שתף קטע נבחר

תחקיר: "עובדי אמזון קורסים וחלקם פונו באמבולנסים מהעבודה"

תחקירן ה"סאנדיי מירור" עבד במחסן של אמזון במשך חמישה שבועות, ותיעד את התנאים להם "זוכים" העובדים: 55 שעות עבודה בשבוע, והליכה של קילומטר לשירותים. "אלו שלא יכלו לעמוד ביעדים פוטרו, וחלק שקרסו תחת הלחץ פונו באמצעות אמבולנסים". אמזון: "אנו מצפים לרמה מסוימת של ביצועים"

כך נראים תנאי העבודה באמזון: תחקירן ה"סאנדיי מירור" הבריטי שהצטייד במצלמה נסתרת ועבד חמישה שבועות במחסן החדש של אמזון בטילבורי, אסקס, גילה כי עובדי המחסן סובלים מנטלית ופיזית בזמן שהם מנסים לעמוד בביקוש הנדרש מהם על ידי החברה. המחסן החדש הוא הגדול באירופה, בגודל 11 מגרשי כדורגל, ואמור לשלח כ- 1.2 מיליון פריטים ביום.

 

אמזון שכרה שטח של 25 אלף מ"ר במגדל שרונה החדש בת"א

ג'ף בזוס שוב כבש את ראשות טבלת האנשים העשירים בעולם

רגע לפני הבלאק פריידיי: תקלת שילוח לישראל באמזון בריטניה וגרמניה

 

על רקע הדיווחים לאחרונה כי ענקית המסחר הבינלאומית בודקת את האפשרות להכנס לשוק הקמעונאי בישראל, ולשכור מחסנים אשר בהם יועסקו עובדים ישראלים, ה"סאנדי מירור" חושף את תנאי העבודה התובעניים של עובדי המחסן של אמזון בבריטניה.

 

הדיווח מגיע על רקע הבטחות שנעשו מצד אמזון לאחרונה לשיפור הטיפול בעובדים שלה, לאחר האשמות על תנאי עבודה גרועים ושכר נמוך, כאשר עובדי החברה באיטליה ובגרמניה פתחו בשביתה במחאה על עומסי העבודה.

 

 

האיש העשיר בעולם - נשיא ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס. העובדים משלמים את המחיר?  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
האיש העשיר בעולם - נשיא ומנכ"ל אמזון ג'ף בזוס. העובדים משלמים את המחיר? (צילום: AFP)

"אנחנו בני אדם, לא עבדים"

לדברי התחקירן, חלק מהעובדים היו עייפים מעבודה של 55 שעות בשבוע ונרדמו בעמידה. על פי הדיווח, "אלו שלא יכלו לעמוד ביעדים פוטרו - וחלק שקרסו תחת הלחץ פונו באמצעות אמבולנסים".

 

העובדים המותשים אמרו לתחקירן כי "הם מכסים את השעון כדי לא להיזכר בשעות הארוכות שהם מבלים במשמרת", וכי "הם צריכים ללכת קרוב לקילומטר כדי להגיע לשירותים". אחד העובדים סיפר למירור כי "כולם סובלים שם" והוסיף כי עובדים רבים דיווחו על מגוון של פציעות הקשורות למתח. 

 

הכתב, שנכנס למחסן כעובד סמוי, סיפר כי ברגע שהפריטים נאספים מהמסוע הם עוברים לאזור האריזה ,שם העובדים מכינים 120 פריטים למשלוח בכל שעה. עובדים רבים מסיירים ליד המסוע בחיפוש אחר מוצרים קטנים יותר, כדי לשמור על הממוצע שלהם.

 

על לוח שהוצב במחסן להעלאת רצונות של העובדים, נכתב בין היתר "למה לא מאפשרים לנו לשבת כשהמצב שקט ולא עמוס? אנחנו בני אדם, לא עבדים".

 

אחד מהעובדים בטילבורי תיאר זאת כך: "בהדרכה הראשונה בחברה, מישהו שאל איך התפוקה של העובדים כה גבוהה. הסיבה היא שהם הורגים את העובדים. כל החברים שלי חושבים שאני מת. אני מותש".

 

בחברת אמזון אמרו למירור בתגובה כי: "אמזון מספקת מקום עבודה בטוח וחיובי עם שכר תחרותי והטבות. אנחנו גאים בכך שיצרנו אלפי תפקידים במרכזי המימוש שלנו בבריטניה. בדומה לרוב החברות, אנחנו צופים לרמה מסוימת של ביצועים. היעדים מבוססים על ביצועים קודמים שהושגו על ידי העובדים שלנו".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים