שתף קטע נבחר

סוף לתעלומה: זהו יטי "איש השלג הנורא"

זהו הענק השעיר המסתורי: מחקר מקיף שכלל דגימות DNA הראה שמפלצת השלג היא למעשה שלושה דובים

 

 

ענק, שעיר, נראה כמו קוף אדם: יטי, איש השלג הנורא, הוא חלק מהפולקלור של נפאל וטיבט במשך מאות שנים. אין-ספור דיווחים התקבלו על הימצאות היצור המסתורי בהרים המושלגים של אסיה. טביעות רגל ענקיות, ציציות שיער ועצמות מוארכות ומוזרות - כל אלו הצביעו על כך שיצור עצום חי לו אי שם בהרים.

 

אפילו הנאצים פתחו במבצע חיפושים סודי בשנות השלושים במטרה לאתר את המפלצת שסברו כי ייצגה את שורשי הגזע הארי. אבל כעת, לאחר שמדענים ביצעו את החקירה המקיפה ביותר שנעשתה עד היום בנוגע ליטי, מסקנתם היא אחת - מדובר בכלל בדובים.

ציור של יטי. באומנות הוא בהחלט קיים ()
ציור של יטי. באומנות הוא בהחלט קיים

"שיער של יטי" התברר כפרוות דוב חום טיבטי ()
"שיער של יטי" התברר כפרוות דוב חום טיבטי

גם עצם מ"גופת יטי" שייכת בכלל לדוב חום טיבטי ()
גם עצם מ"גופת יטי" שייכת בכלל לדוב חום טיבטי

המדענים סקרו מוזיאונים ואוספים פרטיים כדי לבחון דגימות DNA שנחשדו כשייכות לאיש השלג המסתורי. התוצאות הראו כי דגימות השיער, העצמות, השיניים והצואה - כולן שייכות לשלושה מיני דובים: דוב שחור אסייתי, דוב הימלאיה ודוב חום טיבטי.

 

"הממצאים שלנו מראים כי הבסיס הביולוגי לאגדת יטי נמצא בדובים מקומיים, והמחקר הראה שהגנטיקה יכולה לפתור תעלומות דומות אחרות", אמרה ד"ר שרלוט לינדקוויסט, מומחית למדעי הביולוגיה באוניברסיטת בפאלו, ניו יורק.

 

ד"ר לינדקוויסט והקולגות שלה בחנו דגימות של כמה פיסת עור מהיד או מכף היד של "יטי" וחתיכה מזרוע בעצם הירך של "יטי" שגופתו אותרה במערה בטיבט. העור התברר כשייך לדוב שחור אסייתי והעצם - לדוב טיבטי חום.

דוב חום. יטי הוא לא ()
דוב חום. יטי הוא לא

וזה דווקא יטי, אבל הוא במנהטן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
וזה דווקא יטי, אבל הוא במנהטן(צילום: רויטרס)

מחקר קודם, שנערך ב-2013 על ידי הפרופ' לגנטיקה בריאן סייקס מאוניברסיטת אוקספורד, העלה כי יש לכאורה התאמה של "100 אחוז" בין דגימות שיער מ"יטי" לדגימות מעצם של דוב קוטב מנורבגיה - שמתוארכות ללפני יותר מ-40 אלף שנה. אבל במחקר החדש התברר כי אין מדובר ביצור או בדוב לא מוכר, אלא בדוב הימלאיה, מין מוכר.

 

יצורים דמויי יטי נראו גם בצפון אמריקה, שם הם מכונים בין היתר "ביג-פוט". התוצאות צפויות לאכזב את הקריפטוזואולוגים, העוסקים בחקר יצורים שנחשבים למיתולוגיים, אבל הם לא מתייאשים. ג'ונתן דאונס, מנהל המרכז לחקר חיות מיתיות, אמר ל"גרדיאן" כי לדעתו התעלומה עדיין לא נפתרה: "עדיין ייתכן שיש יצורים לא מוכרים דמויי קופי אדם במרכז אסיה שעודם מחכים שנגלה אותם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים