן. הפעם מדובר בקרע בין יוסי לוי ספרי, הקונסול הכללי החדש של ישראל באיסטנבול, לנשיא הקהילה היהודית בטורקיה, יצחק איברהימזאדה. לטענת מקורביו של לוי ספרי, הסיבה לכך היא העובדה שהוא גיי ונשוי לגבר.

   

  לוי ספרי (45) הגיע לאיסטנבול לפני כחודש ביחד עם בן זוגו, רוני גולדברג, שמוכר על ידי משרד החוץ כבן זוג לכל דבר וגם הוא מועסק בקונסוליה. לוי ספרי, משפטן בהשכלתו שאימו ילידת טורקיה, נחשב לדיפלומט מוערך ששירת בעבר כממונה על השגרירות באנקרה. דיפלומט טורקי בכיר אמר כי לארצו לא הייתה כל בעיה לקבל את המינוי של ספרי לוי והוסיף כי יש להתפלא על היחס של הקהילה היהודית כלפיו.

   

  גורמים בקהילה טוענים כי איברהימזאדה נפגע מהעובדה שמדינת ישראל שיגרה שליח דיפלומטי בכיר המשתייך לקהילה הגאה ולא התחשבה בכבודם של יהודי טורקיה שרובם שומרי מסורת.

   

  בימים הראשונים לבואו של הקונסול החדש נמנעה הקהילה היהודית מלהזמין אותו לבית־הכנסת המרכזי באיסטנבול, "נווה שלום". לאחר בקשה מיוחדת מצידו של לוי ספרי הוא הוזמן לבסוף לבית־הכנסת, אך איברהימזאדה בקושי הסכים ללחוץ את ידו, והוא לא זכה בכבוד, כמקובל, לעלות לתורה. לוי ספרי, שנעלב מהיחס המזלזל, נפגש בהמשך עם הרב הראשי של טורקיה, יצחק חליבה, וזה אמר לו שמבחינתו הכל בסדר והוא השליח של מדינת ישראל.

  "אנחנו מכבדים טת כולם". הרב חליבה עם נשיא טורקיה ארדואן. מאחור: יצחק איברהימזאדה ()
  "אנחנו מכבדים טת כולם". הרב חליבה עם נשיא טורקיה ארדואן. מאחור: יצחק איברהימזאדה

  יוסי לוי ספרי ורוני גולדברג ()
  יוסי לוי ספרי ורוני גולדברג

  אולם בכך לא הסתיימה המתיחות בין לוי ספרי לבין איברהימזאדה. ראשי הקהילה החליטו לא להזמין אותו לאירועים בעלי אופי דתי, ובאחרונה אף פנו והזמינו במקומו את השגריר באנקרה איתן נאה. לוי ספרי דיווח על התקרית למשרד החוץ בירושלים, והנהלת המשרד החליטה לגבות אותו והנחתה את הקונסוליה שלא לשתף פעולה עם איברהימזאדה ולא לענות לו למיילים, לאור יחסו אל הנציג הרשמי של מדינת ישראל. גם השגריר נאה גיבה את לוי ספרי ובמקביל שוחח עם נשיא הקהילה בניסיון למצוא פתרון למשבר שנוצר.

   

  בטורקיה חיים כעשרת אלפים יהודים שרובם יושבים באיסטנבול. גורמים בקהילה הסבירו: "לפני שלוי ספרי הגיע לאיסטנבול העברנו מסרים למשרד החוץ שיחשבו פעמיים לפני שהם שולחים שליח גאה לאיסטנבול, אבל הם בחרו להתעלם מהאזהרות שלנו. אם שליח רשמי של מדינת ישראל נכנס לבית־כנסת יד ביד עם בן זוגו, זה חוסר התחשבות בקהילה". מקורבים ללוי ספרי אמרו בתגובה שהוא ובן זוגו לא נוהגים להחזיק ידיים בפומבי.

   

  איברהימזאדה, שזוכה להערכה רבה גם בקרב השלטונות הטורקיים, מסר בתגובה: "בתור קהילת יהדות טורקיה אנחנו מתייחסים לקונסוליה ולקונסול בכבוד רב ולא מתייחסים לאישיות ולחיים הפרטיים של אף אחד. אנחנו מכבדים את כולם כמו שאנו מצפים שיכבדו אותנו. אנחנו קהילה ששומרת את ההלכה היהודית ומחויבת לכללי ההלכה והתורה, ואין לנו שום דבר לא נגד האיש ולא נגד מדינת ישראל או שליחיה. נמשיך לכבד את שליחי מדינת ישראל. קהילת יהודי טורקיה תשמור על יחסים נורמליים עם ישראל, ואני לא חייב להיות חבר פרטי של הבן אדם".

   

  בתשובה לשאלה האם ידוע לו על ההחלטה של משרד החוץ לא לשתף איתו פעולה, השיב איברהימזאדה: "אני לא יודע על זה כלום ואני לא יכול להתייחס. אני מקווה שזה לא נכון".

   

  ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "יוסי לוי ספרי הוא דיפלומט מעולה ומוערך ששירת בעבר כממונה על השגרירות באנקרה, ואנחנו דוחים בשאט נפש כל ניסיון לפגוע בו באמצעות חייו הפרטיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הקונסול לוי ספרי (משמאל) ובן זוגו
  מומלצים