שתף קטע נבחר

האם מרוויחה כפול - אבל האב ישלם את רוב המזונות

בית המשפט חייב גבר לשלם לילדיו 2,800 שקל מדי חודש, אף שהכנסת האם עומדת על כ-30 אלף שקל. הסיבה: הילדים נמצאים במשמורת מלאה שלה

בית המשפט למשפחה בירושלים קבע לאחרונה שאב גרוש ישלם לשני ילדיו שני שלישים מהמזונות (כ-2,800 שקל בחודש), אף שאשתו לשעבר משתכרת כפול ממנו. מאחר שבמקרה זה האישה יהודייה והגבר חסר דת, אמור היה חישוב המזונות להיעשות בהתאם להכנסות הצדדים, אבל השופט פליקס גורודצקי התחשב בעובדה שהילדים נמצאים במשמורתה הבלעדית של האם ומסרבים להיפגש עם אביהם.

 

את תביעת מזונות הילדים הגישה האם לפני כשלוש שנים, ועד לפסק הדין הסופי חויב האב במזונות זמניים של 2,200 שקל. האם ביקשה כ-5,000 שקל בחודש בהתחשב בכך שהילדים לא מתראים עם אביהם והיא היחידה שדואגת להם. היא טענה שהאב מסוגל לעמוד בכך משום שנהג להרוויח 11,500 שקל בחודש, כשלעומתו, הכנסתה החודשית מסתכמת ב-8,800 שקל.

 

מנגד טען האב שהאם היא בעלת חברה עם מחזור שנתי של מיליון שקל, ומרוויחה לפחות 30 אלף שקל בחודש. הוא, לעומת זאת, מרוויח בממוצע כ-8,000 שקל. לדבריו אין לחייב אותו במזונות גבוהים יותר רק משום שהוא לא מתראה עם הילדים, שכן החוק קובע שאת המזונות צריך לחשב לפי הכנסות ההורים. כך או אחרת, יש להפחית מחלקו עקב סרבנות הקשר של ילדיו שלדבריו המוסתים על ידי אמם.

 

השופט פליקס גורודצקי חלק על עמדת האב, שאמנם הולמת את לשון החוק אך לא את פסיקת בתי המשפט שקבעו כי "הקופה המשותפת" לצורכי הקטין לא נמדדת רק בתשלום אלא גם בשווה ערך – כמו זמני השהייה עם הילדים.

 

הוא סירב לקבוע לאב מזונות מופחתים והפנה לפסיקה שלפיה הפחתת מזונות לילד סרבן הוא סעד חריף שיינתן רק "במקרה קיצוני של מרדנות בעלת ביטוי בולט, גס ועולב", וכאשר האב עשה כל שביכולתו כדי לשקם את היחסים. השופט גורודצקי לא סבר שנתוני המקרה שבפניו עומדים באמות מידה אלה. "בעניינינו – האב לא עשה מאומה לחידוש הקשר בינו לבין הילדים", כתב.

 

בסוגיית ההכנסות נקבע כי אף אחד מההורים לא חשף את מצבו הכלכלי האמיתי. כל אחד הציג תלושי שכר שתומכים בטענתו, אך תדפיסי הבנק חשפו שהאב מכניס לחשבון כ-15 אלף שקל בחודש ואילו האם כפול מכך.

 

צורכי הילדים הועמדו על כ-4,200 שקל בחודש בהתאם לנתונים שסיפקה האם, כולל הוצאות מגורים. השופט דחה את בקשת האם לסכום גבוה יותר וקבע כי החיוב ברכיב המגורים צריך להיות נמוך מאחר שדמי השכירות והחשבונות נחלקים גם בין אמה ובן זוגה החדש המתגוררים עמה.

 

שקלול צורכי הילדים והכנסות ההורים היה אמור להוביל את לחיוב של האב בשליש, אולם בהתחשב בעובדה שזמן השהות שלו עם הילדים עומד על אפס, וגם לכך כאמור יש ערך כלכלי, השופט ביצע היפוך וחייב את האב בשני שלישים מהמזונות - שהם 2,821 שקל.

 

ביתר ההוצאות, בהן הוצאות רפואיות שאינן מכוסות על ידי קופת החולים והוצאות החינוך, יישאו ההורים שווה בשווה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אלינור ליבוביץ
מומלצים