שתף קטע נבחר

הנהג זוכה: "שוטר התנהג בבריונות וקוצר רוח"

עימות בין נהג לבין שוטר הוביל לכתב אישום על שורה של עבירות תנועה, אבל בדיונים בביהמ"ש נחשפה התנהגותו הבעייתית של השוטר

בית המשפט לתעבורה בחיפה זיכה לאחרונה נהג שהואשם בשורה של עבירות תנועה בעקבות עימות בכביש עם שוטר במכונית אזרחית. לאחר שבמהלך הדיונים נחשפו קלטות המתעדות חלק מהמקרה קבעה השופטת טל תדמור-זמיר שהשוטר נהג בבריונות כלפי הנהג.

 

כתב האישום הוגש על ידי מחלקת תביעות תעבורה חיפה, ובו יוחסו לנהג עבירות של סטייה מקו נסיעה, נסיעה אחורנית ללא צורך ונהיגה ברשלנות. הנאשם הכחיש את האישום וטען שמדובר בנקמה מצד שוטר שנסע מאחוריו, איים עליו והתנהג כלפיו בתוקפנות.

 

השוטר סיפר בבית המשפט שביום המקרה היה בדרכו לעבודה והנאשם עמד לפניו. הוא צפר לו כמה פעמים כדי שיתקדם, אך הנאשם שילב להילוך אחורי ונצמד לרכבו. כשהתנועה החלה להתקדם, הוסיף השוטר, הנאשם נצמד אליו מצד ימין, חסם את דרכו, פתח את החלון וסימן לו "למה מה, תעצור בצד". בשלב זה הוא הפעיל את הכריזה כדי שהנהג יבין שמדובר במשטרה ויעצור בצד.

 

לדבריו, הנאשם סירב למסור לו רישיונות ולהזדהות, ובשלב מסוים הוא נאלץ לאחוז בחולצתו ואמר לו שהוא מאלץ אותו להשתמש בכוח. השוטר הוסיף שהנאשם קילל אותו והתבטא כלפיו בגזענות.

 

הנאשם, שיוצג על ידי עורכי הדין ערן בר-אור ורון מייסטר, הציג גרסה אחרת לחלוטין. לדבריו הוא שמע צפירה מאחוריו וסימן לו בתגובה שאין לאן להתקדם. בשלב מסוים הוא העביר לרגע אחד להילוך אחורי, במטרה לנסות לעקוף את הרכב שלפניו. לדבריו, אחרי שעצרו, השוטר ""יצא מהרכב, פתח את דלת הרכב שלי, משך בפראות במעילי תוך ניבול פה וקללות וביקש שאתן לו רישיון נהיגה ללא הזדהות כאיש משטרה או ביטחון ללא מדים".

 

"הכיוון" הוא להעמיד לדין

הראיות שהיטו את הכף היו הקלטות שהציג הנאשם בבית המשפט. הראשונה הייתה של הדקה האחרונה של השיחה ביניהם, שבה מי שנשמע מנבל את הפה ומתבטא בגזענות הוא דווקא השוטר, בעוד שהנאשם נשמע כמנסה לשמור על איפוק. "ההקלטה משקפת את התנהגותו הבריונית וקצרת הרוח של השוטר, אשר באה לידי ביטוי גם באולם בית המשפט", כתבה השופטת טל תדמור-זמיר.

 

היא הצביעה על ראייה נוספת שתמכה בגרסת הנאשם: הקלטה של שיחתו עם מוקד 100, שבה מסר בזמן אמת ששוטר במכונית אזרחית תקף אותו וסירב לתת לו פרטים.

 

בתוך כך מתחה השופטת ביקורת נוקבת על התנהלות המשטרה, ובפרט לנוכח עדותו של החוקר האחראי על התיק, שנתן אמון מוחלט בגרסת השוטר מבלי לעמת בין השניים, והעיד כי בדרך כלל "הכיוון" הוא להעמיד לדין את מי שנגדו התלוננו.

 

השופטת תדמור-זמיר הזכירה שתפקידה של המשטרה הוא לחקור, בעוד שכאן פשוט לא בוצעה חקירה. במצב זה, ומשלא הוכח כי הנאשם בכלל נסע לאחור, התוצאה הייתה זיכוי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחשה: הרצל יוסף
אילוסטרציה
המחשה: הרצל יוסף
מומלצים