שתף קטע נבחר

ליצמן לא בכותרת: בעיתונות החרדית הבליטו יותר ציידי חוחיות

שניים משלושת הביטאונים הרשמיים של מפלגת יהדות התורה הפנו עורף מערכתי לשר ליצמן שהתפטר מהממשלה. משבר הרכבת נדחק לעמודים פנימיים לטובת כותרות בולטות על הפיגוע בסיני ושינוי מסלול של קו אוטובוס

 

הפיגוע בצפון סיני בכותרת הראשית של "יתד נאמן" ()
הפיגוע בצפון סיני בכותרת הראשית של "יתד נאמן"

אמור לי איך דיווחת על משבר העבודות ברכבת ואומר לך מי אתה: בבוקר שאחרי הודעת השר יעקב ליצמן כי יתפטר מתפקידו במחאה על חילול השבת, ושעות אחדות לפני שהגיש למזכירות הממשלה באופן רשמי את מכתב ההתפטרות, דיווחו היום (א') שלושת הביטאונים הרשמיים של מפלגת יהדות התורה על הדרמה הפוליטית של סוף השבוע. בעוד "המודיע", המזוהה עם ליצמן והאדמו"ר מגור, שיבח, כצפוי, את הצעד ההחלטי של השר, הפגינו שני העיתונים האחרים איפוק יוצא דופן - ביטוי מדויק לחילוקי הדעות בתוך המפלגות החרדיות ביחס למהלך.

 

"יתד נאמן", ביטאון "דגל התורה" (הסיעה הליטאית ביהדות התורה), הקדיש את הכותרת הראשית לפיגוע של דעאש במסגד בצפון סיני, ואת המאבק על השבת דחק לתחתית עמוד 2. בידיעה צנועה הוא דיווח באופן כללי על "כעס גדול במפלגות החרדיות על חילולי השבת ברכבת ואי התקדמות החקיקה בנושאי השבת", כאשר ההתפטרות הצפויה של שר הבריאות מוזכרת רק בכותרת המשנה. מאמר המערכת, שבאופן טבעי אמור היה לעסוק בעימות החם בין הדת למדינה, התעלם ממנו לחלוטין.

גם ב"המבשר" תפס הטבח בסיני את הכותרת הראשית ()
גם ב"המבשר" תפס הטבח בסיני את הכותרת הראשית

"בצעד אמיץ". רק "המודיע" פרגן לליצמן ()
"בצעד אמיץ". רק "המודיע" פרגן לליצמן

יו"ר "דגל", ח"כ משה גפני, שאירועי יום שישי העמידו אותו באור שלילי כפשרן בענייני השבת ביחס לליצמן, פטר את עצמו בהצהרה לעיתון כי "נביא הדברים בפני מרנן ורבנן שליט"א (מורינו ורבותינו) ונפעל כפי הוראתם". הידיעה על כך שקו 597 מרמת בית שמש לבני ברק הופך לישיר ולא יעבור עוד דרך רחוב נהר הירדן פורסמה בהיקף רחב יותר - כמו גם הדיווח על תפיסת שלושה ציידי חוחיות על ידי פקחי רשות הטבע והגנים.

 

ב"המבשר", המזוהה עם סגן השר מאיר פרוש, האיפוק צורם עוד יותר: אף שמדובר בחבר סיעתו של ליצמן - "אגודת ישראל" החסידית - הרחיק עצמו העיתון עוד יותר מהאירועים. דבר ההתפטרות אמנם מופיע בכותרת הידיעה, אך גם אצל פרוש היא ממוקמת רק בעמוד 2 ולא תפסה את הכותרת הראשית.

 

הכתב הפוליטי מאיר ברגר הכביר במילים ובביטויים על "חילולי השבת המחפירים", ותיאר בהקשר זה "דיאבון לב", "כלימה", "הלבנת פנים", "מציאות עגומה" ועוד, אך בניגוד לגפני, לא הוזכרה כל אמירה מצד סגן השר פרוש על אפשרות של פרישה מהממשלה או אפילו התייעצות עם "גדולי ישראל" בעניין.

 

ב"המודיע" של ליצמן, כאמור, כבש הנושא את רוב עמוד השער – וגם את מאמר המערכת, בהבעת זעזוע עמוק מחילולי השבת ובמחמאות אדירות לשר הבריאות המתפטר. השורה התחתונה: "יש לחזק את ידיו של הרב ליצמן וידיהם של כל נציגי היהדות הנאמנה, בעמידתם האיתנה על משמר קדושת השבת".

 

האם יו"ר יהדות התורה יערוק לאופוזיציה ויגרור אחריו את כל החרדים, או שהוא כבר מחשב את המסלול בחזרה לתפקיד ביצועי מטעם הקואליציה? נראה כי שתי המילים האחרונות מצביעות על כיוון ברור, והן אולי החשובות ביותר ב"המודיע": "יבורך (ליצמן) על כל אשר פעל בתקופת חברותו בממשלה, ויבורך על פרישתו ממנה לעת הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים