שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שירים שאוהבים: מתי כספי מזמין אתכם למסע בין יצירותיו
  חגיגה מוזיקלית בסנוקר, נעימה רומנטית על זיהום אוויר וגם שיר אהבה מרגש לאשתו של אהוד מנור. לרגל יום הולדתו ה-68 ורגע לפני צאת אלבומו החדש, מתי כספי מזמין אתכם למסע בין שיריו החדשים והקלאסיים - במילותיו

  בדיוק ביום הולדתו ה-68 שחל היום (ה') וימים בודדים לפני יציאתו של אלבומו החדש וה-20 במספר, "כמו בריקוד", לוקח אותנו מתי כספי למסע בין יצירותיו - במילותיו שלו. בין אלה החדשות, עליהן עבד עם שמות כמו דני רובס (עמו כתב לא פחות משבעה שירים באלבום), יהונתן גפן ויענקל'ה רוטבליט, לבין אלו הישנות, הקאנוניות, שהפכו אותו לאחד היוצרים המוערכים בתרבות הישראלית.

   

  מסע מוזיקלי בין השירים. מתי כספי (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
  מסע מוזיקלי בין השירים. מתי כספי(צילום: אבי מועלם)

  "איש בלי הגנות"

  "הלחנתי את המנגינה ל'איש בלי הגנות' ושלחתי אותה אל ידידי דני רובס. סיפרתי לו על תחושותיי שבעקבותיהן נולדה המנגינה ודני הבין אותי מצוין. הוא היטיב לבטא את מה שהמנגינה חוללה בו, גם בזכות השפה המשותפת בינינו - עברית".

   

  "איש בלי הגנות"

  "איש בלי הגנות"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "ברית עולם"

  "כתבתי שני קטעי מוזיקה לסרט 'חגיגה בסנוקר'. האחד שמח וקופצני והשני עדין ורומנטי. לאחר שהסרט יצא אל האקרנים, הרגשתי שהקטע הרומנטי, שהיה בנוי משני חלקים, צריך להיות שיר, אבל חסר לו עוד חלק שלישי.

   

   

  "זה נולד רק כעבור שלוש שנים, ואז הבאתי את המנגינה לאהוד מנור. הוא שמע אותה והוציא מהמגירה שיר אהבה שכתב לעפרה אשתו. הוא התאים את המילים מחדש למנגינה שהבאתי לו וקרא לשיר 'ברית עולם'".

   

  "אז יש"

  "יענקל’ה רוטבליט שלח לי את מילות השיר לפני כשלוש שנים. השיר נח על הפסנתר ומדי פעם הייתי מעיף בו עין ואומר 'תמתין בסבלנות וכשיבוא לי, אלחין אותך'. כעבור כשנתיים עברה בי התחושה המוכרת. ניגשתי לפסנתר והשיר נולד בשלמותו וללא כאבים.

   

  "אז יש"

  "אז יש"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "לאחר שהקלטתי אותו, התקשרתי ליענקל'ה ואמרתי לו שהשם, 'אז מי יגיד לי שאין בעולם אהבה', קצת ארוך מדי, ואם השיר מוכיח שאכן יש בעולם אהבה, אז אני מציע שנקרא לשיר 'אז יש'. יענקל'ה הסכים".
   

  "אחרי שנסעת (ואותך)"

  "ב-1970 קיבלתי את העבודה הראשונה שלי, שהייתה להלחין אחת לשבוע, למילותיו של דן אלמגור, שיר לתוכנית טלוויזיה סאטירית בשחור לבן. הכפתור היחיד במכשיר הטלוויזיה היה 'Off', למי שהיה רעב.
   
   
  "פעם אחת שלמה גרוניך הקשיב למנגינה השבועית שהלחנתי, וטען שהמנגינה רומנטית מדי ולא מתאימה למילים שדיברו על זיהום אוויר. הוא ביקש לכתוב מילים מתאימות יותר. אמרתי לו שלא ישתמשו במילים האלה בתוכנית, אבל הוא התעקש. הוא קרא לו 'אחרי שנסעת (ואותך)'". 
   

  "דבקה בת זמנינו"

  "ב'דבקה' נולדה לי מנגינה בסגנון אפריקני עם תבלין של דבקה ערבית. סיפרתי לדני (רובס) שאני מדמיין טקס עתיק כלשהו, והוא כתב תיאור יפה של טקס התבגרות של נער שהגיע לפרקו. לצד כך יש חיבור המפתיע לעולם המודרני, כשהנער ממהר למחשב שלו באוהל - כי יש לו צ'ט עם החבר׳ה שלו. זה מקלקל את כל התמונה".
   
  "דבקה בת זמננו"

  "דבקה בת זמננו"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "לקחת את ידי בידך"

  "בתחילת שנות השבעים נהגתי להגיע לאולפני 'טריטון', גם אם לא היו לי הקלטות. נכנסתי לאולפן וראיתי את שמוליק קראוס. הוא הוציא נייר מהכיס ונתן לי אותו, וביקש שאלחין אותו לג'וזי כץ. קראתי את מילות השיר והלכתי הביתה.
   
   
  "כעבור שעתיים הלחנתי את השיר, ואז חזרתי לאולפן, אמרתי לשמוליק שהשיר הזה לא מתאים לג'וזי, וברחתי. הצעתי אותו ליהודית רביץ והיא אהבה אותו. וכך נולד 'לקחת את ידי בידך'".   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים