שתף קטע נבחר

תחקיר: מנגנון התשלומים של דנון לפעילי ליכוד תמורת תמיכה

תחקיר חדשות 2 חשף חשד לשחיתות פוליטית מצידו של שגריר ישראל באו"ם והמנגנון שהפעיל והפך אותו לאחד האנשים החזקים ביותר בליכוד. בתחקיר נחשף כיצד מיליונים שולמו במשכורות לעשרות פעילי ליכוד ובני משפחותיהם מכספי המועצה הציונית בתמורה לתמיכה בדנון בפריימריז. חבר ליכוד: "אלה חבר'ה שאוהבים את דני ורוצים שהוא יסתדר". דנון: "טענות כוזבות ומגמתיות"

 

אחד מהאנשים החזקים בליכוד. דנון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אחד מהאנשים החזקים בליכוד. דנון(צילום: עידו ארז)
משכורות במיליונים לחברי ליכוד ולבני משפחה תמורת תמיכה בפריימריז. אלה החשדות שעולים מתחקיר על פועלו של שגריר ישראל באו"ם דני דנון, שביצע מהלכים כדי לקדם את עצמו ולהפוך לאחד האנשים החזקים ביותר במפלגת הליכוד.

 

בתחקיר שפורסם הערב (ב') בחדשות 2 נחשפו תכתובות, מיילים והקלטות ובהם ניתן לראות לכאורה איך הקים דנון מכספי ציבור ומתרומות מנגנון משומן של מיליונים, שבאמצעותם שילם משכורות לעשרות פעילי ליכוד ובני משפחותיהם מכספי המועצה הציונית בתמורה לתמיכת הפעילים בדנון בפריימריז במפלגה.

 

דנון משמש כיו"ר הליכוד העולמי ולפי התחקיר הוא השתמש בכוחו כדי להשתלט על עמותה בשם "עושים ציונות" ולהעמיד בראשה את מקורבו יעקב חגואל. בשלב מסוים הזרימה קק"ל מיליונים לעמותה במיוחד בשנת 2014, שנת הפריימריז בליכוד. בתחקיר הובאו תכתובות שנמצאו במחשבי המוסדות הלאומיים עם ההנחיות של דנון. הנה כמה מאותן תכתובות.

 

הג'ובים של דנון: מעלה אדומים - לבקש שם מדודי אמסלם.

חולון - אולי צריך נציג גרוזיני?

קריית גת - הבת של מגידיש.

גדרה- דני צריך לדבר עם ראש העיר.

אופקים - לברר מי הבחור שנתן ראש העיר דנינו.

ירושלים - שמוליק עוזרי נציג חרדים (איש של קויפמן)

שדרות - לראות את מי נתן אלון דוידי (ראש העיר)

שומרון - גרשון מסיקה הביא שני אנשים.

גבעת שמואל - אפשר אולי דרך מוסא אלפרון?

עפולה - דודי אליהו (לבקש ממנו חוג בית)

דימונה - נעמה (הבת של ראש העיר בני ביטון)

מודיעין - מרציאנו (הבן של חיים, יו"ר הסניף)

 

העמותה השיקה פרויקט בשם "רכזי אשכולות" להפצת ערכי הציונות ברחבי הארץ. השכר ששולם היה כמה אלפי שקלים לרכז. אחת מהרכזים היא שירן מגידיש, בתו של חבר מרכז ליכוד מקריית גת. "אבא שלי הוא פעיל ליכוד והם מכירים אותו אז הם פנו אליו", אמרה מגידיש.

 

דור חרל"פ, חבר מרכז ליכוד מפתח תקווה, ביטא כיצד הפעילות לא נועדה לעודד ציונות אלא לתת גב לדנון. "הפעילות הציונית ברור שהיא פיקטיבית כי לא מדדו אותך על זה. זה רק על דני דנון". רכז אחר, מ' שמשמש חבר ליכוד מהצפון, אמר: "יש חודשים שעושים כסף 'חאווה' על הדרך. בגדול כמעט לא עשיתי כלום. סתם עשיתי העתק הדבק על כל דבר שעשיתי וקיבלתי את הכסף".

דנון ונתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דנון ונתניהו(צילום: מוטי קמחי)

שמעון אסולין, חבר מרכז ליכוד מאשקלון, הסביר כיצד המנגנון עובד: "ברובם זה חבר'ה שיש להם קרבה מסוימת לדני ואוהבים את דני ורוצים שדני יסתדר. הוא נותם להם עזרה, אלה בדרך כלל חברי מרכז או חברי סניפים או יש איזה בן שלומד באוניברסיטה. הוא (דני) נותן להם את זה ומצפה שיעזרו לו בהמשך".

 

רותם אוחנה, יו"ר סניף הליכוד בעכו, נתן הסבר נוסף:"הגיעו אלייך דרך אבא שלך? אז אבא שלך יצטרך לספק את הסחורה. עליי היה נופל הכול כי אני גם הייתי עושה מצד אחד את הפעילות ומצד שני הייתי גם דואג להם (לדני דנון) כמו שאת אומרת אם יש בחירות אם יש כנסים".

 

אלחנן רזיאל, פעיל ליכוד, הסביר כיצד פועלת השיטה: "שלוש קדנציות עשיתי איתו בפריימריז. אני אחראי מעל אלף חברי ליכוד. הם אומרים 'בשביל דני אם אתה עושה עוד 150 חברי ליכוד חדשים ב-2014, אנחנו נותנים לך (מינוי כראש) מחלקת מדינות מוסלמיות ודוברי טורקית ונותנים לך ארבעה רכזים (בתשלום). אז הסכמתי. דני מעורב בזה עכשיו גם כשהוא באו"ם".

 

מי שלא משתף פעולה עם המנגנון, לפי התחקיר, מוצא את עצמו מאוד מהר מחוץ לתפקיד. "אני עדיין עובד שם כרכז בתפקיד הרבה יותר קטן. הסיבה הפורמלית הייתה קיצוצים. הלא פורמלית כי הכוח הפוליטיק כנראה קצת לא היה מספיק בשבילם", כך דודי אליהו, פעיל ליכוד.

 

דני דנון מסר בתגובה: "מדובר בטענות כוזבות ומגמתיות שנועדו לפגוע בעשייתו של השגריר דנון. אין זה מקרה כי טענות אלו עולות בערב קיומו של אירוע היסטורי בהובלתו של השגריר דנון לציון שבעים שנים לכ"ט בנובמבר, במטרה להטיל דופי בפעילותו החשובה. ההערכה והתמיכה הרבה שלה זוכה השגריר דנון מקהלים רחבים בישראל ובעולם נובעת מעשייה מסורה ומקצועית וחרף ניסיונות להטיל דופי בפעילותו. השגריר דנון פועל כבר יותר מעשרים שנים בחזית ההסברה למען מדינת ישראל וביתר שאת בשנתיים האחרונות כשגריר ישראל באו"ם".

 

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מסר בתגובה:"הטענות בכתבה הן מופרכות וחסרות שחר. אנשי המועצה הציונית ממלאים את תפקידם על בסיס ערכי הציונות, אהבת הארץ ותרומה למדינת ישראל. אין חולק על כך כי בשנים האחרונות המועצה מובילה תנופת עשייה אדירה ציונית ברחבי הארץ וזוכה על כך להערכה מכל הקשת הפוליטית. הכתבה מתעלמת מכל המוסדות אשר בראשם עומדים נציגי תנועת העבודה, מרצ, הבית היהודי ועוד. הימים בהם נדרש פנקס אדום להיות חבר במוסדות הלאומיים חלפו מהעולם. במועצה עובדים בעלי השקפות פוליטיות שונות משמאל ומימין. המועצה הציונית תמשיך בפעילותה להנחלת ערכי ציונות בקרב אזרחי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים