שתף קטע נבחר

בליכוד ימהרו לאשר את חוקי השבת: "אם נתניהו ירצה, הקואליציה תמשיך"

במערכת הפוליטית משדרים אופטימיות זהירה לאחר ההסכמות שהושגו בין ראש הממשלה לסיעות החרדיות בסוגיות השבת. בליכוד התחייבו, כצעד בונה אמון, לאשר עד השבוע הבא את כל חוקי השבת. החרדים מבהירים: "השאלה אם יהיו בחירות תלויה אך ורק בנתניהו"

 

 

שעות ספורות לאחר שהודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ההסכם שהביא לסיום המשבר עם הסיעות החרדיות, במערכת הפוליטית משדרים אופטימיות זהירה. "השאלה אם יהיו בחירות או לא תלויה אך ורק בנתניהו", אומר גורם בסיעות החרדיות. "אם הוא ירצה, הקואליציה תמשיך".

 

בליכוד היו מי שטענו כי בסוף המהלך יצא שר הבריאות המתפטר, יעקב ליצמן מיהדות התורה, כשהוא נפסד. במקום תפקיד שר, יהפוך כעת לסגן שר ולכאורה בהיבט הזה לא השיג הרבה. גורמים חרדים אומרים כי לא רק שליצמן הפסיד את תפקידו כשר, בדרך הוא גם נפגע ממאבקים שהתנהלו נגדו מכיוון ביתו של האדמו"ר מגור.

 

נתניהו. ניצח או הפסיד? (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניהו. ניצח או הפסיד?(צילום: AP)

 

בשעות האחרונות ולאור הצהרותיו של ליצמן מבינים בקואליציה שיש לקדם קודם את החקיקה בעניין השבת, ולאחר מכן את התיקון לחוק יסוד הממשלה, המעניק לראש הממשלה סמכויות למנות סגן שר עם סמכויות של שר לאור פסיקת בג"ץ. בליכוד שקלו לקיים ועדת שרים כבר היום, אולם הדבר טרם נסגר באופן סופי.

 

גורמים בלשכת נתניהו הבהירו לנציגי הסיעות החרדיות כי עד לשבוע הבא יאושרו חוקי השבת, שיאפשרו את סיום המשבר ויהוו צעדים בוני אמון עם החרדים.

 

מי שהביע תרעומת על כוונת הממשלה להעביר חוק עוקף בג"ץ שיאפשר מינוי סגן שר בריאות על תקן של שר הוא יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. "שוב דילים, שוב קומיבינות", מסר לפיד בתגובה להסכמים שהושגו, והוסיף: "בג"ץ כבר קבע שאין דבר כזה סגן שר על תקן של שר, אבל מרוב פאניקה ופחד מהמפלגות החרדיות נתניהו ממשיך לעקם את החוק".

 

לפיד הוסיף והביע חשש ממצבה של מערכת הבריאות: "בית המשפט קבע כי ראש הממשלה לא יכול בין שלל עיסוקיו לנהל גם את מערכת הבריאות. צריך שר במשרה מלאה. זו לא הייתה פסיקה נגד החרדים - זו הייתה פסיקה למען האזרחים. לאזרחי ישראל מגיע את שירותי הבריאות הטובים ביותר. אלו עניינים של חיים ומוות. מדובר במערכת מורכבת שדורשת שר במשרה מלאה ולא איזה קומבינה פוליטית. עכשיו באה הממשלה ובגלל כל מיני עניינים פוליטיים מנסה לעשות קומבינה על הקומבינה. ככה לא מנהלים מדינה".

 

הרכבת לא תיפגע, הכדורגל ישוחק בשבת

בפגישה שנערכה בין נתניהו לחרדים סוכם כי חוק המרכולים, שמעניק סמכויות רחבות לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים, יעבור בשבוע הבא, אך לא יחול על המרכולים בתל אביב, שיישארו פתוחים. כמו כן, סוכם כי יחוקק חוק המאפשר לסגן שר לקבל סמכויות ניהוליות של משרד ממשלתי. כזכור, באוגוסט 2015 קבע הרכב של חמישה שופטי בג"ץ כי המתווה של סגן שר במעמד שר אינו חוקי. שופטי בג"ץ קיבלו את עתירתה של מפלגת יש עתיד והורו לליצמן להתמנות לתפקיד שר מן המניין, או לוותר על הסמכויות המיוחדות שהוא החזיק בהן עד לעתירה.

 

 

הסכמה נוספת שהושגה היא שתנועת הרכבות בימי חול לא תיפגע, ותאומץ הצעת שר התחבורה לאפשר לשר העבודה והרווחה להתחשב בשורה של שיקולים ובהם שיקולי בטיחות, מסורת ישראל, רווחת העובד ומידת הפגיעה במרחב הציבורי. עוד הוחלט כי יישמר הסטטוס קוו במשחקי הכדורגל, שישוחקו בשבת באין מפריע.

 

"הממשלה בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל", אמר נתניהו בתום הפגישה. "הקואליציה חזקה ויציבה. נמשיך לעבוד יחד למען אזרחי ישראל". ליצמן מצידו הבהיר: "לא אסכים לדון בשום חוק בנושא סגן שר, כל עוד לא יאושרו חוקי השבת: המרכולים ושעות עבודה ומנוחה, כפי דרישת ראשי הסיעות החרדיות".


פורסם לראשונה 26/11/2017 23:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי
נתניהו וליצמן
צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי
מומלצים