שתף קטע נבחר

"מסכן האיראני, הוא רצה להתחרות מולי"

יורי קלשניקוב, שזכה במדליית ארד באליפות העולם עד גיל 23 בגלל הסירוב של אלירזה קארימי לעלות לקרב, סיפר: "אנחנו נפגשים באימונים ואומרים שלום אחד לשני, אבל המדינה החליטה בשבילו. באיראן הפכו אותו לגיבור"

המתאבק יורי קלשניקוב רשם ביום שבת את הישג השיא בקריירה שלו, כשזכה במדליית ארד באליפות העולם בהיאבקות עד גיל 23 בפולין. אלא שהנושא עלה לכותרות מסיבות פוליטיות ולא ספורטיביות, שכן יריב איראני הפסיד בכוונה כדי לא להתחרות מול קלשניקוב.

 

אלירזה קרימי קיבל הוראה ממאמניו במהלך הקרב להפסיד ליריבו הרוסי, והנושא סוקר בהרחבה במדינות רבות. "באותו רגע, נראה שהעולם שלי הגיע לקיצו. התאמנתי קשה במשך חודשים כדי להשיג מדליית זהב באליפות העולם", סיפר קרימי שהפך לגיבור בעיני אנשי האיגוד באיראן.

 

קלשניקוב (מימין). "הם עשו הכל כדי לא לפגוש אותי" (צילום: ליאוניד שולמן) (צילום: ליאוניד שולמן)
קלשניקוב (מימין). "הם עשו הכל כדי לא לפגוש אותי"(צילום: ליאוניד שולמן)

 

קלשניקוב, בן 19, עדיין נמצא בפולין וכעת הוא מספר את השתלשלות האירועים מנקודת מבטו: "זה היה יום תחרויות ארוך וקשה. יצאתי לקרב הראשון מול האמריקאי, ריתקתי אותו ואז שמעתי צעקות מהמזרן ליד. ראיתי שם מתמודד איראני והוא כבר הוביל. גם בלי להבין מה הם צעקו היה ברור שהם אומרים לו להפסיד בכוונה. הם עשו הכל כדי לא לפגוש אותי".

 

קרימי המשיך לבית הניחומים, שם שוב היה אמור לפגוש את המתאבק הישראלי - והפעם הוא התחמק בטענה לפציעה. קלשניקוב זכה במדליית הארד. "עמדתי מאחורי הקלעים ואז אמרו לי שהקרב מבוטל", אומר קלשניקוב. "חשדתי בזה לפני כן, כי לפי המדיניות שלהם אסור להם להתחרות מול ישראלי, אבל זה לא הוא שמחליט. בטח המאמנים קיבלו את ההוראות מלמעלה. אני לא הייתי מתחמק מהקרב".

  

מה אתה חושב על כל התופעה הזאת?

"ראית את התגובות שהוא קיבל, קוראים לו גיבור באיראן. זה לא מפריע לי. הוא בסך הכל מסכן שרצה להתחרות ולהשיג את הזהב. הוא התאמן הרבה זמן בשביל זה וכל ספורטאי היה מגיב ככה. אף אחד לא רוצה להפסיד בכוונה, זה קשה גם בשבילו".

 

קרימי (מימין). רצה להתחרות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרימי (מימין). רצה להתחרות(צילום: AFP)
 

 

אתה חושב שכן תיפגשו בעתיד?

"אנחנו נפגשים באימונים ואומרים שלום אחד מול השני, אבל ברגע שהמדינה מחליטה שהוא לא יעלה מול ישראלי - אין לו הרבה ברירות".

  

לאוניד שולמן, סגן יו"ר איגוד ההיאבקות ואביו של יורי, הוסיף: "ראינו שהמאמנים מסמנים לו להפסיד בכוונה, וכבר בתפיסה אחת הרוסי צבר עשר נקודות. לפני הקרב מול יורי בבית הניחומים הוא שם תחבושת והלך לקבל פטור מהרופא כדי לא לעלות מולו. אנחנו כבר רגילים לזה. הוא לא אשם, זו המדיניות של הממשלה שלו. אם זה היה תלוי בהם, הוא היה עולה. חבל שזה ככה".

 

"מבחינתנו זה הישג גדול מאוד כי יורי הוא תוצרת הארץ", מוסיף שולמן. "אנחנו באגודה מכבי עמ"י באר שבע' ושים את הכל כדי להביא ספורטאים לרמה הגבוהה ביותר. המטרה הגדולה היא להביא אותו לאולימפיאדה בטוקיו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאוניד שולמן
יורי קלשניקוב
צילום: ליאוניד שולמן
מומלצים