שתף קטע נבחר

פצמ"רים נורו לעבר מוצב של צה"ל בעוטף עזה, צה"ל השיב באש לעמדות חמאס

כ-10 פצצות מרגמה נורו לעבר מוצב צבאי של צה"ל בצפון הרצועה ונחתו בשטח פתוח. לא היו נפגעים. בתגובה תקף צה"ל ארבע עמדות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה. בהנחיית גורמי ביטחון הופסקה זמנית תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. חקלאים נתבקשו להתפנות: "החלה שורת פיצוצים, נשכבנו על האדמה והנחנו ידיים על הראש"

  

התחממות בגזרת עוטף עזה. מטח חריג במיוחד של פצצות מרגמה נורה בצהריים (יום ה') לעבר מוצב של צה"ל בצפון הרצועה, באזור קיבוץ ארז. לא היו נפגעים. בתגובה תקפו מטוסי חיל האוויר וטנקים ארבע עמדות השייכות לזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. בסך הכול נורו כ-10 פצמ"רים שנפלו בשטח פתוח, סמוך למוצב. לפי הערכה של גורמים בצה"ל, הירי כוון לעבר עבודות הנדסיות שבוצעו סמוך לגדר המערכת.

גבול הרצועה, בצהריים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
גבול הרצועה, בצהריים(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

האזור שבו נפלו הפצמ"רים ()
האזור שבו נפלו הפצמ"רים

מדובר צה"ל נמסר: "לפני זמן קצר תקף צה"ל באמצעות ירי טנקים וכלי טיס של חיל האוויר ארבע מטרות טרור ברצועת עזה. התקיפה בוצעה בתגובה לירי תלול המסלול שבוצע לעבר מוצב צבאי בצפון רצועת עזה. צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס האחראי למתרחש ברצועת עזה".

 

במקביל, ועל פי הנחיית גורמי ביטחון, הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות לכשעה וחצי. כמו כן, חקלאים הונחו להתפנות מהשדות באזור העוטף והעבודות על המכשול נגד המנהרות שנבנה בעוטף הופסקו.

 

בנוסף, בבית הספר היסודי "חופים" בקיבוץ יד מרדכי עוכבה יציאת התלמידים לבתיהם. זמן קצר קודם לכן נשמעה אזעקת צבע אדום במועצה האזורית שער הנגב.

הערכת מצב של מח"ט צפונית ומפקד מרחב לכיש של המשטרה סמוך למוצב (צילום: מתן צורי) (צילום: מתן צורי)
הערכת מצב של מח"ט צפונית ומפקד מרחב לכיש של המשטרה סמוך למוצב(צילום: מתן צורי)
 

 


ליד מקום מוגן בעוטף עזה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
ליד מקום מוגן בעוטף עזה(צילום: בראל אפרים)

 

אמנון זרקא, המתגורר באזור התקרית, סיפר במשדר המיוחד של אולפן ynet: "הייתי באתר הנטיעות של האבוקדו שלנו. את הצבע אדום שמעתי מרחוק, אבל לפני זה שמעתי נפילה ראשונה, נפילה שנייה ואחרי זה מטח של נפילות. אני חושב שלפחות עשר. זה היה מטח, היה ירי אחד לכינון, השני אולי גם, ואחרי זה מטח".  

 

אחד החקלאים שהיה באזור סיפר ל-ynet: "היינו חמישה עובדים במטע סמוך לגבול. פתאום החלה שורה של פיצוצים, אחד אחרי השני. נשכבנו על האדמה והנחנו ידיים על הראש. חשבנו שיורים עלינו. הפיצוצים נמשכו בערך 5 דקות ואיך שהם הסתיימו נכנסנו לכלים ועזבו את המקום במהירות. זו הייתה חוויה מטלטלת".

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מעריך שהאחראי לירי הוא הג'יהאד האיסלאמי, ושלא יהיה לכך המשך בקרוב. לדבריו, הארגון ספג לחצים מאנשיו בשטח שרצו נקמה על אובדן המנהרה לפני כמה שבועות ועל ההרוגים שנספו בה. מצד שני חמאס ומצרים לחצו על הארגון להתאפק. גם האוכלוסייה ברצועה מתנגדת כעת לספוג עוד מצוקה שיביא סבב לחימה נוסף. 

 

הוא הוסיף כי נראה שהארגון התכוון שלא לפגוע בחיילי צה"ל. גם צה"ל לא גרם לאבדות בצד השני, מפני ששני הצדדים אינם רוצים בהסלמה.התגובה כוונה גם לעבר עמדות של חמאס מכיוון שהם הריבון בשטח והם אלו שאחראים לכל מה שיוצא מהרצועה, בין אם רצו בכך ובין אם לא.

 

לאורך השבועות האחרונים, מאז השמיד צה"ל מנהרת טרור של הג'יהאד האיסלאמי, הורגשה מתיחות בגבול הדרום מחשש לירי תגובה של הארגונים בעזה, וסוללות "כיפת ברזל" נפרסו גם באזור המרכז. בכמה מקרים הופעלו אזעקות צבע אדום באזורים שונים בעוטף עזה, אולם הן התבררו כהתרעות שווא.

 


פורסם לראשונה 30/11/2017 14:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
גבול הרצועה, בצהריים
צילום: רועי עידן
מומלצים