שתף קטע נבחר

ביטן: "בני בגין הוא המנדט ה-25 של המחנה הציוני"

בעקבות הדחתו של ח"כ בני בגין מוועדת הפנים בשל סירובו להצביע בעד חוק ההמלצות, אמר יו"ר הקואליציה בריאיון לאולפן ynet כי "בזמן האחרון, בגין הוא המנדט ה-25 של המחנה הציוני בהרבה מאוד עניינים". עוד אמר ביטן: "מצפה מבגין לייצג את מה שאבא שלו היה מייצג"

 

 

יו"ר הקואליציה דוד ביטן התייחס הבוקר (יום ה') בריאיון לאולפן ynet להדחתו של ח"כ בני בגין מוועדת הפנים, ואמר כי "בזמן האחרון הוא המנדט ה-25 של המחנה הציוני בהרבה מאוד עניינים". בגין הודח אתמול מהוועדה לאחר שסירב להצביע בעד חוק ההמלצות. "אתמול הוא ייצג את העמדה של האופוזיציה. גם מחאו לו כפיים, זה מה שהם רוצים", הוסיף.

 

עוד אמר ביטן כי הוא "מצפה מבגין לגלות הדר בית"רי במובן הזה שנבחרת דרך מפלגה ששמה אותך ברשימה שלה - תהיה לויאלי למפלגה הזאת". הוא הוסיף: "אני לא יכול לנהל את סיעת הליכוד ואת הקואליציה באופן כזה שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה. אין דרך אחרת, אף אחד לא נבחר לבד, כולם נבחרים בקבוצה מסוימת לאג'נדה שהמפלגה הזאת מובילה".

"המנדט ה-25 של המחנה הציוני". ביטן ובגין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"המנדט ה-25 של המחנה הציוני". ביטן ובגין(צילום: גיל יוחנן)

 

 

 

בגין הודח מוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת עד להודעה חדשה. ביטן הודיע לו על ההדחה ובישר לו כי הוא זה שיחליף אותו. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, הודיע למליאה על החילופים מטעם הליכוד בוועדה. ח"כ בגין אמר לאחר ההודעה כי היא איננה נמסרה על דעתו.

 

בדיון בוועדה עצמה שלשום אמר ח"כ בגין על חוק ההמלצות כי "חוק הזה, בנוסח שלפנינו, אין הגדרה של תאריך תחילתו ואני מציע למלא את החסר בדרך הבאה: החוק יחול על חקירות שיתחילו לאחר פרסומו".

"מצפה מבגין לגלות הדר בית"רי". ביטן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"מצפה מבגין לגלות הדר בית"רי". ביטן(צילום: אוהד צויגנברג)

הודח מוועדת הפנים של הכנסת. בני בגין (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הודח מוועדת הפנים של הכנסת. בני בגין(צילום: אלכס קולומויסקי)

הדחת בגין מהוועדה עוררה ביקורת קשה באופוזיציה. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי "נתניהו נוקם דרך שליחיו". יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הוסיף כי "הדחת סמל היושרה מסמלת את אובדן הדרך".

 

ביטן התעקש בריאיון כי "הוא לא הודח, הוא רק הוחלף. יש הבדל", והסביר: "בגין הוא ח"כ מהליכוד, הוא צריך לייצג את עמדות הליכוד ולהצביע עליהן, ולא על האג'נדות הפרטיות שלו".

 

 

הוא הוסיף: "לגבי בגין, בגלל המעמד המיוחד שלו לא נכנסתי לעימות הזה כבר הרבה זמן, והרבה פעמים ניהלתי איתו מו"מ לגבי כל מיני הסתייגויות שלו בוועדת חוקה, אבל יש גבול לכל דבר". ביטן סיפר כי ביקש מבגין, לאור העמדה שלו, כי הוא יחליף אותו בהצבעות ולא ידיח אותו מהוועדה - אבל בגין לא הסכים.

 

עוד אמר ביטן כי "הליכוד מייצג את העמדות של הליכוד היום, לא את העמדות של לפני חמישים שנה. ולגבי ההדר הבית"רי - אני מצפה ממנו לייצג את מה שאבא שלו היה מייצג, שאם הוא נבחר דרך מפלגה מסויימת הוא ייצג את אותה מפלגה".

 

"חוק ההמלצות" אושר לפני שבועיים במליאת הכנסת בקריאה טרומית ברוב של 52 תומכים מול 42 מתנגדים. ח"כ רחל עזריה (כולנו) מהקואליציה הצביעה נגד. בקואליציה סוכם כי החוק יקודם לקריאות נוספות במתן הסכמה של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד. הדיון שלשום עסק בהכנת החוק לאישור בקריאה ראשונה.

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הגיב לדברי ביטן: "בני בגין הוא לא הח"כ ה-25 שלנו, אבל בהחלט שייך למחנה של אנשי הציבור שלא עוברים ליד חקיקה נוראה ומפנים ראש. אני יכול להבטיח לך בני שאלה חוקים קצרי מועד במיוחד. נבטל אותם בחודש הראשון של ממשלה בראשותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
דוד ביטן ובני בגין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים