שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  שופינג, קדימה שופינג
  נכון ש’בלאק פריידיי’ הוא כבר לא מה שהיה פעם, בעיקר כי הוא נמשך עכשיו שבועות שלמים, אבל עדיין אפשר למצוא פה ושם מציאות של ממש. זה אם לא אכפת לכם ללכת מכות על מכשיר טלוויזיה
  חג שמח לכולם. תרנגול הודו? נחמד. פשטידת דלעת? מצוין, נשמח גם למנה שניה. הודיה והוקרה מסביב לשולחן המקושט לעילא בגוונים של כתום וכתמתם? נהדר. עכשיו, אחרי שהתקשטנו, הודינו, התפוצצנו, אפשר לשחרר את הכפתור ולעבור היישר לתור. כי החג האמיתי של נובמבר באמת הגיע, בלאק פריידי.

   

  שישי השחור הוא היום שמסמל, לפחות באופן רשמי,את יריית הפתיחה של עונת המכירות לקראת הכריסטמס החל משנת 1932. הוא חל ביום שישי של השבוע הרביעי בחודש נובמבר (למרות שהיום הוא כבר מתחיל הרבה ימים קודם). מקור השם מבוסס על הביטוי "in the black"שמקורו במונחים של ראיית חשבון שמעידים על הפסדים.

   

  קצת קשה כבר להבחין בין הסייל של קולומבוס או הוטרנס או כל יום אחר שאנחנו כבר לא ממש זוכרים את שמו או מה הוא מסמל אבל ברור לנו שיוביל לאיזה סייל, ובכל זאת, בלאק פריידי מתיימר לתת לנו קצת יותר.

   

  לכבוד היום שמתעקש שהוא עדיין שונה מכל השאר, קבלו כמה עובדות מסקרנות על היום הכי עמוס בארנק. שאלתם את עצמכם למשל, מה היה לפני הבלאק פריידי? טוב אולי לא, אבל בכל זאת נספר לכם שלפני מנהג הקניות הטיפוסי, היה זה מצעד סנטה קלאוס שלו חיכו ביום שאחרי תנקס גיבינג.

   

  הרעיון למצעד הגיע ממסורת שהתפתחה בקנדה על יד חנות הכלבו איטן, שמ-2 בדצמבר 1905 החלה לערוך את המצעד שבסופו הופיע סנטה כסמל לאות הפתיחה לקראת החג. כבר שנים ארוכות שמסתפקים האמריקאים במצעד המסורתי של מייסיס בבוקר חמישי.

   

   

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  יום שישי שאחרי תנקס גיבינג מסמל את היום שבו עסקים עוברים מתקופה של הפסד או של עסקים יחסית נמוכים, לתקופה של שגשוג, ועוברים, בהתאם למושג המקורי, מהאיזור ה'אדום', לאיזור ה'שחור'.

   

  אמנם זהו איננו יום חג רשמי, אך בקליפורניה וכמה מדינות נוספות מתייחסים אליו ככזה, ומציעים לעובדי מדינה יום חופש, בדרך כלל במקום החופש

  שנערך בחג פדרלי כמו יום קולומבוס.

  בעוד שבאופן רשמי רק משנת 2005 הפך יום הסיילים המשוגע ליום הקניות העמוס ביותר בארה"ב, הוא דווח ככזה עוד הרבה שנים קודם. למרות זאת, בשנת 2014, לראשונה מאז משבר 2008, נרשמה ירידה במכירות של שישי השחור.

   

  בשנה שעברה למעלה מ-50 ביליון דולר בזבזו האמריקאים (סביר להניח שאנחנו ביניהם) בארבעת ימי הבלאק פריידי וויקנד (הזכרונות מתנקס גיבינג נדמו). אגב שנה קודם המכירות היו גבוהות ב-11% יותר

  בשנת 2011 הייתה הפעם הראשונה שבה כמה רשתות, ביניהן טארגט, מייסיס ובסט ביי, החליטו להקדים ולפתוח את שערי החנויות כבר בחצות. שנה אחר כך הייתה זו רשת וולמארט שהקדימה ופתחה את החנויות כבר ב-8 בערב יום חמישי. היום כפי שכולנו יודעים, חמישי הוא כבר לגמרי שישי החדש.

   

  מאז שנת 2014 חנויות כמו ג'י סי פני או רדיו שק כבר נכנסות לקצב שישי השחור בחמש אחה"צ של יום חמישי. טארגט, סירס ואחרות יפתחו בשעה 6.

  בשלוש מדינות: רוד איילנד, מיין ומסצ'וסטס נאסר על חנויות גדולות לעבוד ביום החג, לכן אלו ייפתחו בהתאם למנהג במקורי, רק ביום שישי.

   

  אחת התחושות הפחות נוחות שמלוות אותנו ביום השחור הזה היא זו של לחץ צרכני מסביבנו. כולנו מכירים את התמונה המסורתית של המון אנושי מסתער על חלל מלא טלוויזיות והנעלה כאשר הדלת נפתחת וזה נראה אפילו אלים. האמת היא שזה לא רק נראה.

   


   (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

   

  מאז שנת 2006 היו שבעה דיווחים על מקרי מוות ותשעים ושמונה פצועים ברחבי ארה"ב בעקבות הלחצים בחנויות. בכל זאת, כבר שנים שלא מעט אמריקאים מרימים אוהל או מחכים במכונית שעות בטרם פתיחת החנויות רק בכדי לא לפספסדיל מסוים של מוצרים ספציפיים.

   

  הפריטים שעליהם ההנחות הכי גדולות, על פי סקר שנערך בשנה שעברה, הם ספרים סרטים ומוזיקה, עד 28% הנחה. תכשיטים אם תהיתם, זוכים להנחות הנמוכות ביותר, רק ארבעה אחוזי הנחה בממוצע. המבצעים הכי נפוצים ביום הזה יהיו, גם השנה, לצעצועים. בממוצע עם 23 אחוזי הנחה, ביגוד עם 21 אחוזי הנחה, ומכשירי חשמל עם 9.5 אחוזי הנחה.

   

  למרות האייקוניות של היום וההיערכות המוגברת של החנויות עוד בטרם שולחנות החג הכילו את הקינוח, יותר ויותר חנויות בארה"ב היום מרחיבות את הסיילים שלהן לאורך השבועות שמובילים לכריסטמס ולא בהכרח נערכים ליום השישי האחרון של נובמבר.

   

  כשיום שישי השחור כבר מתחיל בחמישי, כשההנחות מתפרשות כבר על וויקנד שלם או יותר, והמבצעים הגדולים מתחילים להופיע גם בימים אחרים על לוח השנה, לא בטוח כמה עוד שנים יום שישי השחור יהיה מוקד קניות שכזה. אבל בינתיים, או לפחות עד סייבר מאנדיי, אנחנו מכינים את השקיות.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים