שתף קטע נבחר

חוטובלי נגד יהודי ארה"ב: "חיים בנוחות, לא נלחמים"; נתניהו: "אין מקום להשתלחות כזו"

סגנית שר החוץ תקפה את יהודי ארה"ב, שממילא זועמים על ממשלת ישראל בשל ביטול מתווה הכותל ושמירת מונופול הגיור בידי החרדים: "לאנשים האלה אין עניין ללכת לכותל, הם לא יודעים איך זה להיות מותקפים ברקטות". נתניהו גינה: "דבריה הפוגעניים אינם משקפים את עמדת המדינה"

 

 

בעיצומו של המשבר בין ממשלת ישראל ליהדות ארה"ב דווקא סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, שאמורה לגשר בין הצדדים ולהוריד את הלהבות, מלבה את האש ומעליבה את יהודי ארה"ב הלא-אורתודוקסים. בריאיון לערוץ i24NEWS אתמול (יום ד') אמרה חוטובלי בין היתר כי יהודי ארה"ב חיים חיי נוחות, אין להם ילדים שמשרתים כחיילים והם אינם מכירים את החיים כשנתונים למתקפת רקטות. ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה הבוקר את מה שהגדיר "דבריה הפוגעניים כלפי יהדות ארצות הברית".

 

נתניהו אמר כי "יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל". 

 

חוטובלי ונתניהו. דעות מנוגדות (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חוטובלי ונתניהו. דעות מנוגדות(צילום: אוהד צויגנברג)

מלבד הדברים שהוזכרו הטיחה בהם חוטובלי כי רחבת עזרת ישראל ליד הכותל עומדת ריקה רוב הזמן כיוון שליהודי ארה"ב כלל אינם מעוניינים ללכת לכותל. עוד טענה כי הממשלה הציעה להם תפילה שוויונית, אך הם לא רצו אותה כיוון שכל רצונים היה לקבל הכרה דרך סוגיית הכותל.

 

על המשבר סביב ביטול מתווה הכותל אמרה חוטובלי: "זה יעד חשוב לקרב את היהודים האמריקנים לישראל. זה אחד היעדים שלי. הפתרון שהממשלה מצאה לסוגיית הכותל הוא מקום נפלא שנקרא עזרת ישראל. רוב הזמן הוא ריק, והסיבה שהוא ריק זה לא בגלל שהם לא אוהבים את ההסדר. הסיבה שהוא ריק היא שלאנשים האלה אין עניין ללכת לכותל.

 

"ממשלת ישראל עשתה הרבה כדי שאנשים יוכלו להתפלל שם בצורה שוויונית, שיוכלו ללכת עם המשפחות - אבות יוכלו להתפלל עם בנותיהם, הכול סודר. אבל הם לא רוצים את זה כי זו סוגיה פוליטית. הם רוצים לקבל הכרה דרך סוגיית הכותל והם הופכים אתר קדוש למקום שנוי במחלוקת".

 

"הופכים אתר קדוש למקום שנוי במחלוקת" (צילום: AP) (צילום: AP)
"הופכים אתר קדוש למקום שנוי במחלוקת"(צילום: AP)

בתשובה לשאלה אם היא מבינה מדוע יהודי ארה"ב אינם קשורים עוד לישראל מכל בחינה, השיבה חוטובלי: "אני לא מבינה את זה כי הם אולי צעירים מדי לזכור איך זה להיות יהודי בלי מדינה יהודית. הזיכרון קצר מדי. לפני 70 שנה העם היהודי עבר שואה נוראית כי לא הייתה מדינת לאום יהודי ללכת אליה. זהו ביתם של כל היהודים מכל הזרמים וכולם מוזמנים להשפיע". 

 

"יש עוד נושא והוא לא להבין את המורכבות של האזור", הוסיפה חוטובלי. "אנשים שמעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם על הארץ. לרוב היהודים אין ילדים שמשרתים כחיילים. הם לא שולחים את ילדיהם למארינס באפגניסטן או בעיראק. לרובם יש חיים נוחים. הם לא יודעים איך זה להיות מותקפים ברקטות. חלק מזה זה להרגיש איך ישראל מרגישה בחיי היום-יום".

 

כמו כן התייחסה חוטובלי לביטול הופעתה בכנס של אגודת הלל באוניברסיטת פרינסטון בלחץ של ארגון יהודי פרוגרסיבי: "אתם מבטלים את ההופעה שלי כי סטודנטים יהודים לא אוהבים את דעותיי. משהו לא טוב קורה ב'דיקטטורה הליברלית', ואתם צריכים להיות מודאגים מהדרך שבה הלל נוהגת בנציגים ישראלים. קיבלתי גיבוי אפילו מנציגי השמאל, שמבינים כי הבעיה היא לא ממשלת ישראל, אלא יהודים שנמצאים באוניברסיטאות המובילות בארצות הברית".

 

"במקום רק לגנות את דבריה של חוטובלי, נתניהו צריך לפטרה" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
"במקום רק לגנות את דבריה של חוטובלי, נתניהו צריך לפטרה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

"בורות מדהימה, אף אחד לא ירצה לקבל את פניה באמריקה"

דבריה של חוטובלי גררו גל של גינויים. "סגנית השר חוטובלי ממשיכה לחבל באופן קשה ביחסי ישראל עם יהודי התפוצות ולגלות בורות מדהימה ביחס ליהדות צפון אמריקה", אמר מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס. "זה שנים רבות צבא ארה"ב אינו בודק את דתם של חייליו, אך בפעם האחרונה שבדק הנתונים הצביעו על כך ששיעור החיילים היהודים בצבא האמריקני היה גבוה משיעורם באוכלוסייה, וזאת מבלי להזכיר את עשרות האמריקנים המגיעים מדי שנה לשרת בצה"ל כחיילים בודדים.

 

"רק לפני שבועיים טענה חוטובלי בכנס בוושינגטון כי יהודי ארה"ב רוקנו את היהדות מתוכן. היא מרשה לעצמה לדבר בביטחון, ביהירות ובעיקר בקרתנות על עולם שלם של תרבות יהודית שאין לה מושג וחצי מושג עליו, ועוד לטעון כי 'זה יעד חשוב לקרב את היהודים האמריקנים לישראל'. טוב עשה ראש הממשלה שהחליט לגנות הפעם את דבריה לאחר נזק מתמשך, אך טוב יותר יעשה אם ימנע ממנה כליל להתבטא בנושא ולהמשיך לחבל, או ימנע מגפני וליצמן לנהל את הממשלה".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר: "דבריה השערורייתיים של סגנית השר לא נאמרו בחלל ריק, אלא כהמשך ישיר להתנהלות הפוגענית של ראש הממשלה בנימין נתניהו כלפי יהדות התפוצות. אנו מברכים את נתניהו על הגינוי המאוחר של דבריה, אך הגיע הזמן שהדברים יילוו במעשים ולא רק בהצהרות באנגלית". 

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הוסיף: "דברים אומללים ומביכים של סגנית השר (הלא קיים) חוטובלי - הלוחמת הגדולה, מטיפת המוסר שהעבירה את שירותה הצבאי באטלנטה. נתניהו אומנם כבר הספיק לגנות את דבריה, אבל לא להתבלבל - היא מבטאת יפה קו של ממשלה שהחליטה להקריב את היחסים עם יהודי ארה"ב עבור פוליטיקה קטנה".

 

"איזו השתלחות מעליבה ומטומטמת", אמר ח"כ איציק שמולי. "במקום רק לגנות את דבריה, ראש הממשלה צריך לפטר את חוטובלי מעיסוק בנושאי החוץ - ממילא אף אחד לא ירצה יותר לקבל את פניה באמריקה. ליהדות אמריקה חלק גדול וחשוב בתרומתה ושגשוגה של מדינת ישראל, ויש בינינו קשר משפחתי בל יינתק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים