שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  נכנסים ללחץ

  איגוד הלב האמריקני החליט לשנות את ההגדרות של יתר לחץ דם, והכניס מיליוני אנשים לקטגוריית הסובלים מלחץ דם גבוה. בקרוב אצלנו?

  בשיתוף מרכז הלב של שיבא

   

  לראשונה מזה 14 שנים, מתפרסמות הנחיות חדשות של איגוד הלב האמריקני (AHA) והמכללה האקדמית לקרדיולוגיה (ACC) להגדרת יתר לחץ דם. על פי הפרסום, בכנס שהתקיים בקליפורניה הוחלט שמעתה לחץ דם גבוה המצריך טיפול יוגדר 130/80 במקום 140/90 כפי שהיה מקובל עד היום.

   

  משמעות ההחלטה: שיעור האנשים בארצות הברית שיוגדרו כבעלי לחץ דם גבוה יזנק מ־32% לכמעט 50% מהאוכלוסייה. במספרים: מ-72 מיליון בני אדם למספר חסר תקדים של 102 מיליון.

   

  ההשפעה של ההנחיות החדשות צפויה להיות הגדולה ביותר בקרב אנשים צעירים. השכיחות של לחץ דם גבוה צפויה לשלש את עצמה בקרב גברים מתחת לגיל 45, ולהיות כפולה בקרב נשים מתחת לגיל 45. אלה יאולצו לשנות את אורח החיים, להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית. חלקם יאלצו ליטול תרופות או להגדיל את מינונן על מנת להתמודד עם המחלה.

   

  ההערכה היא שגם האיגוד הקרדיולוגי בישראל יאמץ את ההמלצה, ומספר הישראלים שיוגדרו כסובלים מלחץ דם יעלה בכ-200 אלף בני אדם. "הורדת ערך הסף לאבחון לערך 130/80 כמו גם קביעת ערכי היעד החדשים לטיפול תרופתי, מחייבים דיון מעמיק ובחינה מחודשת על ידי כל האיגודים הרפואיים שעוסקים באבחון וטיפול בלחץ דם מוגבר, ביניהם האיגוד בישראל", אומר פרופ' רן קורנובסקי, נשיא האיגוד הקרדיולוגי הישראלי וראש מערך הלב בבילינסון. "האיגוד בישראל קורא לתשומת לב מיוחדת וערנות לנושא לחץ הדם, המהווה גורם סיכון משמעותי לתחלואת לב וכלי דם, כולל שבץ מוחי".

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

   

  לחץ דם גבוה הוא הגורם השני לתמותה כתוצאה ממחלות לב ושבץ, שני רק לעישון. לחץ דם גבוה ידוע גם בתור "הרוצח השקט" משום שלעיתים קרובות אין תסמינים לתופעה. הסיבות ללחץ דם גבוה כוללות עישון, שימוש כרוני באלכוהול, שימוש בסמים, הרגלי אכילה לא בריאים כמו תזונה עתירה במלח או בשומן, השמנת יתר והיעדר פעילות גופנית.

   

  "מדובר על מספרים עצומים של אנשים שסובלים מלחץ דם גבוה", אמר ד"ר רוברט קארי, פרופסור לרפואה באוניברסיטת וירג'יניה שהשתתף בכתיבת ההנחיות החדשות. "ההנחיות שלנו הולכות להשפיע על חייהם של הרבה מאוד אנשים, אבל בכך אנחנו מקווים שזה יציל אותם מאירועים לבבים", הוסיף.

   

  החייאה לגברים בלבד?

  בתחילת החודש הוצגו בכנס איגוד רופאי הלב האמריקני ממצאים של מחקר חדש, שמצא שלגברים יש שיעור הישרדות גבוה ב-23% מאשר נשים כאשר הם חווים אירוע של התקף לב מלווה בדום לב ברחוב. הסיבה - אנשים חוששים לבצע החייאה לאישה זרה.

   

  מהממצאים עולה שמכל האירועים הלבביים שגוררים דום לב, ב-37% מהמקרים אחד האנשים שהיה בסביבה - קרוב משפחה, חבר או אדם זר - ביצע פעולת החייאה. כאשר האירועים מתרחשים בבית, התברר שאין הבדל בין גברים לנשים. אבל ברחוב התברר ש-45% מהגברים עברו פעולות החייאה על ידי אדם מהסביבה, לעומת 39% בלבד בקרב הנשים.

   

  בשיתוף מרכז הלב של שיבא
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים