שתף קטע נבחר

בליכוד לחצו על כחלון: אם לא תתמוך בחוק ההמלצות - נלך לבחירות

לאחר שעבר בקריאה ראשונה, צפוי החוק שימנע מהמשטרה לפרסם אם יש תשתית ראייתית לכתב אישום להגיע כבר ביום שני להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. בליכוד לחצו על יו"ר מפלגת כולנו לתמוך בהצעת החוק ומבהירים: לא יתאפשרו קיזוזים

 

 

 

חוק ההמלצות האוסר על המשטרה להודיע האם התגבשה תשתית ראייתית או להמליץ על הגשת כתב אישום ממשיך לעורר מתחים בקואליציה. אתמול (ג') נשלחה הודעה לכל חברי הקואליציה שבה הם עודכנו כי החוק יעלה ביום שני הקרוב להצבעה במליאת הכנסת ובשל כך לא יתאפשרו כלל קיזוזים.

 

"ביום שני הקרוב, ה-4.12, תעלה במליאה הצעת חוק ההמלצות", נמסר לחברי הכנסת בליכוד. "לפיכך, לא יהיו קיזוזים, אלא באישור של דוד ביטן מול המקוזז". 

 

תחת לחץ. שר האוצר כחלון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
תחת לחץ. שר האוצר כחלון(צילום: אוהד צויגנברג)

החוק עבר שלשום במליאת הכנסת בקריאה ראשונה בתום דיון ארוך ונוכחות דלילה מאוד של חברי האופוזיציה, שמרביתם נעדרו בשל טיסות, אירועים מחוץ למשכן וסיבות אחרות. על פי הסיכום שהושג עם שר האוצר משה כחלון, החוק יחול גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו, אלא אם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יבקש חוות דעת בעניין ואז תוכל המשטרה לספק אותה.  

 

בעקבות הנוסח החדש של החוק שאושר בוועדת הפנים, נאלץ השר כחלון להדוף ביקורת רבה שהופנתה לעברו ובסיעתו "כולנו" היו מי שטענו כי מתן הסכמה לקידום ההצעה בנוסח החדש אינה במקומה. לעומת זאת, בליכוד לא לקחו סיכונים והעבירו לכחלון מסרים לפיהם אי תמיכה בהצעה - פירושה הליכה לבחירות.

 

ההצבעה על החוק בוועדת הפנים (צילום: יואב דודקביץ') (צילום: יואב דודקביץ')
ההצבעה על החוק בוועדת הפנים(צילום: יואב דודקביץ')

בתום התיעצויות בקואליציה, הוחלט כי החוק ייכנס לתוקף באופן מיידי ולפיכך גם חקירות נתניהו, שטרם הסתיימו, ייכללו בתוכו ולא תינתן לגביהן חוות דעת של המשטרה. בעקבות הסיכום שהושג עם כחלון, יוכל כאמור היועץ המשפטי לממשלה לבקש במקרים חריגים מהמשטרה למסור את המלצתה, אלא שבמקרה כזה לא תפורסם המלצתה, ואם כן - המדליף יהיה צפוי לעונש הקבוע בחוק.

 

"כל מי שאומר שהחוק שעבר אתמול נוגע לראש הממשלה הוא משקר במצח נחושה", אמר הבוקר השר כחלון בהתייחס לביקורות נגדו. "החוק הפריד בין חקירות המתנהלות מהיום והלאה לבין חקירות מתנהלות כעת. הכוונה לחקירה של ראש הממשלה, היועמ"ש מחליט אם לקחת את ההמלצה, כן או לא, כלומר שיקול הדעת של היועמ"ש יחול על ראש הממשלה".

 

חלון טען כי מאז ומעולם תמך באי-פרסום המלצותיה של המשטרה. "התחלנו לקדם את זה לפני 17 שנים. אני חושב שההמלצות לא צריכות להיות מפורסמות. אני לא מכחיש שהעיתוי הוא בעייתי כרגע ולא היה צריך לקרות, אבל החוק הזה הוגש לפני שנתיים. אני חושב שיש אווירה ציבורית לא טובה, והרבה חוקים - הלוואי שלא היו. לגבי החוק הזה, הוא חוק טוב ואני תומך בו. אני לא צריך חוות דעת של אף אחד, אני מאמין בזה. כל המהלכים של אתמול מתואמים עם היועמ"ש. לא זזתי מילימטר בלי לדבר עם מנדבליט".

 

 

סערה בוועדה, ביקורת באופוזיציה

חוק ההמלצות של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) אושר שלשום בקריאה ראשונה במליאת הכנסת ברוב של 46 תומכים מול 37 מתנגדים. החוק עבר מוקדם יותר בוועדת הפנים של הכנסת, שאמסלם עומד בראשה.

 

הדיון בוועדת הפנים הפך לסוער ובמהלכו התברר כי כחלון נסוג מדרישתו להחריג מהחוק את חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו והמשמעות היא שהחוק יחול גם על חקירות נתניהו.

 

החוק אמור למנוע פרסום חוות דעת של המשטרה במקרים שבהם יש לתיק פרקליט מלווה, והוא קובע בצידו עונש מאסר של שנה על הדלפה. לפי הנוסח החדש, שבו דנו אתמול בוועדה, היועץ המשפטי לממשלה יוכל לבקש המלצות משטרה גם במקרה של פרקליט מלווה. בכל מקרה של המלצה לסגירת התיק תוכל המשטרה לפרסם חוות דעת.

 

יו"ר יש עתיד לפיד התייחס בישיבת סיעתו לגבי עמדת כחלון: "זו אכזבה גדולה שמפלגות הקואליציה שיש בהן אנשים הגונים שמתיימרים להגן על שלטון החוק הגיעו למצב שאישרו את זה. הרי לחצו עליהם, והגיעו למצב שאישרו שהחוק תפור רק לחקירות נתניהו". לדברי לפיד, "אחרי שנתניהו אמר שחשוב שהחוק לא יהיה קשור אליו אישית, הם נלחמו כמו משוגעים כדי שהחוק יהיה קשור אליו אישית. דאגו שהחוק יחול גם על חקירות נתניהו".

 

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הזהיר בישיבת הסיעה: "אנחנו ממש ממש קרובים לטורקיה. נתניהו אמר שלא יהיה כלום, אולי באמת לא יהיה כלום. אבל לא יהיה כלום משום שיש כאן קואליציה רופסת וחלקים ממנה ממש מושחתים והם שותפים לפשע. הם שותפים לפשע טרפוד החקירות ופשע הסתרת האמת מעיני הציבור".

 

גבאי הוסיף: "אני קורא לחברי הקואליציה, לכל חברי הקואליציה, ולא רק לראשי מפלגות הקואליציה, איפה הכבוד שלכם? בשביל זה בחרו בכם מיליוני ישראלים? תסתכלו מה נהיה מכם? כמו אחרוני חברי הכנופיות שנשלחים כדי לשבש חקירות ולנקות את זירות הפשע, זה מה שעשו מכם. מהבוקר זה מה שאתם עושים, משבשים את זירת הפשע שנעשתה וכולם יודעים את זה, על מנת שלא יוגשו המלצות, על מנת שהציבור לא ידע מה באמת קרה כאן".


פורסם לראשונה 28/11/2017 21:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: עמית שאבי
מומלצים