שתף קטע נבחר

רכבת ישראל: עבודות בקו דימונה-ב"ש - לא בשבת

רכבת ישראל הודיעה על סגירת זמנית בין תחנות דימונה לבאר שבע בשל עבודות שדרוג והחלפת מסילה. בשבת שעברה התקיימו עבודות בדיוק באותו קו. ברקע ההסכמה שמנעה משבר קואליציוני, הפעם הודיעה הרכבת כי לא יבוצעו עבודות בשבת והקו ייסגר רק ממחר ולא מהערב

 

רכבת ישראל הודיעה אחר הצהריים (ה') על סגירה זמנית בין תחנות דימונה לבאר שבע והבהירה בהודעתה כי העבודות לא יתבצעו בשבת ברקע ההסכמות שהושגו בשל דרישת החרדים שלא לקיים עבודות בשבת והדרישה שהועברה לרכבת לצמצם את העבודות כדי למנוע משבר קואליציוני.

 

בניגוד למקרי עבר, סגירת הקו בין תחנות דימונה לבאר שבע, אותו קו שבו התקיימו עבודות בשבת שעברה, תתרחש רק ממחר בחמש לפנות בוקר כשברוב המקרים נסגרים קווים בשביל עבודות תשתית מיום חמישי לרוב. הקו יישאר סגור עד יום ראשון בשעה חמש לפנות בוקר. המשמעות: העבודות בקו שנועדו עבור שדרוג והחלפת מסילה יתבצעו עד לכניסת השבת וממוצאי שבת עד חמש בבוקר.

העבודות בקו דימונה-באר שבע בשבת שעברה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
העבודות בקו דימונה-באר שבע בשבת שעברה(צילום: רועי עידן)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

מהרכבת נמסר עוד כי שירותי היסעים יופעלו ללא תשלום בין תחנת דימונה לתחנת באר שבע צפון/האוניברסיטה לשני הכיוונים. גורם בענף התשתיות אמר לynet כי במילא עיקר העבודות בקו דימונה-באר שבע מבוצעות עד כניסת שבת ולאחר צאתה. זאת על אף שבשבת שעברה התקיימו עבודות בקו אחרי כניסת שבת.  

ניצחון. שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ניצחון. שר הבריאות יעקב ליצמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

בתום שיחות שנמשכו לתוך הלילה והמשיכו גם הבוקר בין נציגי החרדים, שר העבודה והרווחה חיים כץ (הליכוד) ורכבת ישראל הוחלט על צמצום משמעותי בעבודות הרכבת בשבת הקרובה. הנהלת הרכבת התבקשה להגיש לשר כץ תוכנית עבודה חדשה, שתכלול צמצום מובהק של עבודות בשבת ולספק נתונים מראש על כל העבודות הנחשבות פיקוח נפש, שבלעדיהן תיגרם פגיעה לנוסעים.

 

"העבודות שדיברנו על הצורך שלהן בשעות מנוחה נובעות מכך שאין לנו קווים חלופיים", אמר היום מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון, בכנס יום התחבורה הציבורית של עמותת 'תחבורה היום ומחר'. איילון פירט: "יש לנו את ציר איילון ואם צריך לבצע בו תחזוקה, אין לנו אפשרות להניע רכבות. כרגע על המסילה שנעה מחיפה ועד לראשל"צ יש ציר אחד שבו נעות רכבות ואין אפשרות לעשות מעקפים - לכן אתה מוצא את עצמך מחויב להשבית את הקווים ולבצע את פעולות התחזוקה ההכרחיות".

 

אמש הבהירו הסיעות החרדיות כי אין להן עניין במשבר קואליציוני, אולם הקואליציה לא תוכל לשרוד אם יהיה חילול שבת. "ברור שלא נוכל להשלים עם חילול שבת בפרהסיה, בטח בעבודות ממשלתיות בשבת כשאנו לא משוכנעים כלל שאלו עבודות מחויבות המציאות", אמרו החרדים בתום הפגישה שהתקיימה אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. עוד הבהירו החרדים כי העסקת עובדים לא יהודים, כמו שהיה בשבת הקודמת, אינה פתרון ראוי מבחינתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
העבודות באותו קו בשבת שעברה
צילום: רועי עידן
מומלצים