שתף קטע נבחר

הקשר הצועני: "הצוענים הם צאצאי שבט שמעון"

בתחילת החודש נוסד בירושלים הפורום היהודי-צועני הראשון. מטרת המארגנים: ליצור קשרים בין הקהילות ולהוכיח שהצוענים הם צאצאי שבט שמעון - ולמעשה יהודים. בינתיים הם מדווחים על אלפי פניות מרחבי העולם, וכמה מאות מגיעים בימים אלה לארץ למפגשים ראשונים

 

 

מאות צוענים מגיעים לישראל בעקבות טענה של ישראלים כי מצאו קשר יהודי-תנ"כי לצוענים. ולא סתם קשר: שמואל אבוקיה מהיישוב כוכב יעקב, ממארגני הכנסים הללו, טוען כי מדובר בלא פחות מצאצאי שבט שמעון האבודים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"לפני כמה שנים התחלתי ללמוד את הטקסטים המקראיים בצורה מעמיקה מאוד", מספר אבוקיה, החוקר זה כמה שנים את הקשר הצועני. "לא רק את פני השטח, מה שאנחנו קוראים בכל שבוע בפרשה, אלא באמת לעומק. ושם נתקלתי בנושא הצוענים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"גיליתי דברים מאוד מעניינים בנושא הקשר שלהם לעם היהודי. זה היה דבר גדול מאוד, והתחלתי קצת לדבר על זה בפייסבוק ובאינטרנט, וההיענות הייתה עצומה. קיבלתי תגובות רבות, והחלטתי לקדם את זה צעד אחד קדימה ולייסד את הפורום היהודי-צועני".

 

"ההיענות הייתה עצומה" ()
"ההיענות הייתה עצומה"
 

 

"הצוענים יודעים שהם ממוצא יהודי"

הפורום התכנס לראשונה בתחילת החודש בירושלים. כ-60 צוענים מצרפת הגיעו לארץ לסדרת מפגשים עם אבוקיה וחברים נוספים. הצדדים יצרו סימבול המשלב מגן דוד ואת הגלגל המזוהה עם הקהילה הצוענית.

 

"בקשר עם נציגי קהילות צועניות מצרפת, פינלנד, ספרד, רוסיה, ואפילו ארה"ב" ()
"בקשר עם נציגי קהילות צועניות מצרפת, פינלנד, ספרד, רוסיה, ואפילו ארה"ב"

 

במפגש הציג אבוקיה את מסקנות מחקרו, הגורסות כי הצוענים הם יהודים מצאצאי שבט שמעון. לדבריו, "הצוענים יודעים שהם ממוצא יהודי, אבל אין להם הוכחות. אני מאמין שיחד עם המחקר שלי ודברים שנלמד על הקהילה הצוענית, המסורות שלה ומקורותיה, נוכל לחבר את הדברים".

 

בהרצאה שנשא לפני המשלחת הצוענית אמר אבוקיה כי המשפט הראשון שמצא הרומז לקשר הצועני הוא בספר בראשית: "וַיֹּאמֶר עֵשָׂו אַצִּיגָה נָּא עִמְּךָ מִן הָעָם אֲשֶׁר אִתִּי". לדבריו, פירושים עמוקים יותר של המשפט ובעיקר של המילה "אציגה", יכולים לרמז לדברים נוספים מלבד הפשט הברור.

 

"אם יש לנו הוכחות, אנחנו לא יכולים להתעלם"

מאז פרסום הדברים יצרו קשר עם אבוקיה אלפים מחברי הקהילה הצוענית, ומאות מהם מגיעים לארץ בימים אלה למפגשים נוספים. לדבריו, "אני בקשר עם כמה נציגי קהילות צועניות מצרפת, פינלנד, ספרד, רוסיה, ואפילו ארה"ב".

 

"אני חושב שאם יש לנו הוכחות שמצאנו שבט אבוד אנחנו לא יכולים להתעלם מזה" ()
"אני חושב שאם יש לנו הוכחות שמצאנו שבט אבוד אנחנו לא יכולים להתעלם מזה"

 

מה המוטיבציה שלך לחפש קשר יהודי שמעולם לא הוכח?

"אנחנו רואים קשר היסטורי בין העמים. לדוגמה, הנאצים ביקשו להשמיד רק שני עמים - היהודים והצוענים, ויש גם הקשרים היסטוריים נוספים. אני חושב שאם יש לנו הוכחות שמצאנו שבט אבוד, אנחנו לא יכולים להתעלם מזה".

 

האם יש סמכות רבנית שמאשרת את המחקר שלך?

"אני עובד בימים אלה על וידאו וספר שיציגו את כל ההוכחות ואת המחקר במלואו. אחרי זה נציג אותו לרבנים ולסמכויות הלכתיות".

 

אני משער שהתשובה שלהם תהיה שלילית.

"ברור שרוב האנשים ינסו להשליך את זה מהם, אבל אני הולך לפי ההיגיון היהודי – רק מה שנראה בלתי אפשרי קורה בסוף, כמו למשל הקמת מדינת ישראל. זה היה חלום שנראה דמיוני, אבל הנה אנחנו פה. כך אני רואה גם את המקרה הזה. ברור שזה תהליך, ואנחנו רק בתחילת הדרך וצריך לעשות את זה בחוכמה ולאט-לאט, אבל אם זאת האמת - בסוף זה יתממש".


פורסם לראשונה 30/11/2017 11:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים