שתף קטע נבחר

אוסטרליה: מדינת ויקטוריה אישרה המתות חסד

מדינת המחוז מצטרפת לכמה מדינות בעולם שכבר אישרו לחולים סופניים לקחת את גורלם בידם. רה"מ המקומי: "גאה שהצבנו את הזכות לחמלה במרכז. זו הפוליטיקה במיטבה"

מדינת המחוז ויקטוריה שבאוסטרליה הפכה לראשונה בה המאשרת המתת חסד לבני אדם. הפרלמנט המקומי הצביע אתמול בעד החלטה שלפיה לחולים סופניים יש הזכות לבקש להמיתם ברעל. החוק אושר אחרי 100 שעות של דיון סוער, והוא ייכנס לתוקף ביוני 2019.

 

ראש ממשלת ויקטוריה דניאל אנדרוז, שבעצמו איבד בשנה שעברה את אביו, תמך בחוק ואפשר למחוקקים חופש הצבעה. הוא אמר שלכל אדם צריכה להיות הזכות לשלוט "בחלק האחרון של דרכו".

ראש הממשלה אנדרוז מדבר לאחר אישור החוק: "לתת את השליטה לחולים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ראש הממשלה אנדרוז מדבר לאחר אישור החוק: "לתת את השליטה לחולים"(צילום: EPA)

"במשך זמן רב מדי מנענו מאנשים רבים מדי את החמלה, את השליטה, את הכוח שצריך להיות שלהם ברגעים האחרונים של חייהם", אמר אנדרוז. "היום אני גאה שהצבנו את הזכות לחמלה במרכז הדיון הפרלמנטרי והפוליטי שלנו. זו הפוליטיקה במיטבה".

 

ג'ן ברנס, הסובלת מגידול במוח שהולך וגדל ואינו ניתן להסרה בניתוח, בירכה על ההחלטה להפקיד את הבחירה בידי אנשים במצבה. "אני רק רוצה לדעת שהאפשרות תהיה קיימת", סיפרה לתאגיד השידור האוסטרלי. "לא סביר להניח שאזכה לראות את זה בימי חייו, כי לא סביר להניח שאהיה כאן בעוד שנה וחצי. אבל לעתיד – אני חושבת שזו הדרך שנכון ללכת בה".

 

18 החודשים שיעברו עד שהחוק ייכנס לתוקף נועדו לאפשר לסכם את הפרטים האחרונים של המתות החסד, בכלל זה השאלה איזה סם, קוקטייל או תרופה יהיו הטובים ביותר לביצוע ההמתה.

הפגנה נגד המתות חסד לילדים. בלגיה, 2014 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה נגד המתות חסד לילדים. בלגיה, 2014(צילום: EPA)

לפי החוק, מדינת ויקטוריה תאפשר המתת חסד רק לחולים סופניים בני יותר מ-18 שגרים במדינת ויקטוריה לפחות שנה ושנותרו להם פחות משישה חודשים לחיות. ההצעה המקורית הייתה לאפשר את המתת החסד גם למי שנותרה לו עוד שנה לחיות.

 

עם זאת, חולים הסובלים ממחלות נוירולוגיות מסוימות הפוגעות בתפקוד המוטורי ומטרשת נפוצה ושנותרה להם פחות משנה לחיות – יוכלו להיות מוכרזים כמקרים חריגים שתתאפשר בהם המתת חסד.

 

החולים יהיו חייבים להיות צלולים בדעתם ולספק אישור מכמה רופאים שונים לכך שהם חווים כאב בלתי נסבל. את המתת החסד הם יעברו בתוך עשרה ימים מרגע הגשת הבקשה למות. הם יצטרכו לצרוך את החומר הממית בעצמם – אך אם לא יוכלו לעשות זאת, רופא יוכל לעזור בכך.

 

המתת חסד היא מעשה בלתי חוקי ברוב העולם, אולם כמה מדינות כבר מאפשרות המתה שכזו, בהן הולנד, בלגיה ולוקסמבורג. בלגיה אישרה ב-2014 חוק המאפשר אפילו לילדים בני 12 לעבור המתת חסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
רה"מ אנדרוז. "הפוליטיקה במיטבה"
צילום: EPA
מומלצים