שתף קטע נבחר

ירי הפצמ"רים - פעולת ראווה שלא נועדה להביא להסלמה

מערכת של לחצים מנוגדים הובילה לירי שביצע הג'יהאד האיסלאמי, שכוון נגד מוצב צבאי ולא מטרה אזרחית ובמכוון לא הביא להרוגים. הפעילים הטמינו כ-12 קני מרגמות בעומק הרצועה כדי שלא יזוהו ע"י חמאס ותצפיות צה"ל. הפעילים לחצו לנקום את פיצוץ המנהרה, חמאס ומצרים לחצו להתאפק. התוצאה: מטח ראוותני ולא מזיק

 

הג'יהאד האיסלאמי, שירה את מטח פצצות המרגמה היום (ה') לעבר מוצב צה"ל בצפון רצועת עזה, פעל בעקבות לחץ שהופעל עליו מהפעילים בשטח שרצו נקמה על פיצוץ המנהרה לפני כמה שבועות ועל ההרוגים שספגו, ומצד שני לחץ שהופעל מצד חמאס וממשלת מצרים על כך שהארגון דווקא יתאפק ולא יגיב, וכן התנגדות תושבי הרצועה לסבב לחימה נוסף שיגרור אותם למצוקה.

 

המטח הצריך לפחות 10 קני מרגמה, שהיה צריך להטמינם בקרקע, לכוונם ולחבר אליהם מנגנוני הפעלה. ואת כל זה פעילי הארגון היו צריכים לעשות בהסתר - כדי שחמאס לא יבחין. במילים פשוטות: זה מבצע שהארגונים הקטנים המכונים "סוררים" אינם יודעים להוציא כמותו לפועל. המטח בוצע כנראה מ-12 מרגמות בקוטר 120 מ"מ - המרגמות המדויקות ביותר, והטווח שלהן מגיע ל-7 עד 10 קילומטרים, ולכן ניתן באמצעותן לירות מעומק הרצועה ולא מאזור הגדר הנשלט על ידי חמאס ועל ידי התצפיות שלנו.

 

הלחצים על הארגון מחמאס והמצרים היו כבדים ביותר, ושני הגורמים לחצו בעיקר שלא לפגוע באזרחים ישראלים ושהתגובה לא תגרום להסלמה. חמאס נימקו את הצורך להימנע מפגיעה באזרחים ישראלים מפני שגם ישראל לא פגעה באזרחים כשפוצצה את המנהרה אלא רק בפעילים צבאיים. הג'יהאד קיבלו את הטיעון וירו רק לעבר אזור ומטרות צבאיים, גם מתוך ידיעה שפגיעה באזרחים תביא בהכרח לסבב לחימה.

 

הג'יהאד האיסלאמי שקל כמה אפשרויות פעולה ובסופו של דבר החליט, באישור ההנהגה היושבת בדמשק בראשות רמדאן שלח, על מטח פצמ"רים. מצד אחד, 12-10 פצמ"רים במטח אחד זה מעשה ראוותני דיו, ומנגד הירי נעשה לעבר מוצב צה"ל ולא לעבר אזרחים, וכנראה שבמכוון לא הביא להרוגים. גם התגובה של צה"ל לא הביאה לאבידות בצד השני, מפני ששני הצדדים אינם רוצים בהסלמה.

גבול רצועת עזה, היום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
גבול רצועת עזה, היום(צילום: רועי עידן)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

צה"ל בתגובה הפגיז בירי טנקים עמדות של הג'יהאד האיסלאמי, וגם עמדות חמאס - מפני שהם הריבון בשטח ואחראים לכל מה שיוצא מהרצועה, בין אם רצו בכך ובין אם לאו.

 

לא ברור עדיין אם חמאס ידע מראש על הירי, אבל ברור לפי תגובתם שהארגון לא הופתע. אפשר להניח שתהיינה עוד תגובות של צה"ל, נגד מטרות ומפקדים של הג'יהאד הפאיסלאמי שהיו אחראים לירי. זאת, בהתאם לאזהרת צה"ל ושר הביטחון אביגדור ליברמן שהתגובה תהיה "חמורה". מבחינת ישראל הפרשייה הזו עדיין לא סגורה, מבחינת הג'יהאד הפלסטיני - נראה שכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
תקיפת חיל האוויר ברצועה בתגובה לירי הג'יהאד האיסלאמי
צילום: רועי עידן
מומלצים