שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   הבנקים יחויבו לעדכן עסקים קטנים שמשלמים עמלות גבוהות
   הוראה חדשה תחייב את הבנקים לאתר עסקים קטנים שיכולים להוזיל את עמלות העו"ש שהם משלמים, במידה ויעברו לתוכנית המסלולים, ולעדכן אותם על כך. יותר מ-2 מיליון חשבונות הם בעלי פוטנציאל לחיסכון בעמלות העו"ש, כאשר הפער בין העמלה התעריפית בבנק לבין מסלול העמלות יכול להגיע לאלפי שקלים בשנה

   עוד לא עברתם למסלול מוזל? עשרות אלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים משלמים מדי חודש עמלות מיותרות המגיעות בחלק מהמקרים לאלפי שקלים בשנה, אותן יכלו לחסוך לו היו עוברים לתוכנית המסלולים בבנקים.

    

   על פי נתוני הפיקוח על הבנקים, נכון לחודש יוני השנה היו 2.1 מיליון חשבונות מתוך 6.8 מיליון, בעלי פוטנציאל לחיסכון במעבר לתוכנית המסלולים. בפועל, מאז החלה הרפורמה ב-2014 עברו לתוכנית כ-581 אלף חשבונות בלבד. מדובר במאות אלפי לקוחות, משקי בית ועסקים קטנים, המחזיקים בקצת יותר משני מיליון חשבונות עו"ש בבנקים ומשלמים עמלות עודפות בסכום מצטבר של עשרות מיליוני שקלים, אותן היו יכולים לחסוך לו היו עוברים למסלול מותאם.

    

   בעקבות זאת פרסם היום (ד') הפיקוח על הבנקים הוראה לפיה הבנקים יחויבו לבדוק מי מאותם עסקים שילם בחודשים האחרונים יותר מ-10 שקלים בחודש. לכל אחד מהם יחויבו הבנקים לשלוח, עד סוף חודש פברואר הקרוב, הודעה בכתב בה יפורט מה הסכום ששילם הלקוח בפועל ומה הסכום שהיה משלם לו היה עובר למסלול מוזל בבנק.

    

   הפער בין מסלולי העמלות למחיר התעריפון לעסקים קטנים:

    

    

   נזכיר כי תוכנית מסלולי העמלות שנכנסה לתוקף ב-1 באפריל 2014, מחייבת את הבנקים להציע ללקוחותיהם מסלולים הכוללים סל עמלות מוגדר בחשבון העו"ש, בשני מסלולים: המסלול הבסיסי הכולל 10 פעולות בערוץ ישיר (כגון משיכת כסף מכספומט, זיכוי משכורת, הפקדת צ'ק במכונה האוטומטית, משיכת צ'ק מהחשבון וכד') ופעולה אחת באמצעות פקיד. המסלול השני הוא "מסלול מורחב" הכולל 10 פעולות פקיד ו-50 פעולות בערוץ ישיר.

    

   הסכום המקסימלי אותו יכולים לגבות הבנקים בגין המסלול הבסיסי עומד על 10 שקלים בחודש. מחיר המסלול המורחב נע בבנקים השונים סביב 20-30 שקל בחודש.

    

   הפער בין סכום העמלות שמשולם במסגרת סל העמלות לבין מחיר העמלות על פי התעריפון יכול להגיע בחשבון של משק בית לעשרות שקלים בחודש, ובחשבון של עסק קטן מדובר בפער גדול עוד יותר שיכול לחסוך עד אלפי שקלים בשנה.

    

   למרות ההוראה שנשלחה לבנקים, בפיקוח נמנעו מלחייב את הבנקים להעביר את אותם בעלי חשבונות למסלול מוזל באופן אוטומטי.

    

   לפני כשנה הפיקוח דווקא חייב את הבנקים להעביר באופן אקטיבי חשבונות של אזרחים ותיקים ונכים למסלולים המוזלים, כך שלקוח הנמנה על אוכלוסייה זו ולא מעוניין במעבר, צריך להודיע על כך, אחרת החשבון שלו יסווג בהתאם לתוכנית המסלולים.

    

   נציין כי המכתב עם ההנחיות החדשות שנמסר לבנקים, עליו חתומה המשנה למפקחת על הבנקים עודדה פרץ, נשלח בעקבות דרישות שהופנו לפיקוח על ידי לשכת העצמאים (לה"ב) להקלה על מגזר העסקים הקטנים. לדברי עו"ד רועי כהן, נשיא לה"ב, "העסקים הקטנים מופלים לרעה בכל כך הרבה תחומים ומשלמים יותר רק בשל העדר יכולת מיקוח ביחס לגדולים ולכן כשיש מקום בו ניתן להקל עליהם ולהוזיל להם את עלויות ניהול חשבון הבנק יש לוודא שהם יהיו מודעים לאופציה הזו."

   צילום: אורי דוידוביץ׳ וניצן דרור

   צילום: אורי דוידוביץ׳ וניצן דרור

   סגורסגור

   שליחה לחבר

    הקלידו את הקוד המוצג
   תמונה חדשה

   שלח
   הסרטון נשלח לחברך

   סגורסגור

   הטמעת הסרטון באתר שלך

    קוד להטמעה:

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים