שתף קטע נבחר

בריטניה רכשה את מערכת השליטה של כיפת ברזל

כלי תקשורת בריטיים דיווחו על השלמת העסקה, שבמסגרתה תשלם הממלכה יותר מ-350 מיליון שקל על מערכת השליטה והבקרה של כיפת ברזל. מטרת העסקה לחזק את מערכת ההגנה הבריטית המוצבת באיי פוקלנד

עסקת ענק: בריטניה רכשה מישראל את מערכת השליטה והבקרה של כיפת ברזל להגנה מפני טילים. הבריטים השלימו את העסקה, שבמסגרתה ישלמו 78 מיליון ליש"ט (365 מיליון ש"ח) בתמורה למערכת, שתוצב באיי פוקלנד ותגן עליהם.

 

המערכת תשמש לשליטה ובקרה על מערכת הגנה אווירית בריטית בשם Land Ceptor והיא פותחה על ידי חברת אמפרסט, חברת-בת של רפאל, שפיתחה את המערכת עבור כיפת ברזל. הרכישה הבריטית היא חלק ממהלך שהחברה הישראלית מבצעת למכור את המערכת המתקדמת לצבאות של בנות ברית של ישראל ולנאט"ו.

כיפת ברזל בפעולה (צילום: דוברות רפאל) (צילום: דוברות רפאל)
כיפת ברזל בפעולה(צילום: דוברות רפאל)

הרכישה של מערכת השליטה והבקרה תחזק את המערכת הבריטית Sky Sabre, שתשמש להגנה על איי פוקלנד מפני ארגנטינה. לפני שנתיים החליט משרד הביטחון הבריטי לצייד את האיים במערך הגנה בשווי 280 מיליון ליש"ט בעקבות חילופי איומים עם הממשלה בבואנוס איירס.

 

איי פוקלנד הם קבוצה של 776 איים בדרום מערב האוקיאנוס האטלנטי. שטחם הכולל של האיים עומד על 12 אלף קילומטרים רבועים ואוכלוסייתה מונה 3,000 איש. בשנת 1833 השתלט הצבא הבריטי על קבוצת האיים והפך אותם למושבת חסות בריטית.

הנסיך וויליאם בפוקלנד (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הנסיך וויליאם בפוקלנד(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 

עם זאת, ארגנטינה טענה לאורך השנים כי האיים שייכים לה, בשל קרבתם אל חופיה. בשנת 1982 פרצה מלחמה בין בריטניה וארגנטינה על השליטה באיים. המלחמה הסתיימה כעבור חודשיים בניצחון של בריטניה. בשנת 2010 החריף מאבק השליטה על האיים אחרי שחברות בריטיות החלו לבצע באיזור קידוחים.

 

משאל עם שהתקיים בשנת 2013 קבע כי תושבי האיים רוצים להישאר תחת ריבונות בריטית, אך ארגנטינה מסרבת להכיר בשליטה הבריטית על האיים ומעלה תביעה לריבונותה על האיים בכל פגישה עם גורמים בריטים רשמיים.

 

גורם במשרד הביטחון הבריטי מסר: "ערכנו מכרז פתוח שבסופו החלטנו לרכוש את המערכת של "רפאל". המערכת תספק לנו את המערכת הממוחשבת העיקרית, שתחבר בין הרדארים החדישים שלנו עם המשגרים של מערך ההגנה האווירית על מנת לחזק את ההגנה על איי פוקלנד".


פורסם לראשונה 23/11/2017 23:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים