שתף קטע נבחר

"ישראל, סעודיה ומצרים לחצו על ארה"ב להפציץ את איראן"

מזכיר המדינה האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, סיפר כי ראשי המדינות פנו אליו לפני החתימה על הסכם הגרעין ב-2015 ואמרו לו "אתה חייב להפציץ את איראן, זאת הדרך היחידה שהם מבינים". לדבריו, ראש הממשלה נתניהו היה "באמת ובתמים נלהב" לבצע את הרעיון

 

מזכיר המדינה האמריקני לשעבר, ג'ון קרי, אמר הלילה (ד') כי ישראל, סעודיה ומצרים לחצו על ארצות הברית "להפציץ את איראן", לפני החתימה על הסכם הגרעין ב-2015. לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו "באמת ובתמים התלהב".

 

במהלך נאום שנשא בכנס בוושינגטון סיפר קרי כי נפגש פעמים רבות בנושא הסכם הגרעין עם עבדאללה מלך סעודיה, נשיא מצרים (קרי אמר מובארק, אך כנראה התבלבל משום שהוא אינו מכהן בתפקיד מאז 2011) ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדבריו, "כל אחד מהם אמר לי 'אתה חייב להפציץ את איראן, זה הדבר היחיד שהם מבינים'".

קרי ונתניהו. באמת ובתמים היה נלהב לבצע את הרעיון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
קרי ונתניהו. באמת ובתמים היה נלהב לבצע את הרעיון(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

קרי הוסיף לתאר את פגישתו עם מובארק: "הסתכלתי עליו ואמרתי קל לך מאוד לומר את זה. אם אנחנו נפציץ אותם, אתם תהיו בין הראשונים שיגנו אותנו'. והוא אמר כמובן וצחק". הוא הוסיף לתאר את פגישותיו עם המנהיגים ואמר: "יותר חשוב מזה, ראש הממשלה נתניהו היה באמת ובתמים נלהב" לבצע את הרעיון.

 

בהתייחסות לעסקה שנחתמה אמר מזכיר המדינה לשעבר: "אני לא יכול לדעת מה איראן תעשה בעוד 10 או 15 שנים, אבל זו העסקה הכי טובה שהייתה לנו, כשיש לנו ראשי ממשלות, מלכים ונשיאים שאומרים לנו אתם חייבים להפציץ אותם". קרי הוסיף: "כיום המזרח התיכון הרבה יותר בטוח, העולם הרבה יותר בטוח".

 

מזכיר המדינה לשעבר השווה בין המצב הגרעיני של איראן בתחילת המשא ומתן לבין המצב שלה כיום: "איראן הייתה אז במרחק של חודשיים מנשק גרעיני. היום, בעקבות מה שעשינו, הם במרחק של לפחות שנה ואנחנו נדע מיד מתי השנה הזאת מתחילה והם עושים צעדים. יש לנו גם את כל היכולת כדי להגיב לזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים