שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מי הצליח לזהות את הדמויות על השטרות החדשים? צפו

  השטרות החדשים, בערכים של 20 ו-100 שקל, הופצו היום לציבור על ידי בנק ישראל. יצאנו למשוך אותם מהכספומט, ולבדוק מי מכם מזהה את הדמויות ההיסטוריות על השטרות שיכנסו לכם לכיס. התוצאות לפניכם

  הבוקר (ה') החל בנק ישראל להפיץ את השטרות החדשים, בערכים של 20 ו-100 שקל, באמצעות הבנקים, מכשירי הכספומט וסניפי חברת הדואר בכל ברחבי הארץ. שטר ה-20 הנושא את דיוקנה של רחל המשוררת, ושטר ה-100 הנושא את דיוקנה של פרופ' לאה גולדברג. אסף קמר יצא לבדוק אם אתם מזהים את הנשים החדשות שיכנסו לכם לכיס:

    

   

   

  מהיום בכספומטים: משוררות על השטרות של ה-100 וה-20 שקל

   

  השטרות משלימים למעשה את סדרה ג' של שטרות השקל החדש, שהפצתה החלה בספטמבר 2014 עם השקתו של שטר ה-50 שקלים בגווני ירוק, הנושא את דיוקנו של המשורר שאול טשרניחובסקי, ונמשכה עם השקתו בדצמבר 2015 של שטר ה-200 שקלים בגווני כחול, הנושא את דיוקנו של המשורר נתן אלתרמן.

   

  עלות הפקתה של סדרת השטרות החדשה עומדת על 320 מיליון שקל, והיא תחליף בהדרגה בשנים הקרובות את כל השטרות מהסדרה הקודמת. נכון להיום הוחלפו יותר מ-90% מהשטרות בערך של 50 שקל וכ-70% מהשטרות בערך של 200 שקל. בבנק ישראל לא ידעו להעריך תוך כמה זמן יוצאו מהמחזור כל שטרות סדרה ב'.

   

  בעבר שקל בנק ישראל מספר פעמים הפקתו של שטר נוסף בסדרה זו בערך של 500 שקל. בין הייתר התכנון היה שהשטר ישא את דיוקנו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. ואולם בבנק המרכזי הודיעו במספר הזדמנויות בשנים האחרונות, כי לא יונפק שטר בערך גבוה מ-200 שקל. בין הייתר בשל חשש מזיופים - מציאות שמתגברת ומשתכללת בעיקר בשטרות בערכים הגבוהים.

    (צילום: באדיבות בנק ישראל) (צילום: באדיבות בנק ישראל)
  (צילום: באדיבות בנק ישראל)

  במחזור השטרות בישראל, נכון לתחילת שנת 2017, קיימים כ-536 מיליון שטרות, מתוכם 40 מיליון שטרות בערך של 20 שקל, 61 מיליון שטרות בערך של 50 שקל, 169 מיליון שטרות בערך של 100 שקל ו-266 מיליון שטרות בערך של 200 שקל.

   

  הפצת השטרות החדשים בערכים של 100 שקל צפויה להיות מהירה יותר מזו של ה-20 שקל, לאור העובדה שבמכשירי הכספומט כמעט ואין בכלל שטרות בערך של 20 שקל , מתוך שיקולי עלות תפעולית של הגופים הפיננסיים המפעילים את המכונות. בבנק ישראל טוענים מצידם, כי בכוונתם לפעול להגדלת כמות השטרות הללו במכשירים האוטומטיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים