שתף קטע נבחר

ליצמן יתפטר מחר: "הליכוד לא צפה את התראותיו בנושא הרכבת - וזה המחיר"

לאחר הודעת ההתפטרות הדרמטית של שר הבריאות על רקע משבר השבת, נערכו היום עבודות תשתית ברכבת ישראל. ליצמן צפוי להגיש מחר את מכתב ההתפטרות ולמסור הצהרה לתקשורת. גורמים במערכת הפוליטית הביעו חשש מפרישה אפשרית של יהדות התורה מהקואליציה

 

 

לאחר שהודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו על התפטרותו על רקע משבר עבודות הרכבת בשבת, צפוי מחר בבוקר (יום א') שר הבריאות יעקב ליצמן להגיש את מכתב ההתפטרות למזכירות הממשלה. כמו כן, ליצמן צפוי למסור הצהרה לתקשורת לאחר מכן.

 

"זה עניין ערכי ועקרוני", אמר ל-ynet גורם במפלגת יהדות התורה והוסיף: "הליכוד לא צפה את ההתראות של ליצמן בחודשיים האחרונים בנושא עבודות הרכבת בשבת - וזה המחיר".

 

שר הבריאות המתפטר, יעקב ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שר הבריאות המתפטר, יעקב ליצמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

עבודות בתחנת ארלוזרוב בתל אביב, היום (צילום: חגי דקל) (צילום: חגי דקל)
עבודות בתחנת ארלוזרוב בתל אביב, היום(צילום: חגי דקל)

 (צילום: חגי דקל) (צילום: חגי דקל)
(צילום: חגי דקל)

ליצמן אומנם הבהיר כי לאחר התפטרותו מפלגתו תישאר בקואליציה, אבל גורמים פוליטיים מביעים הערב חשש מכך שהדינמיקה הרגישה שהתפתחה בימים האחרונים בסיעות החרדיות תוביל לבסוף גם לפרישתה של סיעת יהדות התורה מהקואליציה.

 

התפטרותו של ליצמן נמסרה לאחר הודעת שר העבודה והרווחה חיים כץ בעניין היתרי העבודה לרכבת בשבת הנוכחית. כץ הודיע כי לאחר בדיקה מעמיקה שערך, אישר לבצע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש. "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך", נמסר מטעם כץ.

 

איום מפורש בטלפון

המשבר הנוכחי סביב העבודות בשבת החל כבר לפני כשבועיים. החרדים חשו כי ברכבת ישראל לא רגישים לצרכים שלהם ובשל כך גם השמיע ליצמן לנתניהו איום מפורש בשיחת טלפון, שבמסגרתו הציב אולטימטום ואמר כי יתפטר מהממשלה אם יתקיימו העבודות. כפתרון של הרגע האחרון הוחלט ביום שישי לפני שבוע כי את עבודות התשתית יבצעו עובדים שאינם יהודים.

 

ביום רביעי השבוע איימו חברי כנסת חרדים כי אם יתקיימו שוב עבודות לא נחוצות בשבת - הקואליציה תתפרק. בתום שיחות שנמשכו אל תוך הלילה ומגעים שנמשכו גם בבוקר יום חמישי בין נציגי החרדים, שר העבודה והרווחה חיים כץ ו"רכבת ישראל", הוחלט כי העבודות בשבת הקרובה יצומצמו מאוד, וזאת כדי למנוע משבר קואליציוני חריף יותר שיעמיד בסכנה את שלמות הקואליציה

 

בחודש יולי האחרון הקפיא השר חיים כץ את עבודות הרכבת שתוכננו לצורך הקמת תשתית למערכת איתות חדשה בשל ימי בין המצרים שבין י"ז בתמוז לתשעה באב.

 

המפלגות החרדיות הובילו קו תקיף במיוחד במהלך השנה האחרונה סביב העבודות בשבת. לפני שלושה חודשים שלחו ליצמן, דרעי וגפני מכתב חריף לנתניהו בשל עבודות התשתית בתחנת השלום. שלושת הבכירים החרדים כתבו לנתניהו כי "עבודות אלו, אם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יעקב ליצמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים