שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: עשרות אזרחים נהרגו בתקיפת מפציצים רוסיים בסוריה
  מפציצים של צבא רוסיה תקפו אתמול לפנות בוקר מטרות דאעש בדיר א-זור שבצפון-מזרח סוריה ומשרד ההגנה הרוסי אף פרסם סרטון של התקיפה. לפי המרכז הסורי לזכויות אדם, בתקיפה זו נהרגו לפחות 53 אזרחים, בהם 21 ילדים. הבוקר יכונסו שרי הקבינט לדון בהסכם הפסקת האש בסוריה

   

  תקיפת המפציצים הרוסיים בצפון-מזרח סוריה    (רויטרס)

  תקיפת המפציצים הרוסיים בצפון-מזרח סוריה    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   
  53 אזרחים סורים, בהם 21 ילדים, נהרגו בתקיפת מפציצים רוסיים בכפר במחוז דיר א-זור שבצפון מזרח סוריה. כך דיווח הלילה (יום ב') המרכז הסורי לזכויות אדם שמושבו בלונדון. לפי הדיווח, המפציצים פגעו אתמול לפנות בוקר בכפר א-שאפה. היעד היה אזור בשליטת דאעש, אולם מתחם מגורים ספג ככל הנראה פגיעה קשה.
   
  פוטין אמר די. המלחמה בסוריה - פרק אחרון / פרשנות, ד"ר ירון פרידמן

   

  "מניין ההרוגים עלה לאחר יום ארוך של חילוץ מבין ההריסות", אמר מנהל המרכז הסורי לזכויות אדם ראמי עבד אל-רחמאן לסוכנות AFP. לדבריו, מלבד ההרוגים, עוד 18 בני אדם נפצעו בתקיפה הזו.
  מפציצים רוסיים תקפו יעדים של דאעש, ופגעו בעשרות אזרחים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  מפציצים רוסיים תקפו יעדים של דאעש, ופגעו בעשרות אזרחים(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   
  מחוז דיר א-זור הוא מהמעוזים הבודדים האחרונים שבהם עדיין מחזיק דאעש באופן חלקי, לאחר שספג מפלות ברוב המקומות שבהם שלט, כולל בעיר א-רקה שהוגדרה בעבר בירת דאעש. לפי הדיווחים, דאעש מחזיק כעת רק ב-9 אחוזים ממחוז דיר א-זור, העשיר בנפט. הם מותקפים בידי הצבא הרוסי וגם בידי כוחות המורדים הנתמכים בידי ארצות הברית והכורדים.
   

  המלחמה בדאעש מתנהלת בדיר א-זור כשברקע דיווחים על כך שארצות הברית הסכימה לבקשת טורקיה להפסיק לתמוך בכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) של הכורדים. בכיר בכוחות המורדים אמר לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" כי ארצות הברית ממשיכה לתמוך בהם חרף הפרסומים. לדבריו, ארה"ב היא שותף אמיתי שלא מפרה את הבטחותיה: "יש לנו משימה יחד איתה שתסתיים רק במיגור הטרור, חסימת מקורותיו ובייבוש הביצות שלו".

  ארדואן, פוטין ורוחאני - בסוצ'י, בקיץ האחרון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ארדואן, פוטין ורוחאני - בסוצ'י, בקיץ האחרון(צילום: רויטרס)

  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז לפני ימים אחדים כי 98 אחוזים משטח סוריה חזרו לשליטת בשאר אסד. בסוף החודש יתכנסו כל הצדדים בז'נבה על מנת להתחיל בסדרת שיחות האמורות לקבוע את עתידה של סוריה: איחוד שטחיה, שיקום הריסותיה אחרי שש שנות מלחמת האזרחים, אופי משטרה וניהול ענייניה בתקופה הקרובה מבחינת צבאית. בוועידת סוצ'י שליד הים השחור הושגה הסכמה בין מנהיגי רוסיה-איראן-טורקיה על סיום המלחמה בסוריה בדרכי משא ומתן ועל פיקוח של שלושת הצדדים על יישום הפסקת האש והשבת החיים לסדרם.
   
  פוטין אמר לנשיא איראן רוחאני ולנשיא טורקיה ארדואן בפסגה בסוצ'י כי כיבוש סוריה על ידי דאעש סוכל תודות לאיראן ולטורקיה. נשיא רוסיה ציין את "התפקיד המיוחד" של נשיאי טורקיה ואיראן בהפסקת פעולות העוינות בסוריה ואמר כי בעזרת שלוש המדינות "נמנעה קריסת סוריה".

  ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בקיץ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בקיץ(צילום: AFP)
    

  הנשיא הרוסי אמר לנשיאי טורקיה ואיראן כי "עכשיו הגענו לשלב חדש" שמאפשר הסדר פוליטי בסוריה. פוטין אמר לשני המשתתפים האחרים בפסגה כי הציע להם לדון ב"פרמטרים של פורום לדיאלוג בנושא הסורי". הוא הבהיר לרוחאני וארדואן כי הסדר של שלום בסוריה יחייב פשרות מכל הצדדים, כולל הממשלה הסורית.

   

  לדברי רוחאני, השטח מוכן להסדר פוליטי בסוריה. נשיא איראן אמר כי הוא מרוצה מכך שרוסיה, טורקיה ואיראן משתפות פעולה באופן צמוד בנושא תהליך השלום הסורי, אך חידד באותה נשימה כי "יש להפסיק את ההתערבות הזרה בסוריה. נוכחות צבאית בסוריה לגיטימית רק אם נעשתה בהזמנת ממשלת סוריה".

     

  הבוקר יכונסו שרי הקבינט לדון בהסכם הפסקת האש בסוריה לאחר פסגת פוטין-ארדואן-רוחאני. בכירים בישראל הבהירו באחרונה שיישמר חופש הפעולה של צה"ל כדי למנוע את המשך ההתבססות האיראנית בסוריה. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בעניין זה עם נשיא רוסיה בשבוע שעבר, ומלשכת נתניהו נמסר בעקבות השיחה שארכה כחצי שעה כי "ראש הממשלה נתניהו עמד על עקרונות הביטחון של ישראל והתנגדותה להתבססות האירנית בסוריה".

   

  מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה במארס 2011 נהרגו 340 אלף בני אדם. מאוכלוסייה של 22 מיליון בני אדם לפני המלחמה, הצטמקה אוכלוסיית סוריה לכ-17 מיליון. חמישה מיליון סורים עזבו את המדינה ועוד שישה עד תשעה מיליון (לפי האומדנים השונים) נעקרו מבתיהם בשנות המלחמה.

   

  בהכנת הכתבה השתתף איתמר אייכנר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הטלת הפצצות בצפון-מזרח סוריה
  צילום: רויטרס
  מומלצים