שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  גינה לי מאירה: כך תתכננו תאורת גינה בטוחה וחסכונית
  מדוע חשוב ניקוז מים תקין סביב גופי תאורה בגינה, באיזה שלב יש להזמין חשמלאי – לפני הקמת הגינה או אחרי וכיצד ניתן לחסוך בעלויות התאורה? אתר "המקצוענים" עם העצות

  מקימים גינה? לפני שאתם ממהרים לחפות את הקרקע, לשתול צמחים ועציצים ולרכוש גופי תאורה – עצרו. האם דאגתם להנחת תשתית חשמל מתאימה? האם הפרדתם אותה מספק החשמל הראשי של הבית? האם דאגתם לניקוז תקין סביב גופי התאורה? כשמדובר בבטיחות, לא כדאי לקחת סיכונים. איך עושים זאת נכון? לפניכם המדריך, צעד אחר צעד.

   

  עוד כתבות בנושא:

  חידוש והקמת גינה בבניין משותף: 4 טיפים להצלחה

  טיפים לגינה חסכונית בקיץ

  נפרדנו כך: כשאין ברירה וחייבים לכרות את העץ

   

    (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  להקפיד על הנחת תשתית החשמל מראש 

  שלבי העבודה הם אלה: בשלב הראשון, חשמלאי מוסמך מניח את תשתית החשמל בגינה. לאחר מכן, מקימים את הגינה בעלי המקצוע הבאים: בעל מקצוע שאחראי להתקנת פרגולה, גנן שאחראי על שתילת הצמחים והעצים, בעל מקצוע שמתקין את הדקים וכדומה. בשלב הסופי מגיע שוב החשמלאי, מתקין את גופי התאורה ומחבר אותם לתשתית החשמל שהתקין. זאת, בהתייחס לכל אזור שצריך להאיר לרבות פינות ישיבה, עצים, שבילי דרך וכדומה.

   

  "החשיבות של הנחת תשתית בצורה מקצועית על-ידי חשמלאי מוסמך היא רבה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "הסיבה העיקרית היא שמדובר בחשמל המיועד להיות ממוקם בתנאי חוץ, שעלולים לבוא במגע עם מי גשמים, מי השקיה או מי בריכה, ולגרום לקצר חשמלי, ומכאן שהסיכון הוא מוגבר. סיבה נוספת, קשורה לעלויות. אם לא מקפידים על מספיק נקודות חשמל מראש, זה מצריך הרמה של ריצוף, חיתוך הדשא או פירוק של דק וחיפויי קרקע. זה מסרבל את העבודה ויכול לייקר אותה משמעותית, בהשוואה לתשתית שהוכנה בטרם הקמת הגינה".

   

  לוודא שקופסאות החיבורים אטומות

  חשוב לוודא בתחילת כל חורף שקופסאות החיבורים אטומות. זאת, משום שבמקרה שמים יחדרו לתוכן, ייתכנו קצרים. כדאי למקם את קופסת החיבורים במקום שיהיה נגיש לעבודה במקרה של תקלה.

   

  לדאוג לניקוזי מים תקינים בקרבת גופי התאורה

  ישנה חשיבות רבה לשיפועי הקרקע, בייחוד כשמדובר במיקום גופי תאורה שקועי רצפה. מוקד השירות: "הצטברות של שלוליות בקרבת גופי תאורה, יובילו בסופו של דבר לחדירת מים אליהם, ולקצרים. לכן, חשוב מאוד להקפיד על ניקוזי מים תקינים בקרבת גופי התאורה".

   

  להשתמש במתח של עד 12 וולט

  חשוב להשתמש במתח של 12 וולט ולא מעבר לכך. "את הצנרת יש למקם בתוך האדמה ולהעביר בתוך צינורות מפלסטיק קשיח שימנעו מבעלי מקצוע שיעבדו בגינה בעתיד לא 'לפצוע' אותם במהלך העבודות בגינה", מציעים במוקד השירות. "בנוסף, מומלץ להתקין מפסק ראשי אשר ינטרל את תאורת הגינה במקרה של קצר, וימנע מצב שבו תקלה בגינה תמנע משאר החשמל בתוך הבית לעבוד".

   

  ליצור תאורת גינה חסכונית בחשמל  

  ישנן כמה דרכים שמאפשרות לחסוך בהוצאות החשמל בתאורת הגינה. "כדאי לחלק את הגינה לאזורי הדלקה שונים, על מנת שלא להצטרך להדליק את

  התאורה באזורים שאינם בשימוש", אומרים במוקד השירות. "ניתן לחבר את התאורה למפסקים המחוברים לשעון, ולכוון אותם מראש להידלק בשעות מסוימות. מנגנון נוסף הוא 'פוטו צל' אשר מדליק את התאורה בהתאם לכמות האור המצויה בחוץ. בכך הוא מאפשר שימוש בתאורה ללא פיקוח, ומונע מצב שבו שוכחים לכבות את התאורה במשך שעות ארוכות".

   

  גם בחירת הנורות משפיעה על חשבון החשמל. מוקד השירות: "בחירה בנורות לד על פני נורות טונגסטן תוזיל משמעותית את צריכת החשמל, וכך גם נורות סולאריות. הבעיה עם הנורות הסולאריות היא שהאור שלהן חלש בהשוואה לנורות הפועלות על חשמל, וכי הן אמורות להיות ממוקמות באזורים החשופים לשמש במשך מרבית שעות היום. כלומר, המיקום האידיאלי שלהן הוא במעבר בין מפלסים או בסימולי שבילים בגינה".

   

  מחפשים גנן? לרשימה המלאה

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "גינה לי מאירה: כך תתכננו תאורת גינה בטוחה וחסכונית"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים