שתף קטע נבחר

זה הזמן לדרוש הכרה בינלאומית לריבונות ישראל בגולן

לישראל יש סיבה טובה לדרוש במצב שנוצר כעת - לייצב את גבול הצפון כחלק ממהלך מדיני מקדים. הנושא דחוף וחשוב יותר מהסכמים וויתורים לרשות הפלסטינית

בקרוב יציג נשיא ארצות-הברית דונלד טראמפ את יוזמתו לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, כשברקע מתהווים הסכמים מדאיגים בסוריה בין ארצות-הברית, רוסיה ואיראן בעניין פריסת הכוחות בסמוך לגבול הצפוני שלנו.

 

עוד דעות ב-ynet:

ידידות שכולה שנאה

הזמן לסגור את קייטנת מתקן חולות

איפה החמלה? איפה ההיגיון?

"שחרור מבוקר"

 

התשובה הישראלית ליוזמת טראמפ צריכה להיות דרישה להכרה בינלאומית בריבונות ישראל ברמת הגולן ודרישה להסדר כולל, שלא יאפשר נוכחות של איראן וחיזבאללה ברמת הגולן הסורית, מערבית לכביש דמשק-סווידא ודרומית לכביש דמשק-ביירות. ישראל מצידה תתחייב שמילוי שתי הדרישות הללו יסללו את הדרך למשא-ומתן ענייני עם הרשות הפלסטינית.

 

לישראל יש סיבה טובה לדרוש לייצב את גבול הצפון כחלק ממהלך מדיני מקדים, דחוף וחשוב יותר מהסכמים וויתורים לרשות הפלסטינית.

 

הגבול עם סוריה ברמת הגולן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הגבול עם סוריה ברמת הגולן(צילום: EPA)

 

בהסכמי אוסלו ואחריהם ישראל ביצעה ויתורים מרחיקי לכת, והציעה ויתורים מרחיקי לכת עוד יותר, בעוד הרשות הפלסטינית לא הציעה ולא סיפקה תמורה, ואף הפעילה טרור כנגד ישראל. המעט שהושג הוא שיתוף הפעולה הביטחוני, וגם הוא רק לאחר הסתלקותו של יאסר ערפאת. כעת כשעל הפרק הצעה לחידוש המשא-ומתן במסגרת הסדר אזורי כולל, בשיתוף ארצות ערב המתונות, הגיע הזמן לדרוש תמורה בטרם מציעים פשרות נוספות.

 

הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן והסדרי ביטחון בגבולנו הצפוני יכולה להיות התמורה הזו, היא תקל מאוד על ממשלת ישראל והחברה הישראלית להתקדם להסכם נוסף עם הרשות הפלסטינית, והיא איננה מכשול למשא-ומתן עם הפלסטינים.

 

הזדמנות אדירה

השינויים האדירים שעובר המזרח התיכון והתוצאות של מלחמת האזרחים האכזרית בסוריה שינו את גבולות המדינות, גבולות שלא יחזרו להיות כפי שהיו מאז הסכם סייקס-פיקו. זה הזמן לקבוע את קו הסכם הפרדת הכוחות מ-1974 כגבול הבינלאומי בינינו לבין סוריה. במאמץ דיפלומטי והסברה נכונה אפשר יהיה להשיג גם את תמיכתן של המדינות הערביות המתונות, הרואות באיראן מפיצת הטרור את האיום ליציבות במזרח התיכון.

 

אהדתו של הנשיא טראמפ לישראל ושאיפתו להישג במדיניות החוץ במזרח התיכון כאשר נשיא סוריה אסד חלש ותלוי ברוסיה ובנשיא פוטין - יוצרים הזדמנות נדירה להוציא מתוק מעז.

 

במקום להמשיך בתגובות שליליות, במקום להמשיך ולהיגרר, ישראל צריכה לזהות בהצעת הנשיא טראמפ את ההזדמנות כדי לחזור וליזום. עכשיו ההזדמנות לדרוש ולהשיג הכרה בינלאומית בריבונות ישראל ברמת הגולן, הזדמנות שאסור לנו להחמיץ .

 

האלוף (במיל') עמירם לוין, לשעבר אלוף פיקוד הצפון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים