שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טיוטת הסכם: רוסיה תשתמש בבסיסים מצריים
  מתהדקים היחסים בין מוסקבה לקהיר: ממשלת רוסיה פרסמה טיוטת הסכם שלפיה שתי המדינות יוכלו להשתמש בבסיסי חיל האוויר זו של זו. מטוסים צבאיים רוסיים יוכלו לעבור במרחב האווירי המצרי. רוסיה נהנית כבר כיום מחופש פעולה בסוריה, ואם ייחתם הסכם סופי - נוכחותה במזה"ת תתרחב

  ממשלת רוסיה פרסמה בצהריים (יום ה') טיוטת הסכם בינה לבין ממשלת מצרים, המתירה למטוסים צבאיים של שתי המדינות להשתמש בבסיסי חיל האוויר זו של זו. לפי טיוטת ההסכם, למטוסים צבאיים של השתיים גם יוּתר לעבור במרחב האווירי זו של זו.

  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי (צילום: MCT)
  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי(צילום: MCT)

  טיוטת ההסכם מעוגנת בצו ממשלתי רשמי שנחתם ב-28 בנובמבר, והיא מורה למשרד ההגנה הרוסי לקיים משא ומתן עם בכירים מצרים כדי לחתום על המסמך ברגע שיושג הסכם סופי בין הצדדים.

   

  זו עדות נוספת לניסיונות של רוסיה להדק את יחסיה הצבאיים עם מצרים על רקע מדיניותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שנראה כמי שמפחית את המעורבות האמריקנית במזרח התיכון. ההתקרבות בין רוסיה למצרים החלה כבר בימי ברק אובמה, כשארה"ב החליטה להקפיאה העברת כספי סיוע למצרים במחאה על מצב זכויות האדם בה ומאבק הדמים של אנשי הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי באחים המוסלמים.

   

  רק אתמול התקיימה בקהיר ישיבה של ועדה רוסית-מצרית משותפת בהשתתפותו של שר ההגנה של רוסיה, סרגיי שויגו.

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  לפני שנתיים, כשנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביקר במצרים ונפגש עם א-סיסי, הודיע א-סיסי כי שתי המדינות סיכמו שרוסיה תסייע למצרים להקים את מתקן האנרגיה הגרעינית הראשון שלה. א-סיסי ציין אז כי שתי המדינות חתמו גם על הסכמים הנוגעים להשקעות בתחום הגז הטבעי וסיכמו להקים אזור תעשייה רוסי לאורך תעלת סואץ. רוסיה ומצרים סיכמו אז גם על עסקאות נשק שבמסגרתן אמורה רוסיה לספק למצרים ציוד צבאי רוסי ומטוסי מיג-29.

   

  מלבד רצונה של קהיר לשמור על יחסים טובים עם רוסיה בעקבות הלקח שלמדה מהעימות עם אובמה בתחילת העשור, למצרים יש אינטרס צבאי שלא ניתן להתעלם ממנו - למדינה הערבית נותרו מערכות צבאיות רבות מתקופת ברית המועצות ולרוסיה יש היכולת לשדרג אותן או להחליפן.

   

  רוסיה מחזיקה כבר שנים כוחות בסוריה, והיא הגדילה מאוד את מספר החיילים שלה שם במלחמת האזרחים הסורית. הגברת הנוכחות הצבאית שלה במצרים תעמיק עד מאוד את מעורבותה הצבאית במזרח התיכון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "טיוטת הסכם: רוסיה תשתמש בבסיסים מצריים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים