שתף קטע נבחר

מלך ירדן: העברת השגרירות לירושלים - תירוץ לטרוריסטים

במהלך פגישה עם בכירים בקונגרס האמריקני הזהיר המלך עבדאללה השני: "העברת השגרירות תסכן את פתרון שתי המדינות". גורמים מדיניים בישראל: "טראמפ צפוי להודיע: ירושלים בירת ישראל"

מלך ירדן מתריע מפני העברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים. במהלך פגישות שקיים עם בכירים בקונגרס האמריקני, בעיצומו של ביקור שהוא מקיים בארה"ב, אמר המלך עבדאללה השני כי "להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים בשלב הזה יהיו השלכות בזירה הפלסטינית, הערבית והאיסלאמית".

 

הוא הוסיף והבהיר: "הדבר יסכן את פתרון שתי המדינות ויהווה תירוץ שהטרוריסטים ישתמשו בו כדי לקבע את מצב את הזעם, התסכול והיאוש, שמהווים קרקע פוריה להפצת הרעיונות שלהם".

 

בישראל מעריכים שיש סיכויים גבוהים מאוד שהנשיא דונלד טראמפ יודיע כבר בימים הקרובים שארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל ומתחילה בהכנות לקראת העברת השגרירות. סגן הנשיא מייק פנס הצהיר כבר שלשום שטראמפ שוקל ברצינות מתי ואיך להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים.

 

מהמידע שהגיע לישראל עולה כי בשל שיקולים פוליטיים פנימיים, ובעיקר לחצים מצד גורמים במפלגה הרפובליקנית וחוגים אוונגליסטיים, טראמפ עושה הכול כדי שלא לחתום שוב על הצו המאריך את אי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ובכך להיתפס שוב כמי שהפר את הבטחת הבחירות שלו. כמה ממקורביו של טראמפ המליצו לו להודיע על העברת השגרירות בקרוב. אחד הרעיונות שהועלו הוא להסתפק בינתיים בהכרה בירושלים כבירת ישראל כמחווה לרגל חגיגות ה־70 למדינה וכצעד מקדים לקראת פרסום תוכנית השלום האמריקאית.

 

 

להצהרה כזו עשויה להתלוות גם הודעה של טראמפ שהוא הינחה את אנשיו להתחיל להיערך להעברת השגרירות. גם אם הדבר לא יתבצע בפועל זה יפטור אותו מלחתום על הצו. מי שתומך במהלך הוא שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן שגם מרבה להתגורר בביתו הפרטי ברחוב פינסקר בירושלים בעיקר בסופי שבוע ובחגים — לצד בית השגריר הרשמי בהרצליה פיתוח שם הוא מארח אירועים רשמיים.

 

גורמים בכירים בירושלים אומרים, כי כעת האמריקנים בוחנים את ההשלכות של הכרה כזאת בשטח וכי זאת תהיה הפתעה אם טראמפ יסוג מכוונתו. עם זאת, קיימת לדבריהם אפשרות שקהילת המודיעין האמריקאית תזהיר אותו מההשלכות הביטחוניות של מהלך כזה על ביטחון שגרירויות ארה"ב בעולם.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים