שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קונים רכב משומש? תוכלו לדעת אם עשה תאונה

  איגוד חברות הביטוח מאפשר תמורת 10 שקלים גישה למאגר שמספק לראשונה מידע מסודר ורשמי על ההיסטוריה הביטוחית של מכוניות בארץ. המידע ניתן רק לבעליו הרשומים של הרכב

  רוצים לרכוש מכונית משומשת? כעת אפשר לדעת מה ההיסטוריה המכנית שלה כדי שתוכלו לרכוש אותה בראש שקט. לאחרונה החל לפעול מאגר מידע ישראלי מקיף ראשון שמאפשר קבלת מידע מסודר על תאונות שעברה המכונית ב־7 השנים האחרונות, על סמך התיעוד שנמצא בחברות הביטוח. 

   

   

   

  מדובר במאגר שמפעיל איגוד חברות הביטוח באמצעות מרכז הסליקה של החברות, שמשמש בדרך כלל למתן שירותים טכניים. מרכז הסליקה הקים מאגר מידע הכולל מידע בנושא היסטוריית תביעות ששולמו על ידי חברות ביטוח בגין נזקי רכוש לכלי רכב מבוטחים.

   

  בעלות של 10 שקלים לבדיקה, לפי לוחית רישוי, מספק המאגר מידע על סוג הכיסוי הביטוחי שהיה לרכב לאורך השנים, את שם החברה המבטחת ומידע לגבי תביעות ששולמו לבעליו, אם היו: הסכומים ששולמו בפועל, סוג הנזק (אובדן גמור, ירידת ערך, נזק תוצאתי, גניבה עם מציאת רכב, גניבה ללא מציאת רכב), ירידת ערך אם הייתה, וציון אם התביעה נסגרה או שהיא עדיין פתוחה. המידע לא מפרט את סוג התיקונים שבוצעו ברכב, אבל סכומי התיקונים יכולים להעיד על עוצמת הנזק שנגרם לרכב, וכך גם שיעור ירידת הערך שנקבע לו לאחריהם.

   

  המידע מתבסס על דיווחי חברות הביטוח AIG, ביטוח ישיר, איילון, הפניקס, הכשרה, הראל, מגדל והתיקים של אליהו שרכשה, כלל, מנורה, ביטוח חקלאי, שומרה, שירביט ושלמה, ומכסה כאמור נתונים שבע שנים לאחור.

   

  עם זאת, הוא מכסה בעיקר רכבים מבעלות פרטית, משום שחברות הליסינג וההשכרה לרוב אינן מבטחות את הרכבים שלהן בחברות ביטוח חיצוניות, כך שאם הם היו מעורבים בתאונות לא יהיה לכך ביטוי ישיר בחברות הביטוח. היסטוריית התאונות של רכבים אלה תהיה מוצגת רק לשנים שבהן הם נמכרו לבעלות פרטית. גם תיקונים קלים שנעשו לרכב ללא הפעלת ביטוח, או בתקופה שבה הרכב לא היה מבוטח, לא יהיו חלק מנתוני המאגר.

   

  מטעמי מגבלות צנעת הפרט את המידע יכול לקבל רק בעליו הרשומים של הרכב, כך שמי שמבקש לרכוש רכב משומש צריך לבקש מבעליו לקבל את המידע המוצע בשירות ולהעבירו אליו. אפשר לקבל את המידע מיידית במקרה של תשלום בכרטיס אשראי שעל שם בעל הרכב, במייל. קבלת מידע תוך תשלום במזומן או שלא על שם בעל הרכב מחייבת שליחת אישורים, גם במייל או בדואר, כמו רישיון הרכב.

   

  שירותים כאלה, שהמפורסם שבהם הוא "קארפקס" האמריקאי, מוכרים כבר בעולם, אך עד היום לא היו זמינים לבעלי רכב ישראלי. שימוש במידע יכול לסייע לרוכש הרכב המשומש להחליט האם להמשיך בהליכי הקנייה, האם לקחת את הרכב בנוסף למכון בדיקה, או לקבל את החלטת הרכישה רק על סמך המידע – שבניגוד לבדיקה לפני קנייה במכון אינו מתעד את מצבו המכני העדכני של הרכב, ובלאי שנגרם למערכותיו ועלול להיות יקר לתיקון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות איחוד הצלה
  קונים רכב יד שניה? כנסו למאגר
  צילום: דוברות איחוד הצלה
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים