שתף קטע נבחר

נתניהו: "מקווה שליצמן לא יפרוש, פועל לגיבוש פתרון"

לאחר הודעת ההתפטרות של שר הבריאות מתפקידו, אמר רה"מ: "אפשר לגבש פתרון מיטבי ששומר על השבת ועל צרכי הציבור. אני מעריך מאוד את ליצמן ופועל למציאת שביל הזהב"

"מקווה שלא יפרוש מהממשלה". נתניהו וליצמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"מקווה שלא יפרוש מהממשלה". נתניהו וליצמן(צילום: גיל יוחנן)
שר הבריאות שלו התפטר, אבל ראש הממשלה בנימין נתניהו מקווה עדיין לשינוי: לאחר שיו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן הודיע לו על התפטרותו מתפקיד שר הבריאות אם יתקיימו עבודות ברכבת במהלך השבת, אמר היום (ו') נתניהו כי הוא "מעריך מאוד את השר ליצמן ומקווה שלא יפרוש מהממשלה".

 

בהודעה מטעם נתניהו נאמר כי "ראשי הסיעות הבהירו שאין בכוונתם לפרוש מן הקואליציה, מה שיאפשר לגבש פתרון מיטבי, ששומר גם על השבת וגם על צרכי הציבור לתחבורה בטוחה ורצופה. הממשלה הלאומית בראשות נתניהו, בהרכבה הנוכחי, היא הממשלה הטובה ביותר לעם ישראל בכל התחומים. ראש הממשלה פועל למציאת שביל הזהב שיאפשר את המשך כהונתה כממשלה חזקה ויציבה".

 

מוקדם יותר הודיע ליצמן לנתניהו כי בכוונתו להתפטר מתפקידו כשר הבריאות ביום ראשון הקרוב. עם זאת, ליצמן ומפלגתו יהדות התורה יישארו לעת עתה בקואליציה. ליצמן מונה לפני שנתיים לשר הראשון מטעם יהדות התורה לאחר שבג"ץ חייב אותו לכהן כשר במשרה מלאה ופסל את האפשרות שיכהן כסגן שר בלבד תחת נתניהו.

התפטרות בגלל עבודות ברכבת בשבת. עבודות בשבת שעברה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
התפטרות בגלל עבודות ברכבת בשבת. עבודות בשבת שעברה(צילום: רועי עידן)

ייתכן שידון בפרישה מהקואליציה. האדמו"ר מגור, הרב יעקב אלתר ()
ייתכן שידון בפרישה מהקואליציה. האדמו"ר מגור, הרב יעקב אלתר

התפטרותו של ליצמן נמסרה לאחר הודעת שר העבודה והרווחה חיים כץ בעניין היתרי העבודה לרכבת בשבת הקרובה. כץ הודיע כי לאחר בדיקה מעמיקה שערך, אישר לבצע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש. "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך", נמסר - אך את האדמו"ר מגור זה לא סיפק, ובעקבות זאת ליצמן התפטר.

 

גם בשבוע שעבר איים ליצמן בהתפטרות, אך אז הגיעו הצדדים ברגע האחרון לפתרון לפיו מרבית עבודות הרכבת יבוצעו על ידי לא-יהודים. הפעם הבהירו ביהדות התורה כי אין הם מסכימים לפתרון זה, וגם ההחלטה לצמצם משמעותית את העבודות לא הניחה את דעתו של ליצמן. עקב פסיקת בג"ץ, ככל הנראה ליצמן לא יוכל לכהן כסגן שר הבריאות כבעבר כשנתניהו השר הממונה - וכך עולה השאלה אם יהדות התורה תסכים להישאר בממשלה מבלי לקבל משרד מיניסטריאלי.

 

על פי הערכות, לאחר התפטרותו של ליצמן יבקש האדמו"ר לכנס את מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל (הסיעה החסידית והגדולה ביהדות התורה), על מנת לדון בפרישה מהקואליציה ומהתפקידים בממשלה של יתר חבריה - סגן השר מאיר פרוש וחברי הכנסת ישראל אייכלר ומנחם אליעזר מוזס. נטיית השלושה היא שלא לגרום זעזוע במערכת הפוליטית, אך האדמו"ר של ליצמן הוא הגורם החזק והדומיננטי ביותר במועצת הרבנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליצמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים