שתף קטע נבחר

שקד: השופטים הכניסו את הפוליטיקה למערכת

בתגובה לאזהרת נשיאת העליון חיות מ"קידום אג'נדה פוליטית על חשבון שיקולים מקצועיים", אמרה שרת המשפטים: "אחרי המהפכה החוקתית של ברק אי אפשר לטמון את הראש בחול"

העימות על הוועדה לבחירת שופטים: שרת המשפטים איילת שקד הגיבה היום (ב') למכתבה של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שאסרה על השופטים ליצור קשר עם פוליטיקאים ונציגי לשכת עורכי הדין בוועדה. "יש שני תהליכים מדאיגים: משפוט של ההליך הפוליטי ופוליטיזציה של עולם המשפט", אמרה שקד בכנס אילת לעיתונות. "מי שהכניס פוליטיקה למערכת המשפט – זה המהפכה החוקתית של אהרון ברק, כאשר בית המשפט התחיל לדון בנושאים פוליטיים וכלכליים".

 

אתמול התייחסה חיות במכתבה לתמונה שהתגלתה בתוכנית "עובדה" בשבוע שעבר, שעל פיה נראו שופטים עושים לובינג למען קידומם. "התמונה הנגלית אינה מחמיאה בלשון המעטה", כתבה. המשך מגעים שכאלה, לדעתה, "ושיתוף פעולה בין לשכת עורכי הדין ובין הגורמים הפוליטיים בוועדה, כברית מוצהרת, טומן בחובו סכנה כי הבחירה תחתור לקידום אג'נדה פוליטית על חשבון שיקולים מקצועיים. פוליטיזציה של מערכת המשפט עלולה לערער לחלוטין את יסודותיה כמערכת עצמאית ובלתי תלויה. בכוונתי לעשות כל הניתן כדי להגן על עצמאותה של הרשות השופטת וכדי למנוע פוליטיזציה שלה".

 

שקד דיברה בכנס על הוועדה לבחירת שופטים ואמרה: "אנחנו לא ועדת קישוט. נבחרתי לא כדי להשאיר את המצב הקיים אלא כדי לשנות אותו. אי אפשר לומר שנציגים שמקדמים הפוליטיקאים הם פחות טובים. אני רוצה שופטים עם תפיסת עולם שמרנית, אבל לפני הכול אני רוצה שופטים מקצועיים. צריך להיות ייצוג לכל אזרחי מדינת ישראל וזה לא בא על חשבון מקצועיות. שופטים יוצקים את תפיסת עולמם בתוך מערכת המשפט. זה טבעי. אי אפשר לטמון את הראש בחול, בטח לא אחרי המהפיכה החוקתית של ברק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות שרת המשפטים
שקד וחיות
צילום: דוברות שרת המשפטים
מומלצים