שתף קטע נבחר

בצל התנגדות "ישראל ביתנו": חוק המרכולים מגיע לוועדת השרים

ביום ראשון צפויים השרים להצביע על החוק שמקדם שר הפנים דרעי המבקש לתת לו סמכויות שבאמצעותן יוכל להורות על סגירת מרכולים בשבת בערים שבהן מותר להפעילם. גם החוק של השר חיים כץ בנוגע להיתרי עבודות בשבת, יעלה להצבעה שתתקיים בצל הודעת ישראל ביתנו והיו"ר ליברמן כי תתנגד לחוק המרכולים

 

ממשיכים לקדם את ההבטחות שניתנו לחרדים: חוק המרכולים, שמעורר בימים האחרונים מתח גדול בקואליציה, צפוי לעלות להצבעה ביום ראשון הקרוב בוועדת שרים לחקיקה. החוק יעלה להצבעה כשברקע הודעת מפלגת "ישראל ביתנו" של שר הביטחון אביגדור ליברמן שהודיעה כי תצביע נגד החוק כשיגיע למליאה.

 

את חוק המרכולים יזם ומקדם שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי. החוק, שמקודם במסגרת ההבטחות שניתנו לחרדים על-ידי הליכוד כדי להביא לסוף המשבר הקואליציוני בעקבות עבודות השבת, מבקש להעניק לו כשר הפנים סמכויות לבטל חוקי עזר עירוניים ובכך למעשה להכתיב סגירת מרכולים בשבת גם בערים שבהם חוקי העזר מתירים למרכולים לפעול בשבת. יש לציין כי במסגרת ההסכמות, החוק לא יחול על תל אביב בהתאם להוראת בג"ץ. 

רוצה סמכויות. השר דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
רוצה סמכויות. השר דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

גם הצעת החוק שמקדם שר העבודה והרווחה חיים כץ, המבקשת להתחשב במורשת ישראל בטרם ינתנו היתרים לעבודות בשבת, צפויה לעלות להצבעה. בנוגע לחוק המרכולים, עוד לא ברור אם יש רוב להצעה ומה סיכויו לעבור בקריאה ראשונה בשבוע הבא במליאת הכנסת.

 

הצעת החוק, כאמור, מקודמת כחלק מסל הטבות שניתנו לחרדים על רקע התפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן בעקבות עבודות הרכבת בשבת שיצרו משבר בקואליציה. כחלק מהניסיון למתן את הזעם בקרב רבני יהדות התורה והרחוב החרדי, הוחלט לנקוט שורת צעדים כשביניהם חוק המרכולים.

ישראל ביתנו תצביע נגד. אביגדור ליברמן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ישראל ביתנו תצביע נגד. אביגדור ליברמן(צילום: אוהד צויגנברג)

 

אלא שהשבוע, בזמן שהשר דרעי מתעקש לקדם את ההצעה ללא דיחוי לפי הסיכומים, הודיע ליברמן כי סיעתו תתנגד להצעה. ליברמן עצמו מכהן בתפקיד שר שאיננו ח"כ ולכן ממילא אין לו זכות הצבעה, אולם יתר חברי הכנסת יתנגדו והשרה סופה לנדבר תיעדר מהמליאה.

 

ביום רביעי פנה יו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ רוברט אילטוב, ליו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד וביקש ממנו בשם הסיעה שלא לקדם את החוק. ביום ראשון כאמור תעלה ההצעה להצבעה ומשמעות ההתנגדות של ישראל ביתנו להצבעה במליאה היא הפרה של המשמעת הקואליציונית, דבר שעשוי להיות לו השלכות על עבודת הקואליציה בהמשך.

 

ביום רביעי אישרה הכנסת בקריאה טרומית את התיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה שקובע שטרם מתן היתר עבודה בשבת, יתחשב שר העבודה והרווחה במורשת ישראל. מדובר בחוק שיזם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), גם כן במסגרת ההסכמות בין החרדים לליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית קוטלר
לא תהיה השפעה על המרכולים בתל אביב
צילום: עמית קוטלר
מומלצים