שתף קטע נבחר

חקירת אום אל חיראן: מסמך שב"כ מפתיע הצית עימות בין המשטרה למח"ש

פרקליט המדינה החזיר את תיק חקירת האירוע שבו נורה למוות יעקוב אבו אלקיעאן ונדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי לפני 10 חודשים. הערב נחשף כי שב"כ העביר מסמך מסווג למח"ש, אך לטענת גורמים במשטרה, החוקרים לא התייחסו אליו. הגורמים מאשימים: "זה שיבוש הליכים". הפרקליטות: "טענה מופרכת וכוזבת"

 

עימות בצמרת אכיפת החוק: שב"כ העביר מסמך מסווג עם מידע רלוונטי ורגיש למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לבקשת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לחקירת הירי באום אל חיראן בינואר האחרון, אירוע שבו נורה למוות יעקוב אבו אל-קיעאן ונדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי

 

עם זאת, גורמים בצמרת המשטרה אומרים כי שב"כ העביר את המסמך ובמחלקה לחקירות שוטרים לא התייחסו עד כה. מנגד, במח"ש טוענים כי "טענה בדבר העלמת המסמך או בידוי ראיות בידי מח"ש הינה כוזבת". דבר המסמך דווח הערב (ה') בחדשות ערוץ 2.

תיעוד הדריסה וההרוג יעקוב אבו אלקיעאן ()
תיעוד הדריסה וההרוג יעקוב אבו אלקיעאן

במח"ש כבר היו בטוחים שסיימו לחקור את פרשת אום אל חיראן, אלא שפרקליט המדינה שי ניצן החליט שישנן עוד השלמות חקירה והורה על פתיחה מחדש והחזרת התיק למח"ש. היום נחשף כי שב"כ העביר מסמך רגיש למח"ש לבקשת היועמ"ש ובו מידע רלוונטי שאסף בזירת האירוע.

 

בחודשים האחרונים קבעה המחלקה לחקירת שוטרים, על בסיס חקירתה, שהדריסה של יעקוב אבו אל קיעאן שנורה בידי שוטרים, לא הייתה פיגוע, אלא תאונת דרכים. בשל קביעה זו, נוצרה מתיחות גבוהה בין מח"ש לבכירי המשטרה ולמשרד לביטחון פנים.

 

לאור המסמך שהתפרסם, גורמים במשטרה מותחים ביקורת על מח"ש, שחקר את התיק, וטוענים כי מסמך זה הועבר אליו ובחר שלא לחקור ואף טוענים כי מדובר לא אחרת מאשר שיבוש הליכים מצד מח"ש. עוד טוענים במשטרה כי מאז החליט מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, להחזיר לתפקידו את ניצב רוני ריטמן לתפקיד מפקד להב 433, קיים בין הארגון למח"ש דם רע שנחשף היום.

 

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הפרשה מצויה בהשלמת חקירה נקודתית לבקשת פרקליט המדינה. מיד כשנודע למח"ש על קיומו של מסמך פנימי של השב"כ דרשה מח"ש לקבלו. לאחר שתושלם החקירה תגובש חוות דעת עדכנית ותועבר לפרקליט המדינה. יובהר כי קיומו של המסמך לא היה ידוע עד לאחרונה. כל טענה אחרת בדבר העלמת המסמך או בידוי ראיות בידי מח"ש הינה כוזבת ומופרכת בעליל. פרקליט המדינה דוחה מכל וכל האשמות חסרות שחר כלפי מח"ש, שהושמעו בהקשר זה".

 

העימותים האלימים אירעו בשעת לילה בין כוחות משטרה לתושבים בזמן פינוי משפחות מבתיהן, וכללו אף חילופי אש. הכוח המשטרתי, שהגיע לאבטח הריסת מבנים בלתי-חוקיים ביישוב, פתח בירי שממנו נפצע אבו אלקיעאן. הנהג המשיך בנסיעה ודרס למוות את רס"ב לוי, שהיה בכוח האבטחה. הנהג הדורס מת לאחר מכן מפצעיו. ממצאי בדיקת מח"ש הצביעו על כשלים בהתנהלות המשטרה בזירה, ולפיכך עלתה טענה ששללה כי מדובר בפיגוע דריסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים