שתף קטע נבחר

ירדן: "לא נאפשר לישראל לפתוח השגרירות - עד שתנקוט צעדים נגד המאבטח"

קשיים בסיום המשבר: גורם רשמי מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי עמאן לא תאפשר פתיחת השגרירות הישראלית - עד שישראל תנקוט צעדים משפטיים נגד המאבטח זיו מויאל


המאבטח זיו מויאל ()
המאבטח זיו מויאל

גורם דיפלומטי רשמי בירדן מסר היום (ה') לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממשלה לא תאפשר לישראל לפתוח מחדש את השגרירות בעמאן - "עד שישראל תנקוט צעדים משפטיים נגד המאבטח הישראלי שהרג שני אזרחים". הגורם הוסיף כי "ישראל צריכה להיות מסוגלת להבטיח שנעשה צדק".  

 

ההודעה הירדנית מגיעה על רקע המשבר בין שתי המדינות, שהחל בעקבות התקרית בחודש יולי שבה המאבטח הישראלי זיו מויאל ירה למוות בשני אזרחים ירדנים במהלך עימות בדירתו השכורה בעמאן. ישראל דאגה להחזיר לארץ את מויאל, ולא לתת לרשויות בירדן לחקור אותו ולהעמיד אותו לדין. מאז עומדת שגרירות ישראל סגורה ויחסי שתי המדינות מוקפאים.

 

אמש דווח על מגעים מתקדמים לסיום המשבר, בהובלת ראש המוסד יוסי כהן, שכוללים כמה נקודות, אחת מהן היא שישראל לא תעמיד לדין את המאבטח משום שבדיקת המשטרה המתקרבת לסיום העלתה שהוא פעל נכון באירוע. ישראל שיתפה את הירדנים בממצאי הבדיקה. הירדנים כאמור מסרו היום בהודעתם כי לא יתפשרו על נושא זה. 

 

 
ראש הממשלה נתניהו, השגרירה שלאין והמאבטח מויאל, לאחר התקרית (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
ראש הממשלה נתניהו, השגרירה שלאין והמאבטח מויאל, לאחר התקרית(צילום: חיים צח, לע"מ)

 (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
(צילום: חיים צח, לע"מ)

יו"ר המכון למדיניות ואסטרטגיה וראש המטה המדיני ביטחוני לשעבר במשרד הביטחון, אלוף במילואים עמוס גלעד, התייחס היום בראיון באולפן ynet למשבר מול ירדן. בתשובה לשאלה האם לדעתו ראש הממשלה בנימין נתניהו שגה כשהצטלם עם המאבטח והשגירה כששבו לישראל לאחר התקרית, השיב: "אני חושב שזה לא נכון לפגוע ברגשותיהם. ידוע בעולם הערבי, כשאתה נכנס למסלול של פגיעה בכבוד אתה נכנס למסלול שעל פי ההגיון המערבי שלנו לא מובן, וצריך לכבד את השני, בוודאי כשהאינטרס כל כך חיוני".

 

גלעדי הוסיף כי "היחסים עם ירדן הם בעלי חשיבות אסטרטגית עליונה ובמילים פשוטות: יש להם השלכה ישירה על חיי האזרחים פה ועל העוצמות של ישראל. אולי מעטים מבינים את זה, אבל זה יחסים שהם מבטיחים שקט לאורך גבול מאוד מסובך ומונעים מעשי רצח טרור. גם לירדן זה כמובן חשוב, האינטרס האסטרטגי".

ראש המוסד יוסי כהן. מוביל את המגעים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש המוסד יוסי כהן. מוביל את המגעים(צילום: אלכס קולומויסקי)

נקודה נוספת במתווה בהוהלת ראש המוסד נוגעת לשגרירה עינת שלאין, שלא תחזור לירדן ובמקומה תמנה ישראל שגריר חדש. במסגרת המשא ומתן הבהירו הירדנים שהתקרית היוותה משבר אמון קשה והם לא מוכנים לחזרתה של השגרירה, שהצטלמה עם המאבטח מויאל בקבלת הפנים אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו.  

 

גורם ישראלי בכיר אישר אתמול לסוכנות הידיעות "רויטרס" ששלאין כבר לא תחזור לעמאן. המסר הזה נועד בעיקר לאוזניים ירדניות והוא חלק מהמתווה המתגבש. "אנחנו מחפשים מחליף", הבהיר. "הירדנים לא רוצים אותה בחזרה. זה היה מכשול בתיקון היחסים בין המדינות". בנוסף, לפי ההערכות תפרסם ישראל הודעה שבמסגרתה תביע צער על מותו של בעל הדירה בעמאן, שנהרג מנתזי הירי בתקרית, ותשלם פיצויים למשפחתו.

 

הבוקר פורסם בעיתונות הירדנית כי גורם ירדני בכיר אמר לאחד מאתרי החדשות במדינה שעד כה לא התקבלו פניות רשמיות מצד ישראל בעניין מינוי של שגריר חדש במקומה של שלאין. בעיתון הירדני "אל-רד" ציטטו גורם ירדני רשמי שאמר: "לא הגיע אלינו שום דבר רשמי. כאשר תגיע פנייה כזו, בהתאם למוסכמות הדיפלומטיות בנוגע לשגריר חדש, אז תהיה לנו עמדה בנושא".

 

זירת האירוע בעמאן, ביולי  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זירת האירוע בעמאן, ביולי (צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלוויית בעל הדירה שנורה, בעמאן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הלוויית בעל הדירה שנורה, בעמאן(צילום: EPA)

האירוע הקטלני התרחש בדירת המאבטח, שהתעמת עם צעיר שהגיע להתקין רהיטים. על פי מויאל, הצעיר ניסה לדקור אותו במברג ולכן ירה בו. בעל הדירה שנכח במקום, רופא ירדני, ניסה להפריד ביניהם ומת מפגיעת נתז של קליע.

 

המשבר ביחסים גרם גם נזקים כלכליים ואחרים. מאחר ששגרירות ישראל אינה מאוישת, אין הנפקת ויזות ואלפי אזרחים ירדנים לא יכולים להגיע לישראל. בכספת של השגרירות מוחזקים מאז התקרית 163 דרכונים של אזרחים ירדנים שממתינים לוויזה. הם לא יכולים לצאת מהממלכה עד שהרשויות ינפיקו להם דרכונים חדשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים